Hiekkasärkillä Hilmantorin keskusaukio on edelleen talven jäljeltä siivoamatta. Tänään siellä oli jo melkoisesti väkeä. Muutama kauempaa tullut turisti ääneen ihmetteli, että miksi täällä ei paikkoja edes siivoilla. Sanoivat luulleensa, että tämä on matkailupaikka. Tulkaapa te Raution talkoolaiset näyttämään mallia tänne Hiekkasärkille, kun ei täällä näköjään oma porukka osaa toimia.
Hei rautiolaiset! Tulkaa apuun, talkoisiin!
10
742
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ne kalajokiset ymmärrä tuommosta, noin käy kun tollottaa ja kuuntelee päivät pitkät Tuuli vipperöitä.
- Anonyymi
Oliko paljon koiranpaskaa?
- Anonyymi
Jaa onko A..sella paskat jäänyt rattaisiin?
- Anonyymi
Hannan toriko paskassa kunnossa? Eipä siellä särkillä hyvin mene, mutta eihän se ollut mikään yllätys.
- Anonyymi
Pitääkin varata kalenteriin tilaa Hilmantorin tapahtumille. Onko niitä peräti yksi koko kesänä?
- Anonyymi
Kun saat tietää sen ajankohdan, niin kerro se täällä. Muutoin siitä ei tietoa jaeta. On se oikeesti kallis tapahtumapaikka etenkin kun ottaa huomioon että ei sitä mhinkään käytetä. Onko yleensä tietoo, että kuka vastaa ja päättää se käytöstä?
- Anonyymi
En ymmärrä miksi piti tehdä koko Hilmantori ja käyttää sen rakentamiseen ihan hemmetisti aikaa ja rahaa, jos nyt kerran kylpylä lopetetaan siitä vierestä ja uusi Marina alue on tulevaisuudessa Särkkien uusi keskus. Särkkien matkailurakentamisessa ei näy olevan mitään punaista lankaa, kyhätään vaan taloja, toreja ja hotelleja sinne tänne ihan vaan fiilis pohjalta. Idioottien touhua!
- Anonyymi
Mene veikkonen vetämään niitä värillisiä lankoja Sinne särkille, niin tullee mieluinen.
- Anonyymi
Jokainen mökki ja kerrostalo on eri arkkitehdin kötös ja rakennusliikkeen rötös. Todellakin suunnitelmallisuus puuttuu - ei MITÄÄN järkeä kun katsoo vaikka Narinan tulevia virityksiä.
- Anonyymi
Sehän on aivan yks lysti minkä nökösiä rakentavat. Pääasia että rakentavat, tulee työtä monelle. Ja jos olisi päätetty rakentaa samannäkösiä alueita, niin sinä tai joku muu sanosi että aivan pieleen meni ja rumia tuli. Nyt jokaisella saattaa löytyä jotain mieluistakin ja ainakin moitittavaa. Turistihan on tyhmä joukkosielu. Ei se tule särkille hienon arkkitehtuurin takia. Se tulee sinne minne muutkin tulee kun luulee että se on muodikasta ja fiiniä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937918
- 403792
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021896- 241220
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321093Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,281023Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53837Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31802Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10800Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749