Jokos alkaa Virolahen talot olla myynnissä? Voisin muuttaa. Etsin rauhallista asuinpaikkaa, jossa myös yritystoimintaa voisi pyörittää. Onko ulkopaikkakuntalainen seudulle ollenkaan tervetullut?
Lintuharrastaja
16
1478
Vastaukset
- Anonyymi
Ajavat yrittäjät pois. Paikkakunnan tapa.
- Anonyymi
Kannattaa vaan käydä kesällä ja poistua takavasemmalle viimeistään syksyn tullessa. Yrityksen tänne avaaminen/tuominen on jo tuomittu epäonnistumaan, jos olet muualta. Kouluissa vain täällä syntyneitä puolustetaan. Tämä tukala tilanne maailmalla on lisännyt tunnetta " me kaakonkulmalaiset ja sitten ne muut". Tule toki, mutta varaudu muuttamaan kolmen vuoden jälkeen. Ei ole ulkopaikkakuntalaisen paikka kuin turistina.
- Anonyymi
Hyvin sanottu. Juuri näin minäkin asian näen. Ulkopaikkakuntalaisena.
- Anonyymi
Paikkakunnan sisäänpäinlämpiävyys on tosiasia. Ulkopuoliset nolataan ja ajetaan pois, puukkoa selkään vaan, olet asukas tai yrittäjä, se on käytäntö. Kun Zsar tuli, paikkakunnalla naureskeltiin ja ruvettiin vedonlyöntiin siitä, milloin toiminta loppuu. Nyt sitten ovat tyytyväisiä kaiketi.
Jotain mätää siellä on asenteissa.- Anonyymi
Zasar oli jo alkuunsa katastrofi..Se että venäläisille tehtiin tälläinen oli sulaa hulluutta.Nyt nuollaan haavoja.Uraa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Zasar oli jo alkuunsa katastrofi..Se että venäläisille tehtiin tälläinen oli sulaa hulluutta.Nyt nuollaan haavoja.Uraa
Niinhän se oli, mutta aika ilkeetä oli alkaa parjauskampanja jo heti alkumetreiltä. Noh, pieleen meni ja nyt sitten ihmetellään kulisseja. Mitä käyttöä niille keksitään?
Putinin valtakauden ylistysleffa, jossa sankari ite liitää leijalla takaisin itään :D
- Anonyymi
Taloja tulee myyntiin melkein joka päivä sielläpäin Kymenlaaksossa, onpas myyntivauhti nyt huimaa. Koko Kaakonkulma alkaa olla paniikissa. Nyt sitten vielä vaarallisen rajapinnan lisäksi väännetään tuulivoimasta ja tulevista menetetyistä kiinteistöveroista versus muu Suomi.
Asenteista muuttajiin sanoisin vain että "sitä saa mitä tilaa", eli poismuuttajat äänestävät jaloillaan. Kun kerran ei muualta tulijoita huolita sinne oman porukan sisäpiiriin, muuttoauto kuskaa perheet sitten ystävällisempään kuntaan.
Virolahden asukkaat ovat muuttuneet paljon, ja huonoon suuntaan. Epäystävällisiä ja jotenkin outoja tyyppejä, varsinkin vanhempi väki. Kouluttamatonta maalaista ja lyhytnäköistä sakkia. Ilkeily ominaispiirre.- Anonyymi
"Ilkeily ominaispiirre"
Taidat olla itsekin kyläläisiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ilkeily ominaispiirre"
Taidat olla itsekin kyläläisiä.En asu siellä, mutta sukua ja tuttavia on paljon seutukunnassa. Maanviljelijöistä kulttuuriväkeen, joten kuuntelen heidän juttujaan mielenkiinnolla. Oma asumiseni on jo menneen talven lumia eli vuodelta 1970. Poismuuttanut pääkaupunkiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En asu siellä, mutta sukua ja tuttavia on paljon seutukunnassa. Maanviljelijöistä kulttuuriväkeen, joten kuuntelen heidän juttujaan mielenkiinnolla. Oma asumiseni on jo menneen talven lumia eli vuodelta 1970. Poismuuttanut pääkaupunkiin.
Kommentoi sitten Hesojen asioita.
- Anonyymi
Hyvä paikka asua ja ihmisten kanssa tulee toimeen sen verran kun on tarvis. Ihmiset ovat mitä ovat, aina on jotakin vääntöä, mutta terveellä järjellä pärjää.
- Anonyymi
Virolahdella pärjää kuten muuallakin. Naapureille lyhyt tervehdys, mutta älä jää juttelemaan. Se on vain tie ongelmiin. Käy kaupassa Haminassa tai Kotkassa, jätä kontaktit paikallisten kanssa kokonaan pois. Siinä lyhyt selviämisopas.
- Anonyymi
Ja mitä tulee lähiluontoon:
CNGR Finland Oy on jättänyt Haminaan suunnitellun akkumateriaalitehtaan ympäristölupahakemuksen. Tehtaan suunniteltu jätteiden purkupaikka on sisäsaaristossa (Varvion lähellä ). Jätevedet sisältävät 289 tonnia sulfaattia vuorokaudessa, sekä ammoniumtyppeä, alumiinia, nikkeliä, kobolttia ja mangaania.
Sulfaattia pidetään yhtenä haitallisimmista vesistöpäästöistä (mm. kalakantojen häviämiset), Sulfaatin ongelmat vesistöissä tulivat esiin Talvivaaran kaivoksilla 2012 -2013 sattuneiden vuotojen jälkeen.
Kyseistä ympäristölupahakemusta odotetaan julkisesti nähtäväksi toukokuussa.- Anonyymi
Ei koske Virolahtea. Meille kulkeutuu Pietarin jätevesi. En kalasta saatikka ui merivedessä, koska en halua tauteja likavedestä.
- Anonyymi
Ei koske Virolahtea tikullakaan se, mikä tapahtuu kaikkialla? Ihmisen järjestämä paska se vain kuitenkin ajautuu joka paikkaan, myös Virolahteen.
- Anonyymi
Pysyt poissa, luonto kiittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718