Ostin ison muoviruukun, jonka pohjassa ei ole reikää. Mukana tuli n. 10 sentin pituinen muoviputken pätkä. Onko tarkoitus, että ruukun pohjaan porataan tuon muoviputken läpimittainen reikä ja muoviputki laitetaan siihen ? Vai mikä on muoviputken tarkoitus ?
Reikä ruukun pohjaan ?
4
677
Vastaukset
- Anonyymi
Puhut isosta ruukusta, onko se selvästi syvempi kuin tuo putken 10cm? Nimittäin tuollainen muoviputki viittaa altakasteluruukkuun eli kasteluvesi kaadetaan putkesta ruukun pohjalle. Ei valmiisiin ruukkuihin yleensä mitään reikiä erikseen tarvi porata.
- Anonyymi
Juu, ruukku on 40 cm syvä ja halkaisija n. 44 cm. Ei ole altakasteluruukku.
- Anonyymi
Jos kyseessä olevassa isosssa muoviruukussa on tarkoitus veljellä kasveja ulkona, niin kannattaa porata muutama reikä pohjaan. Reiät voit tehdä myös sulattamalla kuumalla rautangolla.
- Anonyymi
Onko putkessa jonkinlainen tiivisterengas tms mukana? Jos on, pohjassa saattaa olka sille valmis paikka. Ei tarvitse porata, riittää kun painaa reiän auki ruuvimeisselillä tms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624282Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1541812Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141513Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !351278Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681063- 56914
- 78904
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.167829Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54811- 39781