Levyllä olisi kymmeniä tuhansia digikuvia. Ne pitäisi järjestellä aiheittain, hienoimpiin, rumimpiin, vaimon kuvat omaan kansioon, lapset, kissanristiäiset jne. Eli täggäystä ja sen semmoista.
Googlaamalla löytyi ainakin tähän tarkoitukseen gthumb, shotwell ja darktable. Kaikki näistä saa asennettua Mintiin, mutta en nyt ala kaikkia erikseen testaamaan.
Onko suosituksia missä näissä tuo järjestely onnistuu fiksuimmin ja kevyt muokkaus, lähinnä kontrasti ja värisävyt, rajaus jne. mielellään suoraan siitä softasta, niin ei tarvitse kuvia aina erikseen Gimpillä avata. Toimiiko kaikki edellämainitut tähän tarkoitukseen? Mikä tällaiselle noviisille näistä paras tai jokin toinen?
Paras softa digikuvien simppeliin järjestelyyn ja kevyeen muokkaukseen
14
122
Vastaukset
- Anonyymi
Ei sellaisia linukselle löydy. Mitä löytyy niin ovat surkeita ilamaiseksi tehtyjä räpellyksiä.
- Anonyymi
Onko sovellus automaattisesti parempi, jos se maksaa pari sataa euroa? Tarvitsenko todella kaupallista sovellusta kuvien taggaamiseen ja kontrastin säätämiseen?
- Anonyymi
Ei pidä paikkaansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko sovellus automaattisesti parempi, jos se maksaa pari sataa euroa? Tarvitsenko todella kaupallista sovellusta kuvien taggaamiseen ja kontrastin säätämiseen?
Ei.
Parhaat softat ovat useinkin ilmaisia ja niiden kotisivuna on vain joku README -tiedosto. - Anonyymi
Löytyypäs, miksi siis valehtelet? Ja paljonko saat Microsoftilta taskurahaa linuxien mollaamisesta?
- Anonyymi
Tuskin tätä parempaa järjestelijää löytyy:
https://www.xnview.com/en/- Anonyymi
Tuo näyttää olevan vain kuvien katseluun ja muokkaamiseen - ei järjestelyyn.
- Anonyymi
Eiköhän tuo Shotwell riitä. Mutta että jos on kymmeniätuhansia kuvia ja haluat jokaista säätää, niin huh huh...
Varmaan kannattaa massasäätää, jollain komennolla.
Toinen juttu on että ihan vaan hiirellä maalaat ja "valitse kaikki" ja liität kuvat uuteen kansioon. Tai raahailet kuvat yksitellen uusiin kansioihin.
Onhan niitä koodeja joilla esimerkiksi tunnistetaan kasvoja taikka alastomuutta, jos sellaisia pitäisi helpommin ryhmitellä.- Anonyymi
"ja liität". Kannattaa käyttää leikkaa ja liitä.
- Anonyymi
Ei nyt tietenkään jokaista tarvitse säätää, mutta vuodesta 2004 asti löytyy digikuvia, niin kyllä niitä väkisin kertyy valtavasti.
- Anonyymi
Aloittaja moro, asensin shotwellin ja kyllä se vastaa mun tarpeisiin. Haki kaikki vajaat 90000 digikuvaa vuosilta 2004-2022 levyltä, osaan se löysi tunnisteetkin sieltä exifistä tai jostain.
Saa kuvat tägättyä niillä tunnisteilla, laitettua arvostelun ja sitten täähän näyttää ne kuvat aikajärjestyksessä ja vuoden ja kuukauden perusteella helppo etsiä.
Se perusmuokkaus onnistuu, eli värit, kontrasti, lämpötila ja rajaus, kaikki mitä itse tarvitsen tällaisesta ohjelmasta. Tunnistaa mun Sony kameran raw tiedostot, mitä joskus harrastin rawkuvausta. RAW kuvien tuonti vaan tosi hidasta, mutta johtunee siitä formaatista ja isommasta tiedostosta ilmeisesti.- Anonyymi
Löytyy vastaava softaa videoita varten? Niitä digivideoita olis mulla myös tuhansittain, ja todella työläs kansioista niitä etsiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Löytyy vastaava softaa videoita varten? Niitä digivideoita olis mulla myös tuhansittain, ja todella työläs kansioista niitä etsiä.
Jahas, löytää shotwell myös videot ja toimii niiden selaamisessa tarpeeksi hyvin...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jahas, löytää shotwell myös videot ja toimii niiden selaamisessa tarpeeksi hyvin...
Tykkään kanssa shotwellista - paitsi tulostuksessa - se jättää valkoiset kehykset kun tulostaa 2x2 kuvaa. Joskus aikaisemmin oli joku softa, joka ei jättänyt, mutta sitä ei enää nykyään saa mistään. Toisaalta aika harvoin tarvii mitään enää tulostellakaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1742517Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from562070Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276621988- 1041987
Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen321966Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la621307- 1221146
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei211016- 55948
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘112895