Mitä mieltä porukat in iisalmen ulkoilu ja kävely reiteistä.
Ulkoilu7867
12
407
Vastaukset
- Anonyymi
Aika perseestä on kevyenliikenteenväylät. Talvella hölvätään teräväreunaista kalliomursketta aka tappajasepeliä reitit täyteen eikä niitä keväällä kiirehditä harjaamaan pois. Kuivaa pakkaslunta ei ole tarvetta hiekoittaa, koska pito on hyvä. Reitit ovat täynnä poikittaisia halkeamia asfaltissa. Muutaman metrin välein on karmeaa rytkytystä ajaa niiden yli. Lasinsiruja ei käydä siivoamassa pois. Nytkin on yksi melko karmea miina esim. Pohjolankadun varressa vähän matkaa timpan liikennevaloista kaupunkiin päin.
Lista olisi loputon, jos kaikki epäkohdat alkaisi luettelemaan.- Anonyymi
Tappajasepelistä, aka sapelisepelistä puheenollen. Sepelinkylväjän logiikka:
https://www.youtube.com/watch?v=8auaU3HhcB8
- Anonyymi
Talvella pitäs olla joku luonto reitti joka pidetään aina auki.eli aurataan vous olla joku 5km pitkä.sais käydä kävelemässä.ja sinne sopis koirantaluttajat ym.
- Anonyymi
Iisalmessahan on juuri sellainen koirapolku.
- Anonyymi
Saunaniemen lenkki on yksi talvellakin auki koiran kanssa saa kulkea
- Anonyymi
Turhasta valitatte. Täällä on reittejä vaikka kuinka paljon josta valita. Talvellakin on on latukoneella ajettuja kävelyreittejä. Sepelikin on tänä keväänä poistettu ajoissa, tai niitä on ollutkin niin vähän tarvetta kylvää. Pullonrikkojat on niitä syyllisiä niistä siruista, eikä siivoajat. Jos joku näkee rikotun pullon, niin ei se siitä häviä valittamalla, vaan pitää itse se korjata pois.
- Anonyymi
Mutta se teräväreunainen kalliomurske ei ole oikea materiaali pyöräväylien "hiekoittamiseen". Rengasrikon sattuessa menee sisuskumin lisäksi aina myös päällysrengas vaihtoon, koska siitä samasta reiästä löytää taas uusi kivi nopeasti tiensä sisään. Ja joka kerta se on semmoinen kolmenkympin paukku oman työn osuus siihen päälle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta se teräväreunainen kalliomurske ei ole oikea materiaali pyöräväylien "hiekoittamiseen". Rengasrikon sattuessa menee sisuskumin lisäksi aina myös päällysrengas vaihtoon, koska siitä samasta reiästä löytää taas uusi kivi nopeasti tiensä sisään. Ja joka kerta se on semmoinen kolmenkympin paukku oman työn osuus siihen päälle.
Sen verran vielä jatkan, että sen pyöränrenkaaseen menevän kolmekymppiä voisi muuten käyttää vaikka paikallisiin palveluihin, mutta nyt se menee Saksalaiselle verkkokaupalle. Koska se kolmekymppiä on tosiaankin laskettu sen Saksalaisen verkkokaupan hinnoilla. Paikallisilla markettihinnoilla se olisi jotain parikymppiä enemmän per laaki.
Että ei ole ihan niin mustavalkoista se käytetyssä hiekoitusmateriaalivalinnassa säästäminenkään, kuin voisi äkkiseltään luulla. Se on jostakin muusta sitten pois.
Ja pakkoko sen on varsinkaan olla niin helvetin isorakeista, että varmasti hieroo tiensä renkaasta läpi? Ja aika pitkään kesti se harjauksen alkaminen tänäkin keväänä. Pitkään oli jo tiet sulana.
Mitä taas lasinsiruihin tulee, niin eihän voida lähteä semmoisesta ajatuksesta, että jos joku käy viskelemässä kivenmurikoita maantielle, niin väylän ylläpidosta vastaava taho pesee kätensä koko asiasta ja vastaa valittajille, että "no se on sitten voi voi, siivotkaa itse." Koska eihän sille kivien viskelyllekään mitään mahda, eikä ne sieltä valittamalla häviä, kuten itsekin aiemmassa viestissä totesit.
- Anonyymi
Nyt tulee rumaa jälkeä kun vaivaiseen mäkeen ollaan rakentamassa puuportaita , Virransilta.
- Anonyymi
Nomutta pitäähän Virranvarren uusien kerrostalojen rahaporukan saada itselleen ihka oma ulkoilureitti.......
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nomutta pitäähän Virranvarren uusien kerrostalojen rahaporukan saada itselleen ihka oma ulkoilureitti.......
Ja kaavoituspäällikkö hykertelee työhuoneessaan..
- Anonyymi
Hissi olisi ollut tyylikkäämpi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot617216Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss206858Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen274659Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2323834Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333093Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132786Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1082738Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.152541"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita452431Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling702413