Ulkoilu7867

Anonyymi

Mitä mieltä porukat in iisalmen ulkoilu ja kävely reiteistä.

12

455

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika perseestä on kevyenliikenteenväylät. Talvella hölvätään teräväreunaista kalliomursketta aka tappajasepeliä reitit täyteen eikä niitä keväällä kiirehditä harjaamaan pois. Kuivaa pakkaslunta ei ole tarvetta hiekoittaa, koska pito on hyvä. Reitit ovat täynnä poikittaisia halkeamia asfaltissa. Muutaman metrin välein on karmeaa rytkytystä ajaa niiden yli. Lasinsiruja ei käydä siivoamassa pois. Nytkin on yksi melko karmea miina esim. Pohjolankadun varressa vähän matkaa timpan liikennevaloista kaupunkiin päin.
      Lista olisi loputon, jos kaikki epäkohdat alkaisi luettelemaan.

    • Anonyymi

      Talvella pitäs olla joku luonto reitti joka pidetään aina auki.eli aurataan vous olla joku 5km pitkä.sais käydä kävelemässä.ja sinne sopis koirantaluttajat ym.

      • Anonyymi

        Iisalmessahan on juuri sellainen koirapolku.


      • Anonyymi

        Saunaniemen lenkki on yksi talvellakin auki koiran kanssa saa kulkea


    • Anonyymi

      Turhasta valitatte. Täällä on reittejä vaikka kuinka paljon josta valita. Talvellakin on on latukoneella ajettuja kävelyreittejä. Sepelikin on tänä keväänä poistettu ajoissa, tai niitä on ollutkin niin vähän tarvetta kylvää. Pullonrikkojat on niitä syyllisiä niistä siruista, eikä siivoajat. Jos joku näkee rikotun pullon, niin ei se siitä häviä valittamalla, vaan pitää itse se korjata pois.

      • Anonyymi

        Mutta se teräväreunainen kalliomurske ei ole oikea materiaali pyöräväylien "hiekoittamiseen". Rengasrikon sattuessa menee sisuskumin lisäksi aina myös päällysrengas vaihtoon, koska siitä samasta reiästä löytää taas uusi kivi nopeasti tiensä sisään. Ja joka kerta se on semmoinen kolmenkympin paukku oman työn osuus siihen päälle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta se teräväreunainen kalliomurske ei ole oikea materiaali pyöräväylien "hiekoittamiseen". Rengasrikon sattuessa menee sisuskumin lisäksi aina myös päällysrengas vaihtoon, koska siitä samasta reiästä löytää taas uusi kivi nopeasti tiensä sisään. Ja joka kerta se on semmoinen kolmenkympin paukku oman työn osuus siihen päälle.

        Sen verran vielä jatkan, että sen pyöränrenkaaseen menevän kolmekymppiä voisi muuten käyttää vaikka paikallisiin palveluihin, mutta nyt se menee Saksalaiselle verkkokaupalle. Koska se kolmekymppiä on tosiaankin laskettu sen Saksalaisen verkkokaupan hinnoilla. Paikallisilla markettihinnoilla se olisi jotain parikymppiä enemmän per laaki.
        Että ei ole ihan niin mustavalkoista se käytetyssä hiekoitusmateriaalivalinnassa säästäminenkään, kuin voisi äkkiseltään luulla. Se on jostakin muusta sitten pois.
        Ja pakkoko sen on varsinkaan olla niin helvetin isorakeista, että varmasti hieroo tiensä renkaasta läpi? Ja aika pitkään kesti se harjauksen alkaminen tänäkin keväänä. Pitkään oli jo tiet sulana.
        Mitä taas lasinsiruihin tulee, niin eihän voida lähteä semmoisesta ajatuksesta, että jos joku käy viskelemässä kivenmurikoita maantielle, niin väylän ylläpidosta vastaava taho pesee kätensä koko asiasta ja vastaa valittajille, että "no se on sitten voi voi, siivotkaa itse." Koska eihän sille kivien viskelyllekään mitään mahda, eikä ne sieltä valittamalla häviä, kuten itsekin aiemmassa viestissä totesit.


    • Anonyymi

      Nyt tulee rumaa jälkeä kun vaivaiseen mäkeen ollaan rakentamassa puuportaita , Virransilta.

      • Anonyymi

        Nomutta pitäähän Virranvarren uusien kerrostalojen rahaporukan saada itselleen ihka oma ulkoilureitti.......


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nomutta pitäähän Virranvarren uusien kerrostalojen rahaporukan saada itselleen ihka oma ulkoilureitti.......

        Ja kaavoituspäällikkö hykertelee työhuoneessaan..


      • Anonyymi

        Hissi olisi ollut tyylikkäämpi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      98
      7801
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      142
      6544
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      179
      4665
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      240
      3192
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      96
      2703
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      62
      2134
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      147
      1808
    8. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      10
      1806
    9. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      23
      1675
    10. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      197
      1604
    Aihe