Kirstulan kartanolle on rakennustarkastajan mukaan ilmestynyt lisää luvattomia rakennelmia – Kaupunki suunnittelee tekevänsä tutkintapyynnön poliisille, koska "lupia ei pyydellä, tehdään vain
Näin Hämeenlinna hoitaa siis matkailuaan, joka on jo valmiiksi hoidettu päin persettä, ihmettelen suuresti
Näin Hämeenlinna hoitaa siis matkailuaan, joka on jo valmiiksi hoidettu päin persettä, ihmettelen suuresti
Vastaukset 69
Vanhimmat
Viheralueitakin käytetään kaavan vastaisesti.
Kaupunkikin kasvattaa "kysytyllä liiketontillaan" koivumetsää.
Mitäs sille kartanolta ostetulle rantaletolle kuuluu, olihan maksettu rakennusmaan hinta. Eliitiille.
Ensin kaupunki lopettaa leirintäalueensa ja sitten uhkailee yrittäjää poliisilla
Muualla kutsutaan kommunismiksi.
Jos yrittäjä ei toimi lakien mukaisesti, niin ei kai se kaupungin vika ole?
Kaupunki profiloitu Hölmöläksi.
Virkamies tekee rikoksen jos ei toimi virkavelvollisuuksien mukaan. Tällä säännöllä pyritään turvaamaan lain noudattamista.
🤣🤣🤣ihan joka tavalla
Nyt joku hiukan fiksumpi on tajunnut,että asfaltille on vaikee laittaa telttaa pystyyn ja Weekend festivalin leirintäalue on siirretty Vanajan kirkon hautausmaan viereen pahvitelttoihin🤣😂
Persutrollin mielestä kaikkien pitäisi saada tehdä omilla- ja toisten tonteilla ihan mitä huvittaa ilman mitään lupia
Onko tontti oma jossei siellä saa tehdä mitä huvittaa? En ota kantaa kyseiseen tapaukseen vaan filosofinen kysymys näin yleisesti ajatteluun
Kysy vaikka Sartsalta.
Onko se jokin filosofian maisteri? Jossei ole en kysy.
Tarvittaessa on sellainenkin.
ONKO AUTO OMA JOSSEI SILLÄ SAA TEHDÄ MITÄ HUVITTAA? EN OTA KANTAA KYSEISEEN TAPAUKSEEN VAAN FILOSOFINEN KYSYMYS NÄIN YLEISESTI AJATTELUUN
Ei ole, se on valtion määräysvallassa.
OMISTAAKO IHMINEN ITSENSÄ JOS EI SAA TEHDÄ MITÄ HUVITTAA?
Ei omista, ihminen on valtion orja.
Eihän nykyään tarvita mitään rakennuslupia pienille rakennuksille. Ja kohta on matua tulossa itärajalta, demarit haluavat matuille omat asunnot, autot ja rantasaunan, muuten rasismia ja suomen oikeusvaltiomaine menee eu:ssa.
Omalupa paras lupa.
Se on tärkeintä, että virkamiehet saavat päättä, ei se kuinka matkailuala pyörii
Siksihän se ei pyörikään. Linnan kehityksen bussilastillinen kovapalkkaisia kehittäjiä ei saa mitään aikaan eikä myöskään erilliset matkailunedistämishankkeet joille jaetaan ties mitä apurahoja ilman tulosvastuuta. Matkailun edistäminen nielee varmaan aika tuhottomasti rahaa mutta matkailu senkun vaan vähenee. Ilmeisesti nämä hillotolppa paikat ovat etusijalla kun mitään tuloksia ei vaadita koskaan. Lehdissä voidaan sitten vähän väliä taivastella ettei ole viisastenkiveä vieläkään kukaan keksinyt. Auttaisiko vaikka toinen bussilastillinen ekonomisesti korkealle arvostettuja käsiä, silmiä ja korvia? Palkataan vaikka Helsingin yöradiosta joku murehtimaan asioita.
Just näin, erilaisten kamppanjointien, seminaarien ja puheiden sijasta tarvitaan tekoja matkailun alalle. Ensimmäiseksi leirintäalueella yksityisiä bisneksiä aulangolla häärivä yrittäjä pitää sanoa irti ja vuokrata alue yrittäjälle, joka avaa leirntäalueen uudestaan. Lisäksi rantareitille pitää saada kunnon lounaspaikka, ja perustaa Hämeensaareen vaikkapa huvipuisto
Taas tämä kahvila sinne kahvila tänne tyyppi. Luuleekohan se että joku turisti tulee tänne jotain rantareittiä kiertämään tai tulisi jos sillä reitillä olisi kahvila. Aika pienet ympyrät kiertävät kehää hänen päänupissaan. Kaupunkihan ei perustele kahviloita mutta toki joku sen kyllä perustaa kunhan kaupunki ensin imaisee jostain sille turistit.
Sama vanhus joka haluaa 50-luvun leirintäalueen kaupunkiin ja samalla tyhjätasku telttailijoita. Järki hohoiii.
Hölmölän tyypillistä perusteetonta ylemmyydentunnetta, jolla asiat sössitään.
Haluatteko te telttailemaan leirintäalueelle omassa kaupungissa vai miksi niin närästää.
Onko kaupungin tehtävä houkutella turisteja, vai pitäisikö turistien ihan itse kiinnostua keskiaikaisesta kivikasasta.
... jossa et ole koskaan käynyt. Turismiin/matkailuun kuuluu olennaisesti tiedotus.
Oranssia väriähän käytiin markkinoimassa jossain päin Helsinkiä oikein esityslavan kanssa. Eikä menny kaupaksi tai sit niillä oli jo stadissa sitä.
Jaajo olis kyllä sanonut tuollaselle viritelmälle: Sä saat potkut.
Ryysyranta gm ja tavastila näyttää densoillaan mallia minkälaista populaa täällä pesii. Ruoskikaa vaan työläisiä ja haukkukaa työntekijöitä. En tiedä kuka täällä enää HALUAA olla. Autot paskotaan kateelliset ilkeet naapurit. Liikennevalot on paskat. Tiet on paskat. Ihmiset on aina vihasia ja äkäsiä vanhoja kurppia
On #Hämtonissa ahveniston köysirataseikkailupuisto ja ennenkaikkea golf-kenttä. Köyhät kun ei matkaile, kuin korkeintaan telttailee, ja siinä ei bisserwissereiden kassat kilahtele.
Ehdotan että golf kenttä sosialisoidaan ja siitä tehdään telttailu-alue.
Viereisestä linnasta tulee huolto rakennus, jossa voi myös tavata muita köyhiä.
Ei myö ainakaan rakenneta yhtikäs mitään!🏥🏥
"Onko kaupungin tehtävä houkutella turisteja, vai pitäisikö turistien ihan itse kiinnostua keskiaikaisesta kivikasasta"
Juu ei tehrä mittään. ootellaan vaan, niin kun on ooteltu viimeset parikyt vuotta, että jotain tapahtuu.
Kukaan ei odota leirintäaluetta ja rahattomia telttailijoita paitsi yksin sinä.
Hallintoloisen ilahduttavaa itutusta.
Todellakin ei kun ei ole leirintäaluetta eikä telttailijoita eikä koskaan tule.
turismi kauhistuttaa kulttuurimarxilaisia.
Telttailu ei ole turismia. Oli 50v sitten.
Kumma juttu, että Iittalan Jalavanniemessä on 130 matkailuvaunua kausipaikoilla, ja enemmänkin olisi tulossa, mutta kun ei ole tilaa, telttailijoista ei ole tietoa
Sauli & Co. ihailemassa Amerikan yhdistyneissä siirtomaa-aateleissa asuntovaunu on monen asuinmuoto.
Hämeenlinnan keskusta on ehkä ankein kuitenkin tämän suuruusluokan keskusta ikinä. Toki ymmärrettävää ettei sinne halua muuta kuin jos linnassa käy ohi ajaessa. Sielläkin kai tarjolla vain parkkisakko.
Niin totta. Ja herrasväen parkkipaikka keskellä toria kun eivät raukat jaksa kävellä toimistolle syömään berliinin munkkeja. Keskusta on tyhjä. Jos pari pöytää saadaan kadulle ja penkit missä istua niin suljetaan katu autoilta että eivät herrat juovuksissa jää auton alle. Autolla pitää koko tyhjä kylä sitten kiertää että pääsee helvettiin täältä.
Huono hallinto teki kaikkensa tuhotakseen matkailun,ettei sitä hetkessä korjata(kiemunki,Rautio)
Voit telttailla takapihallasi ja niin olet turisti. Muistelet 50-lukua.
Tätä väitettä voisit hiukan perustella!?
Kukkuu kukkuu konsultoimassa.
KOIRAT KIINNI. Niin voi telttailla kaupungin metsäisillä maillakin, tai hakkuuaukealla niin on avaruuden tuntua.
Kirstulan ja Kantolan rautatieasematkin suunnitteilla. Kyllä tulee väkeä kuin autsvitsiin.
Jatkaa vaan suunnittelua.
Kova poika suunnittelemaan.
Matkamessuille ei mennä, mutta Seinäjoelle bussilasteittain.
Enempi kuulemma hyötyä siitä.
..Suihkun kautta !
No jos turistibusseja ei täysinä tänne tulekaan niin ainakin lähtee.
Kovin on päät taas sekasin sillä Hämeenlinnasta ei ole bussivuoroja Seinäjoelle.
Kulkeeko bussit avaruuden pääkaupunkiin.
Buss X kaasubussi tankkaa kuukaasua.
Muskin Gas X rakentaa kuukaasuputken kuusta maahan, no päästäänhän siitä loputtomasta vuorovesivatkaamisesta.
Kukkuu kukkuu-tilausbusseilla.
Kepu pettää aina voidaan vaihtaa muotoon #Hämpton pettää aina.
WKND-festivaalin telttailualue siirrettiin kulturellista Hämeensaaresta kälyiselle pellolle periferiaan Vanajan kirkonkylän reunamaille.
Niin hyvinkää vei rokkibändit kun ne tajus että jengillä vois olla leirintäaluekin hyvä olla.
Tapahtumattomaan luvattiin mm. puoluekokouksia oliko persut nyt siis siellä. Olisi ollut tilaa Hakkaraisten toikkaroida ja vasaroi naula päähän kojuille.
Peruin osallistumisen wknd:in politisoitumisen vuoksi, peru sinäkin.
Minä taas peruin koska en ole koskaan kuullut mitään yhdestäkään artistista joka siellä esiintyy. Epäilen että on jotain käsittämätöntä sätkimistä mistä en pidä yhtään. Jotkut reivit vissiin ekstaasia napaan.
Persulta sain viime viikonloppuna, oli joku puoluekokous tai jotain.
SE oli kyllä porvarikokous jos et humalaltasi huomannut.