Aika ikävä oli katsoa kun nuoriso ryyppäsi ja huuteli ihmisille ja vielä nuorisotilojen edessä . Näinkö seurakunta hoitaa nuorisotyötä?
Nuoriso kylällä
20
3029
Vastaukset
- Anonyymi
Täällä on aina ollut hy vä nuoriso. Tavat ja käytös kultaisen kympin !
Kiitos vanhemmille, jotka tietävät mitä on aikuisuus kasvatuksessa.
Ihana nuoriso meillä ! Sivukylillä vähän ! ongelmia joskus, ei merkittäväi haittoja.
Hyvät perheet perusta onnelliselle elämälle. Täällä on !- Anonyymi
No ei ihan napakymppejä joka porukka 🤣😎🤔
- Anonyymi
Seurakunnalla ei mitään tekemistä sen kanssa, että jollakin käämit sulaneet jo nuorella iällä. Perhetausta on se mikä kuule kuuluu ja näkyy. Omassa asiakaspalvelutyössäni kokenut ja läheltä nähnyt missä mätäpaiseet kypsyvät. Samanlaisia ökkäreitä ovat vanhemmat kuin mitä pikkuisista kupeenhedelmistä kehittyy. Omenat ei kauas puusta putoile ! Näille muutamille on aivan sama yrittipä hyvällä tai pahalla: Reaktio on yhtä myrkyllinen vastauksena. Samaan lauseseen palautteessa sopii niin monta "agressiivia", että suomenkieli ei taivu... Paras on vain antaa olla ja vaieta !
- Anonyymi
Eikö srk:n tehtävä oo enemmän keskittyä kristinopiin ja opettaa uskonnollisia arvoja ihmisille ja etenkin nuorisolle. Tainnut työn toimenkuva unohtua, nykyään vaan opettelevat leipomista ym. Ei käsittääkseni ole seurakunnan tehtävä. Nuoriso oppii vain huutelemaan
- Anonyymi
Käyttäytymismalli opitaan kotoa.
Vanhemmilla vastuu.- Anonyymi
Poliisille ja koululle lasten kasvatus nykyisin kuuluu ! Ei vanhemmat ehti kasvattaa ?
- Anonyymi
Äläpä asettele ihmisiä toinetoisiaan vastustaviin kamppailuihinsa sisäisesti ja koteja syyllistää yrittäen.
- Anonyymi
Mutta kaikki voi kehittää omaa ajatustoiminta mallia, ratle ratleaan.
- Anonyymi
Antaa elämänkallujen kalluilla
- Anonyymi
On huomattu vakava ongelma
Nuoriso työsä ohjaajien järjestys
Puutuu täysin joiltain nuorilta
Käytös häiriö on ongelma kyllä- Anonyymi
Kesällä nuorison kuuluisi olla töissä pois silmistä. Muhkeapoviset 15-kesäiset mansikkakojulla sallittakoon. Varsinkin ärsyttävät räkänokat rakkaalle töihin. Pääsin joskus suhteilla hyvään raksaduuniin suoraan oppipojaksi ja siitä rakennusalan firman toimariksi. Kannatti.
- Anonyymi
Taitaa olla nuorisotyö täysin sekaisin. Kaiken maailman saapas ja arkki hömåötyksiä on, mutta ne tavoittavat vain promillen osan nuorista. Ja veronmaksajat maksaa kaiken tuon hölynpölyn. Ei se nuoriso tosiaan opi kristinasioita leipomalla, kuten aiemmin todettiin.
- Anonyymi
Kesä työ voi olla hyvä juttu 15 - 19
Vuotiaille oppii työstä jottain
Omaa rahaa hommaamaan hyvä juttu talvi lomilla myös ja syys lomat kestävää kehitystä työsä
Käyntiin - Anonyymi
Viikonloppuna näky taas nuorisoa pyörivän pitkin kyliä useammassa porukassa. Siellä ollaan huudeltu hävyttömyyksiä yms.. Jospa olisivat poliisit saaneet nuoriso porukan kiinni ja jututtaneet heitä. Kuulema ovat olleet aiemminkin häiriöksi. Tiedä vaikka sama jengi pyöriny torillakin särkemässä paikkoja.
- Anonyymi
Poliisi antaa nuorille pensalipukkeita hyvästä liikennekäytöksestä... Ei muuten nuorisoa puhuttele ! Hyvää liikennekäytös onkin tällä pläntillä Savoa. Kannatta pensalippuja näillä hinnoilla jaellakin, niin ääntä kylällä riittää ja vaarallisia tilanteita Hek, hek !
Jatketaa samaan malliin vaan - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Poliisi antaa nuorille pensalipukkeita hyvästä liikennekäytöksestä... Ei muuten nuorisoa puhuttele ! Hyvää liikennekäytös onkin tällä pläntillä Savoa. Kannatta pensalippuja näillä hinnoilla jaellakin, niin ääntä kylällä riittää ja vaarallisia tilanteita Hek, hek !
Jatketaa samaan malliin vaanMinkäkokosia pensalipukkeita ? mikä viikonpäivä kun antaa ? mistä niillä pitää tankata ?
- Anonyymi
Tih ?.
- Anonyymi
Samaa mieltä nuoret menettäneet
Terveyden tällä tasolla järki ällä
Jättä suoraan sanoen asiaton
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952737Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83002642Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy412334Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591414Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171112Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään481090- 57792
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j10781- 19699
- 55682