Ulkoilu7867

Anonyymi

Mitä mieltä porukat in iisalmen ulkoilu ja kävely reiteistä.

12

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika perseestä on kevyenliikenteenväylät. Talvella hölvätään teräväreunaista kalliomursketta aka tappajasepeliä reitit täyteen eikä niitä keväällä kiirehditä harjaamaan pois. Kuivaa pakkaslunta ei ole tarvetta hiekoittaa, koska pito on hyvä. Reitit ovat täynnä poikittaisia halkeamia asfaltissa. Muutaman metrin välein on karmeaa rytkytystä ajaa niiden yli. Lasinsiruja ei käydä siivoamassa pois. Nytkin on yksi melko karmea miina esim. Pohjolankadun varressa vähän matkaa timpan liikennevaloista kaupunkiin päin.
      Lista olisi loputon, jos kaikki epäkohdat alkaisi luettelemaan.

    • Anonyymi

      Talvella pitäs olla joku luonto reitti joka pidetään aina auki.eli aurataan vous olla joku 5km pitkä.sais käydä kävelemässä.ja sinne sopis koirantaluttajat ym.

      • Anonyymi

        Iisalmessahan on juuri sellainen koirapolku.


      • Anonyymi

        Saunaniemen lenkki on yksi talvellakin auki koiran kanssa saa kulkea


    • Anonyymi

      Turhasta valitatte. Täällä on reittejä vaikka kuinka paljon josta valita. Talvellakin on on latukoneella ajettuja kävelyreittejä. Sepelikin on tänä keväänä poistettu ajoissa, tai niitä on ollutkin niin vähän tarvetta kylvää. Pullonrikkojat on niitä syyllisiä niistä siruista, eikä siivoajat. Jos joku näkee rikotun pullon, niin ei se siitä häviä valittamalla, vaan pitää itse se korjata pois.

      • Anonyymi

        Mutta se teräväreunainen kalliomurske ei ole oikea materiaali pyöräväylien "hiekoittamiseen". Rengasrikon sattuessa menee sisuskumin lisäksi aina myös päällysrengas vaihtoon, koska siitä samasta reiästä löytää taas uusi kivi nopeasti tiensä sisään. Ja joka kerta se on semmoinen kolmenkympin paukku oman työn osuus siihen päälle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta se teräväreunainen kalliomurske ei ole oikea materiaali pyöräväylien "hiekoittamiseen". Rengasrikon sattuessa menee sisuskumin lisäksi aina myös päällysrengas vaihtoon, koska siitä samasta reiästä löytää taas uusi kivi nopeasti tiensä sisään. Ja joka kerta se on semmoinen kolmenkympin paukku oman työn osuus siihen päälle.

        Sen verran vielä jatkan, että sen pyöränrenkaaseen menevän kolmekymppiä voisi muuten käyttää vaikka paikallisiin palveluihin, mutta nyt se menee Saksalaiselle verkkokaupalle. Koska se kolmekymppiä on tosiaankin laskettu sen Saksalaisen verkkokaupan hinnoilla. Paikallisilla markettihinnoilla se olisi jotain parikymppiä enemmän per laaki.
        Että ei ole ihan niin mustavalkoista se käytetyssä hiekoitusmateriaalivalinnassa säästäminenkään, kuin voisi äkkiseltään luulla. Se on jostakin muusta sitten pois.
        Ja pakkoko sen on varsinkaan olla niin helvetin isorakeista, että varmasti hieroo tiensä renkaasta läpi? Ja aika pitkään kesti se harjauksen alkaminen tänäkin keväänä. Pitkään oli jo tiet sulana.
        Mitä taas lasinsiruihin tulee, niin eihän voida lähteä semmoisesta ajatuksesta, että jos joku käy viskelemässä kivenmurikoita maantielle, niin väylän ylläpidosta vastaava taho pesee kätensä koko asiasta ja vastaa valittajille, että "no se on sitten voi voi, siivotkaa itse." Koska eihän sille kivien viskelyllekään mitään mahda, eikä ne sieltä valittamalla häviä, kuten itsekin aiemmassa viestissä totesit.


    • Anonyymi

      Nyt tulee rumaa jälkeä kun vaivaiseen mäkeen ollaan rakentamassa puuportaita , Virransilta.

      • Anonyymi

        Nomutta pitäähän Virranvarren uusien kerrostalojen rahaporukan saada itselleen ihka oma ulkoilureitti.......


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nomutta pitäähän Virranvarren uusien kerrostalojen rahaporukan saada itselleen ihka oma ulkoilureitti.......

        Ja kaavoituspäällikkö hykertelee työhuoneessaan..


      • Anonyymi

        Hissi olisi ollut tyylikkäämpi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2887
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      208
      1141
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      80
      1076
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      977
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      68
      909
    6. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      102
      851
    7. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      842
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      20
      696
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      65
      675
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      57
      578
    Aihe