Oletetaan, että omakotitaloon rakennetaan reilusti(/riittävästi aurinkopaneeleita tai vaikkapa tuulivoimala pihalle. Lisäksi on halua ladata suurella teholla sähköautoja.
Onko edes teoreettisesti mahdolista tuottaa suurempi teho talon sähkölaitteille ja niille ladattaville sähköautoille kuin mitä pääsulakekoko sallisi?
Onko omakotitalossa mahdollista tuottaa suurempaa sähkötehoa kuin mitä pääsulakekoko antaa myöten?
7
145
Vastaukset
- Anonyymi
Tietysti on.
- Anonyymi
-vai meinasitko tuotannon kytkeä pääsulakkeiden ja mittarin tulopuolelle että pääset maksamaan käytetystä itsetuotetustakin sähköstä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
-vai meinasitko tuotannon kytkeä pääsulakkeiden ja mittarin tulopuolelle että pääset maksamaan käytetystä itsetuotetustakin sähköstä.
Ei hajuakaan mitä tuo tarkoittaa mutta eikö olisi mukavaa jos aurinkoisena päivänä voisi ladata sähköautoja teholla joka on suurempi kuin mitä 3*25 sulakekoko antaisi myöden?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei hajuakaan mitä tuo tarkoittaa mutta eikö olisi mukavaa jos aurinkoisena päivänä voisi ladata sähköautoja teholla joka on suurempi kuin mitä 3*25 sulakekoko antaisi myöden?
Tarkoittaa sitä että pääsulakkeilla ei ole homman kanssa mitään tekemistä ellei ole niin hölmö että kytkisi tuon tuotannon kulkemaan niiden kautta ja samalla sitten mittarinkin ja sitten maksaisi tuosta verkkoyhtiölle.
- Anonyymi
Kyllä voi, jos rakennetaan saarekesyöttö, josta verkkoon ei mene mitään.
- Anonyymi
Voithan sinä rakentaa vaikka ydinvoimalan.
Mutta jos yrität työntää sitä virtaa valtakunnan verkkoon, niin ei siinä kohtaa pääsulakkeet sitä kestä, jos virta ylittää niiden nimellisarvon. Ei ne raukat osaa päätellä virran suuntaa.- Anonyymi
Tämä selvä. Kiitos vastanneille. Tuo "saarekesyöttö" onkin hyvä hakusana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään875181Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen533326Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,732705Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621368Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3041288Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?231215Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121086- 461040
- 411026
Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2311017