Asuntoa siis yritetään myydä. Allekirjoitin sähköisesti toimeksiantosopimuksen. Ennen allekirjoitusta lomakkeessa on pari rastitettavaa kohtaa:
"Annan suostumukseni siihen, että välitysliike saa lähettää minulle sähköistä suoramarkkinointia (esim. tekstiviesti, sähköposti)."
"Annan suostumukseni siihen, että välitysliike lähettää minulle, kaupan toiselle osapuolelle, isännöitsijälle, asiaan osalliselle pankille ja/tai viranomaiselle sähköpostitse henkilötunnukseni sisältäviä asiakirjoja. Henkilötunnuksen jakaminen näiden tahojen kanssa on välttämätöntä tunnistamisen varmistamiseksi. Olen tietoinen siitä, että sähköpostia ei lähetetä suojatussa yhteydessä eikä salattuna."
Laitoin rastit kyseisiin kohtiin, kun on pientä painetta saada asunto myydyksi, ja kun tuossa painokkaasti mainitaan että on välttämätöntä tunnistamisen varmistamiseksi käyttää henkilötunnusta. Allekirjoitin toimeksiantosopimuksen. Tulostin itselleni tuon sopimuksen.
Samana päivänä tulin katumapäälle, ja ajattelin, että otan toisen rastin pois. Mutta koneella huomasin, että kyseinen kohta ei ole enää edes näkyvissä! Mielestäni sopimuksessa pitäisi olla näkyvissä, jos on johonkin menettelyyn suostuttu tai sitten ei. Jos en olisi tulostanut allekirjoitettuani, niin ei nyt olisi mitään todistetta, että rastitin nuo kohdat. Ilmeisesti on haluttu välttää se, että noita kohtia jälkikäteen muuteltaisiin. Ja ymmärrän, ettei niitä voisi pidemmän ajan kuluessa enää muuttaakaan. En tiedä, voiko vielä?
Laitoin viestin välittäjälle, että haluan poistaa rastin tuosta kohdasta, jossa mainitaan että henkilötunnuksen sisältäviä asiakirjoja läheteltäisiin suojaamattomassa yhteydessä. En tiedä, onko mahdollista enää saada tuo rasti poistettua, mutta tuskin vielä mitään on ehditty tekemään tässä asiassa. Mietin, että mitähän henkilötunnuksen sisältäviä asiakirjoja voisi olla välttämätöntä lähetellä suojaamattomassa yhteydessä?
Muistan kyllä vuosien varrella, että on jossakin työpaikassa pyydetty lähettämään henkilötunnus sähköpostin välityksellä. Mutta yleensä ei ole mitenkään suositeltavaa tällaisia tietoja sähköpostilla laittaa.
Onko tietoa tai kokemuksia tällaisesta kohdasta toimeksiantosopimuksessa?
Toimeksiantosopimuksen suostumukset?
4
111
Vastaukset
- Anonyymi
Taidat olla 100 % periaatteen ihminen, joka tietää mokanneensa ja pahasti. Elämä valuu sorimen välitse kuin lämmin merivesi.
- Anonyymi
Tuo kohta on olemassa sitä varten, että välittäjä voi lähettää kauppakirjaluonnoksen sähköpostilla ostajalle, myyjälle ja pankeille. Kiinteistöjen osalta tuo on siinä mielessä turha, että tietosuojadirektiiviä ei niihin muutenkaan sovelleta.
- Anonyymi
Jos paperit tulevat etanapostissa, posti voi kadota ja tietosi joutua vääriin käsiin. Vaadi kirjattua kirjettä tai saantitodistuskirjettä, ellei kuriiri ole mahdollinen.
- Anonyymi
Ymmärränkö oikein, että olet allekirjoittanut sopimuksen, mutta olet tullut katumapäälle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741