Miten usein Juuassa teitä asfaltoidaan ja paikkailaan?Onko suunnitteilla uusia asfaltti osuuksia esim syrjäkylille?
Mites itse onko kalusto uutta vai vanhaa? Uudella kalustolla on varmaan parempi työstää?
Juuka ja teiden huolto
20
879
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla on maataloustuella osteltu miljoona-traktori, ja kun en talvella jaksa olla akan päällä voin "urailla" teitä polkuhinnalla. Höylän terää en maahan laske, koska se kuluu, ja hillot tulee kunnalta muutenkin. Risteyksissä alan heti ensilumien tullessa kasvattamaan penkkaa. En työnnä lumia ravin yli, koska kertyneet pankat muokkaa renki paskanlevitys kaivurillani. Pisnes on pisnes!
- Anonyymi
Talon edessä oli mahdoton kuoppa eikä tilastossa korjannut sitä joten paskansin siihen kuoppaan.
- Anonyymi
Lehmän olkipaska on parasta, mutta alkaa olla hinnoissaan.
- Anonyymi
Kannattaa kuivattaa norsun paskaa heinäseipäissä ja varastoida noin viikko tai kaksi ladossa. Sit se on käyttö valmis teiden monttujen täyttämiseen. Kovetteena voi käyttää myyrän paskaa.
- Anonyymi
Halkeamat tiessä saa kuntoon valamalla niihin ripsaa kastelukannusta.
- Anonyymi
Siivilä meni tukkoo. Ei ollu ihan vesi ripuli.
- Anonyymi
Poikolantie on museotie, näpit irti!
- Anonyymi
Kävin vääntämässä Juuan museoon paskan. Teiden kunnossapito parantui kerta heitolla!
- Anonyymi
Ellinpäivien yhteyteen katujen kiveämisen quinesin ennätys-yritys, niin johan tulee kunnon vuolukivikadut. Paksuista harkoista vain niin tarvittaessa voi aina jyrsiä urat tasaisiksi! Ja on ainoa maailmassa!!
- Anonyymi
Täytä perunalaatikko tiukasti ripulilla. Hakkaa se kansi umpeen laudoilla tai vanerilla. Jos tirskuu ripulia kannen saumoista niin suositellaa pyyhitäväksi rasselilla. Laita se takkaan hautumaan tai pitsa uuniin tai isolle hiillokselle viikoksi saat näyttävän ison tiilen. Toistamalla ohjeen voit rakentaa ripulitiili kadun. Kestää varmasti kuulemma.
- Anonyymi
Kujan käytävä laatoitetaan aina uudelleen juhannuksen välipäivänä!!
- Anonyymi
Ovatko ammattilaisia?
- Anonyymi
Laatoitus alkaa ensiyönä. Omat käsidesit ja Jaffat mukaan!
- Anonyymi
Tarviitteko lapio miestä? Vapaa ehtoisena voisin astua laatta mestareiden palvelukseen!
- Anonyymi
Täytä ensin vaikka ne montut Pielisherkun takapihalta, kun kaikki työmiehet ovat lomalla ja koneet rakentaa kunnantaloa vain alaspäin. Ja koko kesän urakka. Nopeammin rakentaa ydinvoimalan.
- Anonyymi
Nyt on päivä tolkulla ollut helteitä. Miten kannattaisi menetellä huonokuntoisien tieosuuksien huoltamisessa ennen rankka sateita?
- Anonyymi
Kannattaa syödä paljon rasvaista ruokaa koska silloin ulostekin on rasvaisempaa ja kestää paremmin vettä. Sitten vaan lähdet kyykkimään kadulle ja valamaan monttuja umpeen.
- Anonyymi
Tein kipsivaloksen kiveksistä. Siinä on muotti paskalle.
- Anonyymi
Viikko sankkoihin paskotaan ja seuraavalla viikolla korjaillaan paskalla tie monttuja. Oli Juuan tokmmannin sankkoja. Toimitusjohtaja oli niiden kondomeiden perään.
- Anonyymi
Simon kaupan suojatietäkin on paikattu jo kahdesti tänä kesänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998