Kaupunginhallituksen Teuvo Hatva, 1. varapuheenjohtaja Eero Suutari ja 2. varapuheenjohtaja Miikka Kortelainen ovat valmiita toteuttamaan lakkautuksen?
Soidinsuon ja Teppanan koulujen lakkauttaminen
Anonyymi
10256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllä Kortelainen päättää, pitäähän päättäjänkin pysyä ruuassa. Murua rinnan alle nääs.
Äkkiä vaan tuo soikkari nurin ja tontin kaavoitukseen rivi ja omakotitaloille.
Varmaan kannattaa nyt säästää sellaiset tilat missä ei ole hometta niin muulle toiminnalle kuten jumppaan liikuntaryhmille majoitus hiihtoryhmille ja metsänhoito sekä armeijan ja hätä majoitukseen niille jotka menettää asunnon sodassa tai tulipalossa että esimerkiksi punaisen ristin käytössä tai naisten koulutus paikkana.Rivitalo tontteja on myynnissä kyllä jos joku haluaa rakentaa itselleen.Armeija ottaa käyttöön kaiken mikäli tilanne vaatii.Avohakkuut pitää kieltää ne tuhoaa ilman kosteuden ja puolukat mustikat jne.Tikkupuut ei ole kunnon puita ne ei kestä edes myrskyjä.Menkää istuttamaan omenapuita nyt ettei tarvi nälkään kuolla.
Menkää nyt jokainen pelto mikä on kesannolla käännetään ja kylvetään vehnää ohraa ruista ja mihin mahtuu omenapuita viinimarjoja perunaa lanttua.Porkkana kasvaa ihan vaikka hiekassa.Sitten kaikki talkoisiin loppuu valitus ruuan hinnasta ja kurjuudesta.Säilöntä purkkeja saa köyhäkin lasin keräys laatikoista ja työkaluja kierrätys keskus jne.minkä takia ne jonkun muun pitää ne ruuat kasvattaa kun itsekin voi.
Jormuaa ei voi lopettaa koska Kortelainen menettäisi kaikki äänestäjänsä. Vuolijoella sama tilanne Hatvalla. Pelkkää politikointia ja kepulointia nämä päätökset!
Kuulin että puolue suhtautuu penseästi M.Kortelaisen vaalimakkaran tarjoiluun jatkossa. On jäänyt epäilyksen varjo että herra Kortelainen on itse popsinut kaikki vaalimakkarat.
Jos vanhaan kouluun ei riitä väkeä, niin onko viisasta pitää se käytössä?
Ei. Ja näistä raharei'istä kärsii koko kaupungin peruskoulutus.
Maalaisliitto on lakkauttamassa oman äänestäjäkuntansa,senverran kätevä puolue🤔Maaseutu autioitettu ja ajanu porvarillisuudellaan maannälkäkuilun partaalle eli voisi sanoa,että epäonnistui siinä mitä varten kepu on alunpitäen ollu.. Alueena Kainuu kärsii,mutta eniten on valtuustoissa äänivaltaan,aika naurettavaa..
Kepu ei tule enää koskaan nousemaan kannatuksessa ylöspäin. Sen takaa nämä puolueen teuvohatvat.