Onko PLC hyvä....

Anonyymi

PLC onko hyvä talo, uutta Ivecoo ainakin. Taidan kysästä töihin.

27

5574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voiko Magirus-Deutz - Fiat ( IVECO) olla se kriteeri joka ratkaisee valinnan työpaikasta?? Magirus-Deutz on saksalaista peruskalliota "DAS AUTO" ja vastaavasti FIAT " pettää aina" !FIAT löydä viat. Paskaa mainetta on yritetty pelastaa laittamalla uusiin IVECOIHIN hyttiin hankalokeron kanteen Teksti MAGIRUS. No tiedä häntä minun kokemukseni ei ole ollut kyseisen merkin osalta hääppöinen . No oli miten oli kun haet työpaikkaa ja sovit jotain niin tee aina kirjallinen työsopimus jossa kaikki asiat palkka,ylityökorvaukset , ruokarahat ja päiväraha asiat on selkeästi eritelty. Sitten nimet paperiin ja hommat hoituvat. Siis aina on tehtävä kirjallinen työsopimus kun menee uuteen työpaikkaan. Sinä saat oamn kappaleen sopimuksesta ja riitatilanteissa se on merkittävä asiakirja jos riitautat työsuhteen . Tässä asiassa asioiden hoitoa helpottaa se jos olet AKT:n jäsen Saat ilmaiset lakipalvelut.

    • Anonyymi

      No akt en tartte, osaan ihan ite lukee ja kirjoittaa riittävästi.

      • Anonyymi

        No hyvä heitto sinulta. Nyt onkin kyse siitä jos on tilanne jossa sinulla ja työnantajalla menee sukset ristiin totaalisesti. Sinulla on ainut vaihtoehto asiassa lähteä käräjille eli oikeuteen.
        Jos olet AKT:n jäsen saat ilmaista lakiapua ,mutta jos et ole niin sinun pitää ottaa lakiasiaintoimisto hoitamaan asioitasi ja maksaa palveluista. Toki saat rahat takaisin jos voitat jutun oikeudessa. Siinä on kuitenkin omat riskinsä. Valitettavasti suomalainen kuski pääsääntöisesti on niin " anteeksi,että olen olemassa mies/nainen",että ei riitä "munaa" lähteä oikeudessa hakemaan omalle asialle oikeutusta. AKT:n jäsenyys helpottaa lähtöä hakemaan omia oikeuksia. Mutta Suomessa on täysi vapaus valita onko jäsen vai ei ja hyvä niin silloin jokainen saa toimia oman ajatuksen perusteella,


    • Anonyymi

      Töitähän kaveri on hakemassa ei maksamattomia palkkoja.
      Talosta en tiiä mut joka päivä useamman kamppeen näkee.
      Kuullu oon sitten kyllä kaikenlaista, hyvääkin palautetta seassa.

    • Anonyymi

      PLC on hyvä talo ei tartte eikä pärjää suomen kielellä👍

    • Anonyymi

      Aika monessa paikassa haetaan vaihtoehtoa ko. kuljetusliikkelle. Ei ole hyvää sanottavaa toiminnasta. Osa kuljettajista ei osaa edes peruuttaa, on jouduttu tekemään se. Eivät ymmärrä Suomen kieltä riittävästi pystyäkseen toimimaan asiakkaiden kanssa.

      • Anonyymi

        Vaihtoehtoja löytyy heti, kun ryhdymme keskustelemaan palvelusta. Näille vaihtoehtoa hakeville paikoille on yhteistä rahasta puhumisen ylivoimaisuus. Palvelua harvoin saa ilmaiseksi. Edes Iittalan sellillä. Korvaus on tosin vapaaehtoinen.
        Kennenkään ajoneuvoon en koske. Jos eivät saa walt... siltaan niin harjoitelkoot. Veloitan kuitenkin ventat. Ja asiakas maksaa. Fiksu vastaanottaja huomaakin valistaa lähettäjää käyttämään jotakin muuta kuljetusliikettä. Näin menee keskustelu eteenpäin ja peruuttelijat siirtyvät niille pihoille, joissa on varaa odottaa.


    • Anonyymi

      Eipä tartte miettiä Ivecon ostoa kun PLC pellet on huoltopaikkana

    • Anonyymi

      Fiatilla oon ajannu 15 vuotts. Neljäs menossa. PLC on parempi kuin edeltäjänsä. Missä lumiharjat ja syöpäyhdistyksen bussit etuili jonossa.

    • Anonyymi

      Jännä talo kun 15 työntekijää ja töissä kuitenkin 200 henkee en ymmärrä...

    • Anonyymi

      Ja miten ja kenestä niillä on tilaajavastuulain velvoitteet hoitamatta …
      Eläkevakuutuksiin ei meinaa raha riittää laittaneet maksujärjestelyyn jo aikoja sitten

    • Anonyymi

      Ota iso kassi vaatteille yms. mukaan. Iberia kutsuu.

    • Anonyymi

      Igor päästeli mettään... Ei se mitään kun halvalla ajaa, uutta pirssiä vaan.

    • Anonyymi

      Onko PLCn bensa jo loppu

      • Anonyymi

        Vähän meinaa olla raha tiukalla täyttää Suomen velvoitteet ….


    • Anonyymi

      Ja taas PLC katollaan... On ne vaan ammattitoista porukka.

    • Anonyymi

      Luotettavat ja nopeet kuljetukset. Ojaan

    • Anonyymi

      Ja konkurssi...

      • Anonyymi

        Ei ole vielä tullut


      • Anonyymi

        Huomenna kuulemma loppuu liiketoiminta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Huomenna kuulemma loppuu liiketoiminta.

        Juu , ne yleensä ilmoittaa siitä yhtä päivää ennen


    • Anonyymi

      No loppuuko

    • Anonyymi

      Loppuu, konkurssi, laajoja taloudellisia epäselvyyksiä. Hesarissa oli hyvä kirjoitus tästäkin yrityksestä..

    • Anonyymi

      Uutta maitoo koukkuun ja lisää vauhtia. Aika veijareita jahuolintaliikkeet näitä suosii.

    • Anonyymi

      PLC=putin logistics company

    • Anonyymi

      Uutta ivecoa oikeen 🤣🤣

    • Anonyymi

      Kanttuvei onneksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      327
      12068
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      156
      11157
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      277
      6516
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      248
      5305
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      182
      3758
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3588
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      59
      2622
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      117
      2059
    9. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2010
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1884
    Aihe