Jokos alkaa Virolahen talot olla myynnissä? Voisin muuttaa. Etsin rauhallista asuinpaikkaa, jossa myös yritystoimintaa voisi pyörittää. Onko ulkopaikkakuntalainen seudulle ollenkaan tervetullut?
Lintuharrastaja
16
1463
Vastaukset
- Anonyymi
Ajavat yrittäjät pois. Paikkakunnan tapa.
- Anonyymi
Kannattaa vaan käydä kesällä ja poistua takavasemmalle viimeistään syksyn tullessa. Yrityksen tänne avaaminen/tuominen on jo tuomittu epäonnistumaan, jos olet muualta. Kouluissa vain täällä syntyneitä puolustetaan. Tämä tukala tilanne maailmalla on lisännyt tunnetta " me kaakonkulmalaiset ja sitten ne muut". Tule toki, mutta varaudu muuttamaan kolmen vuoden jälkeen. Ei ole ulkopaikkakuntalaisen paikka kuin turistina.
- Anonyymi
Hyvin sanottu. Juuri näin minäkin asian näen. Ulkopaikkakuntalaisena.
- Anonyymi
Paikkakunnan sisäänpäinlämpiävyys on tosiasia. Ulkopuoliset nolataan ja ajetaan pois, puukkoa selkään vaan, olet asukas tai yrittäjä, se on käytäntö. Kun Zsar tuli, paikkakunnalla naureskeltiin ja ruvettiin vedonlyöntiin siitä, milloin toiminta loppuu. Nyt sitten ovat tyytyväisiä kaiketi.
Jotain mätää siellä on asenteissa.- Anonyymi
Zasar oli jo alkuunsa katastrofi..Se että venäläisille tehtiin tälläinen oli sulaa hulluutta.Nyt nuollaan haavoja.Uraa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Zasar oli jo alkuunsa katastrofi..Se että venäläisille tehtiin tälläinen oli sulaa hulluutta.Nyt nuollaan haavoja.Uraa
Niinhän se oli, mutta aika ilkeetä oli alkaa parjauskampanja jo heti alkumetreiltä. Noh, pieleen meni ja nyt sitten ihmetellään kulisseja. Mitä käyttöä niille keksitään?
Putinin valtakauden ylistysleffa, jossa sankari ite liitää leijalla takaisin itään :D
- Anonyymi
Taloja tulee myyntiin melkein joka päivä sielläpäin Kymenlaaksossa, onpas myyntivauhti nyt huimaa. Koko Kaakonkulma alkaa olla paniikissa. Nyt sitten vielä vaarallisen rajapinnan lisäksi väännetään tuulivoimasta ja tulevista menetetyistä kiinteistöveroista versus muu Suomi.
Asenteista muuttajiin sanoisin vain että "sitä saa mitä tilaa", eli poismuuttajat äänestävät jaloillaan. Kun kerran ei muualta tulijoita huolita sinne oman porukan sisäpiiriin, muuttoauto kuskaa perheet sitten ystävällisempään kuntaan.
Virolahden asukkaat ovat muuttuneet paljon, ja huonoon suuntaan. Epäystävällisiä ja jotenkin outoja tyyppejä, varsinkin vanhempi väki. Kouluttamatonta maalaista ja lyhytnäköistä sakkia. Ilkeily ominaispiirre.- Anonyymi
"Ilkeily ominaispiirre"
Taidat olla itsekin kyläläisiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ilkeily ominaispiirre"
Taidat olla itsekin kyläläisiä.En asu siellä, mutta sukua ja tuttavia on paljon seutukunnassa. Maanviljelijöistä kulttuuriväkeen, joten kuuntelen heidän juttujaan mielenkiinnolla. Oma asumiseni on jo menneen talven lumia eli vuodelta 1970. Poismuuttanut pääkaupunkiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En asu siellä, mutta sukua ja tuttavia on paljon seutukunnassa. Maanviljelijöistä kulttuuriväkeen, joten kuuntelen heidän juttujaan mielenkiinnolla. Oma asumiseni on jo menneen talven lumia eli vuodelta 1970. Poismuuttanut pääkaupunkiin.
Kommentoi sitten Hesojen asioita.
- Anonyymi
Hyvä paikka asua ja ihmisten kanssa tulee toimeen sen verran kun on tarvis. Ihmiset ovat mitä ovat, aina on jotakin vääntöä, mutta terveellä järjellä pärjää.
- Anonyymi
Virolahdella pärjää kuten muuallakin. Naapureille lyhyt tervehdys, mutta älä jää juttelemaan. Se on vain tie ongelmiin. Käy kaupassa Haminassa tai Kotkassa, jätä kontaktit paikallisten kanssa kokonaan pois. Siinä lyhyt selviämisopas.
- Anonyymi
Ja mitä tulee lähiluontoon:
CNGR Finland Oy on jättänyt Haminaan suunnitellun akkumateriaalitehtaan ympäristölupahakemuksen. Tehtaan suunniteltu jätteiden purkupaikka on sisäsaaristossa (Varvion lähellä ). Jätevedet sisältävät 289 tonnia sulfaattia vuorokaudessa, sekä ammoniumtyppeä, alumiinia, nikkeliä, kobolttia ja mangaania.
Sulfaattia pidetään yhtenä haitallisimmista vesistöpäästöistä (mm. kalakantojen häviämiset), Sulfaatin ongelmat vesistöissä tulivat esiin Talvivaaran kaivoksilla 2012 -2013 sattuneiden vuotojen jälkeen.
Kyseistä ympäristölupahakemusta odotetaan julkisesti nähtäväksi toukokuussa.- Anonyymi
Ei koske Virolahtea. Meille kulkeutuu Pietarin jätevesi. En kalasta saatikka ui merivedessä, koska en halua tauteja likavedestä.
- Anonyymi
Ei koske Virolahtea tikullakaan se, mikä tapahtuu kaikkialla? Ihmisen järjestämä paska se vain kuitenkin ajautuu joka paikkaan, myös Virolahteen.
- Anonyymi
Pysyt poissa, luonto kiittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475470Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222737Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521021982Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241474Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351433