auttakaa huijaako tämä tuntematon minua

Anonyymi

hei, joku tuntematon lisäsi minut snapchatissa ja väittää lähettävänsä minulle yhtäkkiä 1000€ rahaa paypailin kautta. hän tietää paypailin käyttäjänimeni sekä tilinumeroni. rahoja ei kuuli ja hän sanoo että netriyhteydessä ongelma. kysymys, eikai hän pysty saamaan jotain tietoja minusta, hakkeroida tiliäni näillä tiedoilla mitä annoin jotka luulin olevan harmittomia. olen aivan paniikissa että mitä hän voi tehdä tilinumeron kautta vaikka aluksi ajattelin ettei mitään. jos joku viisaampi tietää miten toimia, vai onko tässä tilanteessa mitään vaaraa? kiitos avusta!

3

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      pitääkö ottaa yhteyttä pankkiin?

    • Anonyymi

      Ole yhteydessä pankkiisi ja poliisiin. Se ei nyt vaan ole kovin todennäköistä, että joku haluaisi lahjoittaa sinulle tonnin hyvää hyvyyttään.

      Todennäköisempää on, että tiliäsi aiotaan käyttää rikollisiin tarkoituksiin. Esim. petoksen uhrilta pyydetään 10000 tilillesi, ja sinua pyydetään palauttamaan huijarin tilille "vahingossa" sinulle laitetut 9000 ylimääräistä. Sitten olet ensimmäisenä poliisin kuulusteluissa epäiltynä.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Rahanpesua.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2704
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      257
      2275
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1403
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1062
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      96
      1011
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1003
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      902
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      788
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      751
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      732
    Aihe