Turkkia ei pidä auttaa

Anonyymi

Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoğan on nyt uhkailujensa takia antanut syyn sille, miksi Turkkia ei pitäisi enään auttaa. Suomi on auttanut Turkkia monessa asiassa monet kerrat ja nyt Turkki on kääntänyt Suomelle selkänsä. Pitäisi näyttää, ettei Suomi ole Turkin talutettavana, eli jatkossa sitä ei pitäisi auttaa enään yhtään missään. ja tarkoitan siis nyt, ettei missään asiassa milloinkaan.

17

832

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haavisto hakee koko aika terroristeja suomeen tässä nähdään tulos. Ulos haavisto ja koko vihreä hallitus. Paskasakkia

    • Anonyymi

      Ei mene kauaakaan että Suomi taas lähettää rahaa Turkkiin ja selityksiä piisaa. Näinhän tää aina menee. Annetaan mitä vaan eikä pyydetä vastineeksi mitään

      • Anonyymi

        Tyhjätään jopa huone kokonaan että saa rukoilla rauhassa. Matkoilla voi pyllistelyt unohtaa


    • Anonyymi

      Töröö. Suomen natoseikkailu kaatuu omaan tökeryyteen.

    • Anonyymi

      huvittaa miten lapsellista toi turkin homma on.vaativat ns. turvallisuustakeita ja ite haastavat riitaa muitten kanssa ja uhkailevat hyökkäyksillä.pöhlöjä on monenlaisia... ergodani taitaa olla jo dementikko.

    • Anonyymi

      Natoon haluavan maan ei tule sekaantua Natoon kuuluvan maan sisäisiin asioihin. Turkki on ja pysyy natossa Välimeren vakaudesta johtuvista syistä. Maassamme äärisuvaitsevaiset ovat ajaneet maamme tyhjän päälle ja kantavat hirvittävän vastuun maamme kohtalosta.

    • Anonyymi

      on turkin pressalla otsaa. syyttää ruotsia ja suomea epärehellisyydestä. itse valehteli niinistölle....

      • Anonyymi

        Nimenomaan valehteli! Huhtikuussa hän sanoi hyvin selvästi että ei vastusta Suomen Nato-jäsenyyttä. Eli hän valehteli koska halusi ensin varmistua siitä että Suomi todella hakee jäsenyyttä, jotta voi heti hakemuksen jättämisen jälkeen ruveta kiristämään. Selkeä kiero suunnitelma. Sutki ukko!.

        Ja että Pohjoismaissa muka hyysätään terroristeja! Mitä ihmettä?!

        Suomessa on sattumoisin sananvapaus: tänne muuttaneilla turkkilaisilla on laillinen oikeus olla mitä tahansa mieltä kotimaansa politiikasta. Kukaan ei muutu terroristiksi vain sillä perusteella että on menettänyt Erdoganin suosion arvostelemalla tätä. Ei Suomi voi luovuttaa ketään sellaiseen maahan jossa tämä on vaarassa joutua kidutetuksi tai tapetuksi, se on jo EU:n sääntöjen vastaista.

        Saa nähdä miten tässä käy. Mutta turha tästä on "suvakkeja" syyttää! Suomesta ei VOI luovuttaa ketään Turkkiin, ellei ko. henkilö ole todistettavasti syyllistynyt vakaviin rikoksiin. Siis rikoksiin jotka ovat rikoksia myös Suomen lain mukaan. Mielipide ei ole rikos, ei sellainenkaan mielipide että kurdien pitäisi saada itsenäisyys.

        Enkä siis ota tässä mitään kantaa kurdien tilanteeseen. Sanon vain että Suomessa mikään mielipide ko. asiasta ei ole rikos. Suomessa noudatetaan Suomen lakia, ei Erdoganin määräyksiä.


    • Anonyymi

      Ei koskaan enää lomalle Turkkiin!

      • Anonyymi

        Ehdotan pidättää kaikki suomalaiset koska Suomi tukee terroristeja.


    • Anonyymi

      erdogan on menettänyt kasvonsa ja luotettavuutensa suomalaisten silmissä.on valehtelija ja epärehellinen.on itse maailman luokan terroristi.

    • Anonyymi

      Turkin pressaa varten on pitänyt yksi huone tyhjätä että pääsee rukoilemaan. Täytyykö joka maassa pyllistellä ja miks noin inhotavaa ihmistä pitää palvella. Pitääkö monta kertaa päivässä pyllistellä. Hih hih hih. Ei suomi neito ymmärrä pyllistelijöitä

    • Anonyymi

      venäjä antaa turkille "veriviljaa" jonka on varastanut murhaamiltaan ukrainalaisilta.

    • Anonyymi

      Varkaita ja raiskaajiahan Putlerin sakki on en ole niistä koskaan tykännyt käytöksen takia ja nyt vielä vähemmän.

    • Anonyymi

      Miks turkkia pitää auttaa. Turkkilaiset pizzerian leipurit on mafia väkeä hyvin ilkeitä ja haluavat vaan itse tehdä kituisia pizzoja. Rosvoja tuskin kukaan edes veroja maksavat. Kaikkien pitäis lopettaa paskatassujen pizzaostot. Sillä tavalla häviäisivät suomesta

    • Anonyymi

      Ei niihn raatope****siin ole luottamista ry**än sielunkumppaneita kaikki tyynni.

    • Anonyymi

      turkkihan on itse terroristivaltio. v.1974 ryösti itsenäiseltä valtiolta (kypros) osan sen maa-alasta ja pitää sitä edelleen hallussaan. nyt näyttää haluavan kreikalta saaria....

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      41
      3416
    2. 35
      2928
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      141
      2799
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      68
      2286
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1772
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      83
      1458
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      65
      1036
    8. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1006
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      72
      916
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      3
      827
    Aihe