Haluaisin kuulla kokemuksia samankaltaisista tilanteista jos jollakulla olisi antaa vinkkejä!
Meillä vauva ollut alusta hyvä nukkuja, lopetti yöheräämiset n. 4kk (tottakai poikkeusöitä välillä on) ja ollaan alusta asti nukutettu syliin radion tahtiin tuudittaen ja nostettu omaan peliin.
Nyt alkaa vain vauvalla olla niin paljon painoa että haluttaisiin pois näistä iltatansseista. Ollaan n. viikko koitettu itsenään nukahtamista.
Tehdään iltapuuhat, valot himmennetään n. tuntia ennen nukkumaanmenoa, viedään vauva omaan petiin, laitetaan radio hiljaiselle ja istutaan vieressä.
Noin puoli tuntia vauva konttailee, nousee sängyssä seisomaan, viskoo tuttia sängystä ja luonnollisesti pää kolisee jos ei heti laske häntä pötköttämään. Koen että itse nukahtaminen alkaa tämän jälkeen, vauva alkaa höpötellä ja näplää unilelua ja pyytää maitoa, maidon jälkeen höpöttelee, saattaa päästää pari itkuääntä ja laitetaan tutti ja peitto taas hyvin.
Lopulta vauva nukahtaa ja tämä kestää yhteensä 40min-1h15min joka ilta.
Miten tämän "alkusekoilun" saisi pois ja päästäisiin suoraan siihen nukahtamisvaiheeseen? Ei tule kuuloonkaan että voitaisiin jättää itsekseen vauvaa nukahtamaan kun parin minuutin välein täytyy hänet laskea pötköttämään. Nukkuu kyllä läpi yön 10h kun nukahtaa ja kahdet parin tunnin päikyt päivisin.
10kk itsenäinen nukahtaminen
Anonyymi
1
159
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla ei ole tuollaisesta kokemusta. Vauvana lapseni söivät pari kertaa yössä rintaa, muutaman kuukauden ikäisenä iltaimetyksen jälkeen laitoin lapseni omiin sänkyihin nukkumaan ja eri huoneeseen kuin me vanhemmat. Imetin ennen nukkumaan menoa ja laitoin omaan sänkyyn nukkumaan ja sinne nukahtivat ja nukkuivat aamuun asti. Ehkä olivat niin rauhallisia luonteeltaan, etteivät tarvinneet muuta nukuttamista kuin joka iltaisen rintamaidon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4306221Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1183544Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?892408Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251879Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1091165Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?921134- 631045
- 621028
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te76930- 41924