keittiön vesipisteen vesieristyksen laitto itse?

Anonyymi

Alunperin ei vesieristystä, niin saako sen siihen lattian ja seinän rajaan silloin lisätä itse? Taloyhtiö.

Ollaan uusimassa vanhaa parkettia (tiskikoneen alla myös pala ja tietysti muovinen kaukalo) ja huomattiin keskusteluista ohjeita etsiessä ja materiaaleja valitessa (laatat, laminaatti, parketti, vinyylilankku?), että jotkut lisänneet vesieristyksen. Vaikka vesieristyksen lisääminen vanhaan asuntoon keittiössä ei kai edes ole vaadittu.

Työnä ei näytä hankalalta ja alue on pieni vesipisteen ja tiskikoneen nurkka. Mahdollinen vuoto vaan ohjattava oikeaan suuntaan että sen huomaisi ajoissa.

5

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voit laittaa, mutta hyöty on aika kyseenalainen. Jos vesi pääsee huomaamatta parketin tms. alle, niin se valuu lopulta joka paikkaan. Paitsi, jos keittiössä on lattiakaivo ja kaadot kunnossa. Harvalla taitaa kotioloissa olla...
      Keittiöön kelpuuttaisn vain laatat tai vinyylilankun.

    • Anonyymi

      Tässä tullaan juuri siihen kysymykseen että miksi rakentamismääräyksissä ei ole edes ajateltu keittiön vesipisteiden läheisyyteen lattiakaivoa ?
      Jos rakentaisin uutta, niin ehdottomasti allaskaapin alle lattiakaivo lattian asianmukaisine kaatoineen , johon altaan viemäri johdettu ( hajulukko pysyy vettä täynnä ).
      Samalla periaatteella kaikkiin huonetiloihin joissa on käyttövesipiste niin lattiakaivo pakolliseksi. Vähentäisi oleellisesti keittiöstä lähtöisin olevia vesivahinkoja. Astianpesukone on yleisin vuotolähde keittiössä.

    • Anonyymi

      Vaikka on omistus asunto jos se onkerostalo/ rivitaloa.Asiasta kontakti isänöitsiälle! Missä vuokra talossa sitä ei saa tehdä itse.

    • Anonyymi

      Voin olla väärässä, mutta minusta allaskaapin osalta vesieristys tai mahdollisen vuotoveden ohjaus on nykyään jopa pakollista uusissa asennuksissa ja vanhaakin remontoitaessa. Ainakin se on vahvasti suositeltavaa.

      En tiedä taloyhtiöiden käytäntöä, mutta arvelisin että vaaditaan että tuon toteuttaa ammattilainen. Vakuutuskin sitä voi edellyttää?

      Itselläni (omakotitalossa) on noin 10 vuotta sitten rempatussa keittiössä muovimatto, jonka reuna on tiskipöydän (ja vieressä olevan hellan) alla nostettu kolmiorimaa vasten. Reunan päälle seinään ruuvasin 45° alumiinikulmaprofiilin, jotta myös mahdollinen seinää pitkin valuva vesi ohjautuisi muovimaton päälle. Tiskikoneen alla on tietysti muovikaukalo, ja sen lisäksi toinen leveämpi extra kaukalo allaskaapin alla sokkelissa vesiputkien kohdalla. Täyttäneekö tuo ratkaisu sitten mahdollisia määräyksiä, mutta ainakin se on varmaan parempi kuin ei mitään.

    • Anonyymi

      Koska tuollainen työ vaatii taloyhtiön luvan, niin isännöitsijä kyllä kertoo miten se pitää tehdä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2104
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      91
      1921
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1891
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1603
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1456
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1454
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1377
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1257
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1124
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1119
    Aihe