Onko PLC hyvä....

Anonyymi

PLC onko hyvä talo, uutta Ivecoo ainakin. Taidan kysästä töihin.

22

4235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voiko Magirus-Deutz - Fiat ( IVECO) olla se kriteeri joka ratkaisee valinnan työpaikasta?? Magirus-Deutz on saksalaista peruskalliota "DAS AUTO" ja vastaavasti FIAT " pettää aina" !FIAT löydä viat. Paskaa mainetta on yritetty pelastaa laittamalla uusiin IVECOIHIN hyttiin hankalokeron kanteen Teksti MAGIRUS. No tiedä häntä minun kokemukseni ei ole ollut kyseisen merkin osalta hääppöinen . No oli miten oli kun haet työpaikkaa ja sovit jotain niin tee aina kirjallinen työsopimus jossa kaikki asiat palkka,ylityökorvaukset , ruokarahat ja päiväraha asiat on selkeästi eritelty. Sitten nimet paperiin ja hommat hoituvat. Siis aina on tehtävä kirjallinen työsopimus kun menee uuteen työpaikkaan. Sinä saat oamn kappaleen sopimuksesta ja riitatilanteissa se on merkittävä asiakirja jos riitautat työsuhteen . Tässä asiassa asioiden hoitoa helpottaa se jos olet AKT:n jäsen Saat ilmaiset lakipalvelut.

    • Anonyymi

      No akt en tartte, osaan ihan ite lukee ja kirjoittaa riittävästi.

      • Anonyymi

        No hyvä heitto sinulta. Nyt onkin kyse siitä jos on tilanne jossa sinulla ja työnantajalla menee sukset ristiin totaalisesti. Sinulla on ainut vaihtoehto asiassa lähteä käräjille eli oikeuteen.
        Jos olet AKT:n jäsen saat ilmaista lakiapua ,mutta jos et ole niin sinun pitää ottaa lakiasiaintoimisto hoitamaan asioitasi ja maksaa palveluista. Toki saat rahat takaisin jos voitat jutun oikeudessa. Siinä on kuitenkin omat riskinsä. Valitettavasti suomalainen kuski pääsääntöisesti on niin " anteeksi,että olen olemassa mies/nainen",että ei riitä "munaa" lähteä oikeudessa hakemaan omalle asialle oikeutusta. AKT:n jäsenyys helpottaa lähtöä hakemaan omia oikeuksia. Mutta Suomessa on täysi vapaus valita onko jäsen vai ei ja hyvä niin silloin jokainen saa toimia oman ajatuksen perusteella,


    • Anonyymi

      Töitähän kaveri on hakemassa ei maksamattomia palkkoja.
      Talosta en tiiä mut joka päivä useamman kamppeen näkee.
      Kuullu oon sitten kyllä kaikenlaista, hyvääkin palautetta seassa.

    • Anonyymi

      PLC on hyvä talo ei tartte eikä pärjää suomen kielellä👍

    • Anonyymi

      Aika monessa paikassa haetaan vaihtoehtoa ko. kuljetusliikkelle. Ei ole hyvää sanottavaa toiminnasta. Osa kuljettajista ei osaa edes peruuttaa, on jouduttu tekemään se. Eivät ymmärrä Suomen kieltä riittävästi pystyäkseen toimimaan asiakkaiden kanssa.

      • Anonyymi

        Vaihtoehtoja löytyy heti, kun ryhdymme keskustelemaan palvelusta. Näille vaihtoehtoa hakeville paikoille on yhteistä rahasta puhumisen ylivoimaisuus. Palvelua harvoin saa ilmaiseksi. Edes Iittalan sellillä. Korvaus on tosin vapaaehtoinen.
        Kennenkään ajoneuvoon en koske. Jos eivät saa walt... siltaan niin harjoitelkoot. Veloitan kuitenkin ventat. Ja asiakas maksaa. Fiksu vastaanottaja huomaakin valistaa lähettäjää käyttämään jotakin muuta kuljetusliikettä. Näin menee keskustelu eteenpäin ja peruuttelijat siirtyvät niille pihoille, joissa on varaa odottaa.


    • Anonyymi

      Eipä tartte miettiä Ivecon ostoa kun PLC pellet on huoltopaikkana

    • Anonyymi

      Fiatilla oon ajannu 15 vuotts. Neljäs menossa. PLC on parempi kuin edeltäjänsä. Missä lumiharjat ja syöpäyhdistyksen bussit etuili jonossa.

    • Anonyymi

      Jännä talo kun 15 työntekijää ja töissä kuitenkin 200 henkee en ymmärrä...

    • Anonyymi

      Ja miten ja kenestä niillä on tilaajavastuulain velvoitteet hoitamatta …
      Eläkevakuutuksiin ei meinaa raha riittää laittaneet maksujärjestelyyn jo aikoja sitten

    • Anonyymi

      Ota iso kassi vaatteille yms. mukaan. Iberia kutsuu.

    • Anonyymi

      Igor päästeli mettään... Ei se mitään kun halvalla ajaa, uutta pirssiä vaan.

    • Anonyymi

      Onko PLCn bensa jo loppu

      • Anonyymi

        Vähän meinaa olla raha tiukalla täyttää Suomen velvoitteet ….


    • Anonyymi

      Ja taas PLC katollaan... On ne vaan ammattitoista porukka.

    • Anonyymi

      Luotettavat ja nopeet kuljetukset. Ojaan

    • Anonyymi

      Ja konkurssi...

      • Anonyymi

        Ei ole vielä tullut


      • Anonyymi

        Huomenna kuulemma loppuu liiketoiminta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Huomenna kuulemma loppuu liiketoiminta.

        Juu , ne yleensä ilmoittaa siitä yhtä päivää ennen


    • Anonyymi

      No loppuuko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      2223
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      228
      1704
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      302
      1207
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      939
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      905
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      834
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      815
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      31
      706
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      663
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      33
      642
    Aihe