Lovisa Cowboys & Sheep shepherds

Anonyymi

Absoluuttisen ja tarkoituksenmukaisen totuuden torvi infolehti morjens ilmestyi taas postiluukuista pyytämättä ja tilaamatta. Siinä on monta ihmeellistä tarinaa, kuten uutinen "Otsatukkalehmiä Köpbackan pellolle". Naudat ovat ylämaankarjaa, Highland cattle ja Galloway- karjarotua. Eivät edes mitään alkuperäistä Suomenkarjaa!

Hanke liittyy kertoman mukaan Helmi-elinympäristöohjelmaan, joka edistää luonnon monimuotoisuutta.
Hanke onkin varsinainen helmi, kun Loviisan kaupungin vanhat ja nuoremmatkin metsät on niistetty matalaksi tai siis tarkoituksenmukaista termiä käyttäen hoidettu, niin kaupungin luonnon monimuotoisuuden säilyminen hoidetaan "kuntoon" sijoittamalla pellolle Skotlannista
peräisin olevaa lihakarjaa!

Saahan sitä karjaa pellolle sijoittaa, mutta kun lasku tästäkin performanssista lankeaa veronmaksajille. Aidat ja tarvittavat ojien ylikulkupaikat sekä vesipiste rakennetaan kaupungin toimesta. Esivalmistelut aloitettiin ilmeisesti jo talvella, kun kaivuri kauhoi viikkotolkulla ojista pelkkää jäätä ja lunta! Varsinaista tuhtaamista! Kevään koitettua tehtiin uusi kierros ojia syventämällä sen verran reilusti, että linnuille tärkeä Harvakylän kosteikko saattaa kohta olla vain pelkkä kuiva muisto.

Lieneekö koko touhun takana saada taas yksi viihdyke lisää asuntomessujen vieraita varten? Samaan tapaan kuin Ungernin linnakkeen viereen väsättävä aitaus lampaiden pitoa varten? Suurimmat pässit taitavat tästä pikkukaupungissa löytyä muualta kuin lammasaitauksesta!

10

943

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ne mittään pässejä ole! Ne ovat puudeleita ja hölmöjä lampaita. Siis koko ohijohdettava kaupunginhallitus ja suurin osa valtuuston jaa-valtuutettuja.

    • Anonyymi

      Morjensin taloustentissä esitetyt tiedot 4,6 miljoonan ylijäämästä eivät pidä paikkansa. Jäljelle jäävä 2, 8 miljoonan ylijäämä saavutettiin valtion avustuksilla ja omaisuuden myynnillä. Kaupungin talous on kaikkea muuta kuin kunnossa.

      Kaupunginhallituksen esityslista 23.05.2022, Asianro 7:

      Tilintarkastuksen yhteydessä kävi ilmi, että Sarastian laatiman konsernitilinpäätöksen yhdistelyssä oli unohtunut osakkuusyhtiöiden Loviisan Satama Oy:n ja Kymenlaakson Sähkö Oy:n osinkojen eliminointikirjaukset. Näillä on yhteensä 1,895 miljoonan euron negatiivinen vaikutus tulokseen. Näiden lisäksi on jouduttu korjaamaan kaupunkikonsernin ja Loviisan Asunnot alakonsernin välisiä poisto-oikaisuja ja oman pääoman oikaisuja yhteensä 3,552 miljoonan euron edestä. Näilläkin korjauksilla on negatiivinen tulosvaikutus. Uusi konserniylijäämä on näin ollen 2,841 miljoonaa euroa.

      • Anonyymi

        Ugh! Olen puhunut!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ugh! Olen puhunut!

        Toi teksti on kyllä pääosin hallituksen pöytäkirjasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ugh! Olen puhunut!

        Kyläpäällikkö Istuva Tyrväys.


    • Anonyymi

      Pilaantunutta maa-ainesta ei ole kaupungin hallussa vielä tarpeeksi, joten Sahaniemen lisäksi sitä tarvittiin lisää. Siispä tehtiin vuosikymmenen ostos:

      Kaupunginhallitus
      Esityslista 23.05.2022/Asianro 6

      Loviisan vanhan ratapihan raideliikennealueiden hankinta keskustapalvelujen kehittämiseksi, 434-871-1-6 ja 434-871-1-7

      Raportin perusteella alueiden keskimääräiset kunnostamiskustannukset ovat 741 000 euroa ja 90 prosentin todennäköisyyttä vastaava vaihteluväli on 454 000 - 1 107 000 euroa.

      Jatkoneuvotteluissa Senaatti-kiinteistöjen ja Väyläviraston edustajan kanssa on päädytty seuraavaan ehdotukseen maa-alueita koskevan kaupan reunaehdoista. Tehdään oletus, että kaupunki pystyy alueiden tulevan käytön yhteydessä tehtävällä suunnittelutyöllä saamaan likimain 1/3 hyödyn puhdistamiskustannuksiin nähden, jolloin puhdistamiskuluja jää vastattavaksi noin 500 000 euroa. Tämä kulu jyvitetään myyjän ja ostajan kanssa puoliksi, koska alueen pilaantuneet maa-ainekset ovat isännättömiä ja pilaantuneista maa-aineksista vastaavaa tahoa ei ole tiedossa. Ostaja ottaa siis vastuulleen 250 000 euroa maa-alueiden pilaantumisen johdosta.

      Kaupunginhallitus ehdottaa, että kaupunginvaltuusto päättää ostaa keskusta-alueen raideliikennealueet 260 000,00 euron kauppahinnalla Senaatti-Kiinteistöiltä ja Väylävirastolta Loviisan kaupungille keskusta-alueen palvelujen kehittämistä varten.

      • Anonyymi

        ....Tehdään oletus, että kaupunki pystyy alueiden tulevan käytön yhteydessä tehtävällä suunnittelutyöllä saamaan likimain 1/3 hyödyn puhdistamiskustannuksiin nähden, jolloin puhdistamiskuluja jää vastattavaksi noin 500 000 euroa....

        Esittelijän nimike pitää muuttaa muotoon olettaja.


    • Anonyymi

      Suomen putinistisin pikkukaupunki?

    • Anonyymi

      Erityisesti minua pisti silmään se toive, että lehmät saataisiin pellolle jo tänä kesänä.
      Sillä kaikkihan tässä kylässä on vain toivetta.

      Mutta jos ei saada niin onpa sitten tekstiä seuraavaankin Morjenssiin kun kerrotaan sama uutinen uudestaan ensi vuonna.

      • Anonyymi

        Ungernin läheisyyteen värkättävä lammasaitaus on varmaan prioreteetti nummer ett. Sinne voidaan laittaa täyshoitoon myös direktöörin lampaat, jotka viime kesänä kirmasivat vapaina moottoritiellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      138
      1495
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1318
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      81
      796
    4. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      28
      737
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      11
      720
    6. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      637
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      589
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      549
    10. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      529
    Aihe