Ulkoilu7867

Anonyymi

Mitä mieltä porukat in iisalmen ulkoilu ja kävely reiteistä.

12

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika perseestä on kevyenliikenteenväylät. Talvella hölvätään teräväreunaista kalliomursketta aka tappajasepeliä reitit täyteen eikä niitä keväällä kiirehditä harjaamaan pois. Kuivaa pakkaslunta ei ole tarvetta hiekoittaa, koska pito on hyvä. Reitit ovat täynnä poikittaisia halkeamia asfaltissa. Muutaman metrin välein on karmeaa rytkytystä ajaa niiden yli. Lasinsiruja ei käydä siivoamassa pois. Nytkin on yksi melko karmea miina esim. Pohjolankadun varressa vähän matkaa timpan liikennevaloista kaupunkiin päin.
      Lista olisi loputon, jos kaikki epäkohdat alkaisi luettelemaan.

    • Anonyymi

      Talvella pitäs olla joku luonto reitti joka pidetään aina auki.eli aurataan vous olla joku 5km pitkä.sais käydä kävelemässä.ja sinne sopis koirantaluttajat ym.

      • Anonyymi

        Iisalmessahan on juuri sellainen koirapolku.


      • Anonyymi

        Saunaniemen lenkki on yksi talvellakin auki koiran kanssa saa kulkea


    • Anonyymi

      Turhasta valitatte. Täällä on reittejä vaikka kuinka paljon josta valita. Talvellakin on on latukoneella ajettuja kävelyreittejä. Sepelikin on tänä keväänä poistettu ajoissa, tai niitä on ollutkin niin vähän tarvetta kylvää. Pullonrikkojat on niitä syyllisiä niistä siruista, eikä siivoajat. Jos joku näkee rikotun pullon, niin ei se siitä häviä valittamalla, vaan pitää itse se korjata pois.

      • Anonyymi

        Mutta se teräväreunainen kalliomurske ei ole oikea materiaali pyöräväylien "hiekoittamiseen". Rengasrikon sattuessa menee sisuskumin lisäksi aina myös päällysrengas vaihtoon, koska siitä samasta reiästä löytää taas uusi kivi nopeasti tiensä sisään. Ja joka kerta se on semmoinen kolmenkympin paukku oman työn osuus siihen päälle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta se teräväreunainen kalliomurske ei ole oikea materiaali pyöräväylien "hiekoittamiseen". Rengasrikon sattuessa menee sisuskumin lisäksi aina myös päällysrengas vaihtoon, koska siitä samasta reiästä löytää taas uusi kivi nopeasti tiensä sisään. Ja joka kerta se on semmoinen kolmenkympin paukku oman työn osuus siihen päälle.

        Sen verran vielä jatkan, että sen pyöränrenkaaseen menevän kolmekymppiä voisi muuten käyttää vaikka paikallisiin palveluihin, mutta nyt se menee Saksalaiselle verkkokaupalle. Koska se kolmekymppiä on tosiaankin laskettu sen Saksalaisen verkkokaupan hinnoilla. Paikallisilla markettihinnoilla se olisi jotain parikymppiä enemmän per laaki.
        Että ei ole ihan niin mustavalkoista se käytetyssä hiekoitusmateriaalivalinnassa säästäminenkään, kuin voisi äkkiseltään luulla. Se on jostakin muusta sitten pois.
        Ja pakkoko sen on varsinkaan olla niin helvetin isorakeista, että varmasti hieroo tiensä renkaasta läpi? Ja aika pitkään kesti se harjauksen alkaminen tänäkin keväänä. Pitkään oli jo tiet sulana.
        Mitä taas lasinsiruihin tulee, niin eihän voida lähteä semmoisesta ajatuksesta, että jos joku käy viskelemässä kivenmurikoita maantielle, niin väylän ylläpidosta vastaava taho pesee kätensä koko asiasta ja vastaa valittajille, että "no se on sitten voi voi, siivotkaa itse." Koska eihän sille kivien viskelyllekään mitään mahda, eikä ne sieltä valittamalla häviä, kuten itsekin aiemmassa viestissä totesit.


    • Anonyymi

      Nyt tulee rumaa jälkeä kun vaivaiseen mäkeen ollaan rakentamassa puuportaita , Virransilta.

      • Anonyymi

        Nomutta pitäähän Virranvarren uusien kerrostalojen rahaporukan saada itselleen ihka oma ulkoilureitti.......


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nomutta pitäähän Virranvarren uusien kerrostalojen rahaporukan saada itselleen ihka oma ulkoilureitti.......

        Ja kaavoituspäällikkö hykertelee työhuoneessaan..


      • Anonyymi

        Hissi olisi ollut tyylikkäämpi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      179
      1756
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      987
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      874
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      683
    5. 51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      567
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      523
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      24
      475
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      193
      466
    Aihe