Ulkoilu7867

Anonyymi

Mitä mieltä porukat in iisalmen ulkoilu ja kävely reiteistä.

12

431

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika perseestä on kevyenliikenteenväylät. Talvella hölvätään teräväreunaista kalliomursketta aka tappajasepeliä reitit täyteen eikä niitä keväällä kiirehditä harjaamaan pois. Kuivaa pakkaslunta ei ole tarvetta hiekoittaa, koska pito on hyvä. Reitit ovat täynnä poikittaisia halkeamia asfaltissa. Muutaman metrin välein on karmeaa rytkytystä ajaa niiden yli. Lasinsiruja ei käydä siivoamassa pois. Nytkin on yksi melko karmea miina esim. Pohjolankadun varressa vähän matkaa timpan liikennevaloista kaupunkiin päin.
      Lista olisi loputon, jos kaikki epäkohdat alkaisi luettelemaan.

    • Anonyymi

      Talvella pitäs olla joku luonto reitti joka pidetään aina auki.eli aurataan vous olla joku 5km pitkä.sais käydä kävelemässä.ja sinne sopis koirantaluttajat ym.

      • Anonyymi

        Iisalmessahan on juuri sellainen koirapolku.


      • Anonyymi

        Saunaniemen lenkki on yksi talvellakin auki koiran kanssa saa kulkea


    • Anonyymi

      Turhasta valitatte. Täällä on reittejä vaikka kuinka paljon josta valita. Talvellakin on on latukoneella ajettuja kävelyreittejä. Sepelikin on tänä keväänä poistettu ajoissa, tai niitä on ollutkin niin vähän tarvetta kylvää. Pullonrikkojat on niitä syyllisiä niistä siruista, eikä siivoajat. Jos joku näkee rikotun pullon, niin ei se siitä häviä valittamalla, vaan pitää itse se korjata pois.

      • Anonyymi

        Mutta se teräväreunainen kalliomurske ei ole oikea materiaali pyöräväylien "hiekoittamiseen". Rengasrikon sattuessa menee sisuskumin lisäksi aina myös päällysrengas vaihtoon, koska siitä samasta reiästä löytää taas uusi kivi nopeasti tiensä sisään. Ja joka kerta se on semmoinen kolmenkympin paukku oman työn osuus siihen päälle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta se teräväreunainen kalliomurske ei ole oikea materiaali pyöräväylien "hiekoittamiseen". Rengasrikon sattuessa menee sisuskumin lisäksi aina myös päällysrengas vaihtoon, koska siitä samasta reiästä löytää taas uusi kivi nopeasti tiensä sisään. Ja joka kerta se on semmoinen kolmenkympin paukku oman työn osuus siihen päälle.

        Sen verran vielä jatkan, että sen pyöränrenkaaseen menevän kolmekymppiä voisi muuten käyttää vaikka paikallisiin palveluihin, mutta nyt se menee Saksalaiselle verkkokaupalle. Koska se kolmekymppiä on tosiaankin laskettu sen Saksalaisen verkkokaupan hinnoilla. Paikallisilla markettihinnoilla se olisi jotain parikymppiä enemmän per laaki.
        Että ei ole ihan niin mustavalkoista se käytetyssä hiekoitusmateriaalivalinnassa säästäminenkään, kuin voisi äkkiseltään luulla. Se on jostakin muusta sitten pois.
        Ja pakkoko sen on varsinkaan olla niin helvetin isorakeista, että varmasti hieroo tiensä renkaasta läpi? Ja aika pitkään kesti se harjauksen alkaminen tänäkin keväänä. Pitkään oli jo tiet sulana.
        Mitä taas lasinsiruihin tulee, niin eihän voida lähteä semmoisesta ajatuksesta, että jos joku käy viskelemässä kivenmurikoita maantielle, niin väylän ylläpidosta vastaava taho pesee kätensä koko asiasta ja vastaa valittajille, että "no se on sitten voi voi, siivotkaa itse." Koska eihän sille kivien viskelyllekään mitään mahda, eikä ne sieltä valittamalla häviä, kuten itsekin aiemmassa viestissä totesit.


    • Anonyymi

      Nyt tulee rumaa jälkeä kun vaivaiseen mäkeen ollaan rakentamassa puuportaita , Virransilta.

      • Anonyymi

        Nomutta pitäähän Virranvarren uusien kerrostalojen rahaporukan saada itselleen ihka oma ulkoilureitti.......


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nomutta pitäähän Virranvarren uusien kerrostalojen rahaporukan saada itselleen ihka oma ulkoilureitti.......

        Ja kaavoituspäällikkö hykertelee työhuoneessaan..


      • Anonyymi

        Hissi olisi ollut tyylikkäämpi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      11
      2784
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2590
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2472
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      164
      2127
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1674
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1129
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      84
      878
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      797
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      742
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      733
    Aihe