Miksi naiset pukeutuu näyttääkseen huoralta?

Anonyymi

Onko se huonoa itsetuntoa, ettei voi näyttää ja olla oma itsensä? Miksi pitää näyttää pukeutumisella ja itsensä "maalamisella" n.s. yleiseltä naiselta?
Se on näin miesnäkökulmastakin jopa aivan kohtuullisen naurettavaa, sekä myös myötähäpeää tuottavaa.
Etenkin lihavien naisten moinen tälläytyminen, on kyllä suorastaan iljettävää.
Eikö teitä yhtään hävetä?

11

1652

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Häpeä kuule sinä itseäsi.
      Oletko sinä sitten joku hyvännäköinen mies?
      Sulla taitaa olla ongelmia sen suhteen miten naiset pukeutuu.

      • Anonyymi

        Mutta iljettävää kun mies kulkee ihmisten ilmoilla ilman paitaa ei ole käytöstavat kunnossa. Ja kun vielä on isot tissit niin jopas ällöttää


      • Anonyymi

        Tottahan tuo turisi. Itse olen monasti ajatellut, ettei vaivauduta peiliin vilkaisemaan uloslähtiessä. Naiset myös miehet voisivat senverran vilkaista peiliin, että olisi edes strategiset paikat jotakuinkin peitossa. Asiallinen pukeituminen on kadonnut. Ihan turhaa on länkyttää niistä "tuulipuvuista".


    • Se on tätä päivää. Ei minua haittaa yhtään, että pukeutuvat paljastavasti. Paljon kivemman näköistä on kuin vuosikymmeniä sitten. :)

    • Jos naiset laitta pukeutuu hyvin hän on huora ja jos ei pukeutuu hän on sitten mielisairaus
      ei känää syytä kaikki naisia jos sinun äiti ollut huora ei tarkoita kaikki naiset ovat huora

    • Anonyymi

      Tätä olen minäkin ihmetellyt. Yksi syy on nykyinen kaikkialle tunkeva some ja valtamedia, jossa tytöt luulevat saavansa itseään esille tehokkaammin, ja haluttavammaksi, pyrkimällä äärimmäisyyksiin ja räikeään luonnottomuuteen.

      Mediassa on nyt kaikenlaista friikkiä, ääriesimerkkinä ankkahuulet, hirviötatskat (huoraleimat), hirviörinnat ja hirviöpakarat. Ennen internetin http// aikaa meikkaaminen, pakkelointi ja kehonmuokkaaminen oli paljon lähempänä luonnollista, koska friikkejä ei silloin paljoa ollut esikuvana.

      Minua käsityskykyäni koettelee jopa esimerkiksi luonnottomat (myrkynvihreät, siniset, vihreät ja mustat) kynsilakat sekä huuli"punat", punainenkin nuorella kaunottarella. Raatelukeinokynnet. Luonnottomat hiusvärit. Femakkokampaukset. Hirviökeinoripset.

      Mielestäni kaunottaret saavat mielellään paljastella ihan niin paljon kuin sielunsa sietää, niin he ovat tehneet kautta tunnetun historian. Mutta nykyisin rumapainoiset rumilukset ovat alkaneet esiintyä samoin, se on kuvottavaa.

      • Anonyymi

        Itse asiassa, kaunotarten hirveä/kamala/ruma meikkailu, ehostelu, kohentelu, kehonmuokkaus, yms. tarkoittaa sitä, että he eivät ole kiinnostuneita pääsemään parisuhteeseen miehen kanssa. Tähän tulee muutos vasta sitten kun vauvakuume iskee, jossain yli 30v iässä, silloin (mutta on jo myöhäistä) muuttuu nuo puuhat asialliseksi, ja huoraleimojakin aletaan poistattamaan.


      • Anonyymi

        Minusta suurin vaikuttava tekijä on se, että haluavat tulla huomatuksi. Valitettavaa on se, jos se vaatii paljastavaa pukeutumista ja siten altistavat itsensä hyväksikäytölle? Tasapaino löytyy yleensä sillä, et on sinut itsensä kanssa, eikä sitä tarvetta pukeutumisella tehostaa?


    • Anonyymi

      Lihava on hassun näköinen kun läskit tursuaa joka paikasta ulos. Eduskunnasakin lihava diarra niin läskiä on niin paljon ei ole niin isoa vaatetta löytynyt että saia piiloon eivätkä osaa edes hävetä

    • Anonyymi

      Näyttää siltä että kenellä tahansa on oikeus arvostella, haukkua ja pilkata lihavia naisia, mutta miesten lihavuuteen ei kiinnitetä mitään huomiota. Onko teidän mielestä hyvän näköistä, kun puolen kuution kokoinen maha riippuu vyön yli?

    • Anonyymi

      Minusta se on ihanaa kun nainen pukeutuu näyttävästi ja paljastavasti. Naisen sellaisen tai ainakin sellaista huomattavasti mieluummin kuin harmaan arkista verkkarimuiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe