Kevään 30 hallituksen tilinpäätöskokousta on istuttu ja 30:stä yhtiökokouksesta osa on vielä istumatta. Nyt jo taloyhtiöiden hallitukset kyselevät, pidettäisiinkö hallituksen iltakokous elokuussa, että isännöitsijän ylityömittari saadaan pidettyä raksuttamassa? Alkaa olla kulunut niin pitkä aika toukokuun puolivälissä eli viime viikolla olleesta yhtiökokouksesta, että on taas aika kokoontua!
Kukaan ei kysele, koska isännöitsijällä on kesälomaa, vai onko ollenkaan? Kukaan ei kysele, onko isännöitsijä ollut päivääkään talvilomalla tänä tai viime tai sitä edellisenä vuonna, tai koska tämän kevään ylityöt on tarkoitus pitää vapaana? Mutta seuraavien iltakokousten sopinen elokuulle kiinnostaa nyt, mikä onkin hvyä, että isännöitsijän kalenteri ei missään kohtaan ole tyhjä.
Istut 70 iltakokousta helmi-toukokuun aikana. Ylitöitä pitkälle yli 200 tuntia kevään aikana ja ainut kysymys asiakkailta on, koska järjestetään seuraava hallituksen iltakokous? Hyvä kysymys. Rehellinen vastaukseni on, että toivottavasti ei koskaan. Mutta jos kokous on pakko järjestää, niin kai ne yleensä työntekijän työajalla pidetään eikä ylitöinä. Harvalla alalla asiakkaat kyselevät työntekijää ylitöihin, kun yli 200 tuntia ylitöitä on jo pelkästään tältä vuodelta mittarissa.
Koska teillä on seuraava hallituksen iltakokous?
Pidetäänkö hallituksen iltakokous elokuussa?
7
186
Vastaukset
- Anonyymi
Soita Sanna Marinille ja kysy siltä milloin seuraava hallituksen kokous pidetään.
- Anonyymi
Ketjun aihepiiri on "Isännöinti ja talohuolto"
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ketjun aihepiiri on "Isännöinti ja talohuolto"
Kyllä palstanhaltijan pitää lisätä tuonne emännöintikin.
- Anonyymi
Minkä kyselemisellä tätä palstaa aktivoidaan ennen elokuuta ?
- Anonyymi
Tuossa on tosiaan kolme asiaa pielessä:
- taloyhtiön hallitus kokoontuu vain TARPEEN VAATIESSA. Kokouksia on järjetöntä päättää etukäteen. Ei kukaan voi tietää toukokuussa, onko tarvetta kokoontua elokuussa. En minäkään ole vielä päättänyt, mihin kellonaikoihin käyn WC:ssä 15.8.2022. Vessassa käydään tarpeen ja hädän vaatiessa. Ei 3 kk annalta päätettynä kellonaikana. Tuksin kukaan myöskään varaa aikaa yksityislääkärille 3 kk etukäteen "Muuten vaan". Lääkärille mennään kai tarpeen vaatiessa. Toivottavasti ei ollenkaan. Samoin järjestetään kokouksia "tarpeen vaatiessa. Toivottavasti ei ollenkaan."
- Kokoukset pidetään lähtökohtaisesti isännöitsijän työajalla, olipa se sitten klo 8-16 tai klo 9-17. Kokouksen pitää alkaa ja loppua työajalla. Ei kai miläänn toimialalla Suomessa teetetä työntkeijöillä jatkuvia ylitöitä. Tuollaiset klo 17 alkavat kokoukset ovat ihan "haista pa***" tyylistä kettuilua isännöitsijätyöntekijälle, kun kokous olisi pidettävissä klo 8-16 välillä vaikka niiden kuuluisien etäyhteyksien avulla.
- Jos asiakas tilaa työntekijän ylitöihin, niin kai se tilaus menee työantajan kautta? En minäkän voi sairaalassa ilmoittaa sairaanhoitajalle, että "teet muuten tuplavuoron tähän kohtaan ja katsot minun perääni". Kai sen työaikalistan laatii ihan joku muu kuin asiakas! Jokainen hallituksen PJ, joka haluaa isännöitsijän istumaan kokousta klo 17 alkaen voi ottaa yhteyttä työntekijäisännöitsijän työantajaan, jota kautta työnantaja tiedustelee työntekijäisännöitsijän halukkuutta ylitöiden tekoon. Jos työntekijää ei huvita olla ylitöissä klo 17-19, niin työantajalla ei kai ole muuta vaihtoehtoa kuin muuttaa sen päivän työaika olemaan klo 11-19. Se on ainut keino saada työntekijä iltatöihin. Klo 8-16 työpäivää tekevä ei voi istua iltakokouksia. - Anonyymi
Tämä on taas tämä työhönsä kyllästynyt isännöitsijä joka ei ole sisäistänyt palveluammattia.
- Anonyymi
Mutta tämän palstan aktivointi sujuu mallikkaasti !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5539163Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656274Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3785326Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724811Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004421Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664093SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064037- 1042134
- 1141558
- 531096