Moottoripyöräily ei ole vain haitallinen harrastus

Anonyymi

Moottoripyäräilijä tekee parahaansa yrittäessään saavuttaa mahdollisimman korkean elinympäristömme tuhon mahdollisimman nopeasti. Mutta moottoripyöäräily ei ole ainoastaan tuhoista elinympäristöllemme, vaan myös käyttäälleen. Yksistään nyt toukokuun aikana on kuollut jo puolentusinaa päristelijää liikenneonnettomuuksissa, loukkaantuneitten määrästä puhumattakaan. Jokaisen sellaisen harrastuksen pariin eksyneen tulisi varoittaa nuoria ihmisiä joutumasta samanlaiseen kierteeseen, mihin itse on joutunut. Se olisi arvokas ja vastuullinen teko.

11

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lapsille pitää jo nuorena opettaa, että moottoripyöräily on menneen maailman haitta-ajoa ja kaiken lisäksi erittäin vaarallista. Liian korkea elintaso saa aikaan kaikenlaisia ympäristöä ja rauhaa tuhoavia lieveilmiöitä, joita sitten itselleen perustellaan "hyvänä harrastuksena".

      • Anonyymi

        Juuri näin. Vastuullinen ihminen asuu maakuopassa ja syö vain uusiutuvaa sammalta, ei sen korkeampaa elintasoa tarvitse kukaan.


    • Anonyymi

      Sama pätee moneen muuhunkin harrastukseen ja muutenkin länsimaiseen korkeaan elintasoon.

      • Anonyymi

        Toistaiseksi moottoripyörä on Suomessa ja muualla laillinen kulkuneuvo, eli sillä ajaminen on laillista ja kaiken lisäksi mielettömän hauskaa ! En oikein ymmärrä miksi jotkut inisijät jatkuvasti kirjoittelee näitä mp vastaisia juttuja, kun ne jotka haluaa ajaa moottoripyörällä niin sen tekevät ?


    • Anonyymi

      Normaalisti ihminen kehittyy iän karttuessa ja lapsuuden hölmöilyt jäävät taka- alalle nuoruudessa. Samoin nuoruuden virheistä opitaan ja ne poistuvat aikuistumisen myötä. Kaikille ei kuitenkaan käy näin vaan jäävät lapsen tasolle koko iäkseen.

    • Anonyymi

      Olen kannustanut omia lapsiani moottoripyöräilyn pariin jo syntymästään.
      Nyt isommalla on A-kortti ja nuoremmallakin tämän kesän aikana.
      Meillä on mahtava yhteinen harrastus jota voi touhuta yhdessä tai erikseen.
      Ovat oppineet tekniikkaa jo pienestä pitäen, työkalut pysyy kädessä.
      Jalkapallo- , suunnistus- ja karatetreeneihin pääsivät liikkumaan itsenäisesti jo mopoiässä.

      Suosittelen lämpimästi, on mitä parhainta puuhaa 👍

      • Anonyymi

        Kas kun et ennen syntymää!

        Lämmin mielipide muuttuu välittömästi ensimmäisen vakavan liikenneonnettomuuden sattuessa lastesi kohdalle. Kuitenkin on syytä toivoa, että todennäköisyys ei osu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kas kun et ennen syntymää!

        Lämmin mielipide muuttuu välittömästi ensimmäisen vakavan liikenneonnettomuuden sattuessa lastesi kohdalle. Kuitenkin on syytä toivoa, että todennäköisyys ei osu.

        Tieliikenteessä kuolee selvästi eniten henkilöautoissa matkustavia. Seuraavana tilastoissa jalankulkijoita ja pyöräilijöitä.
        Liikenteeseen lähdetään hyvin valmistautuneena ja järjen kanssa. Jos alkaa pelätä kuolemista päätoimenaan, niin varmaan syytä pysyä neljän seinän sisällä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kas kun et ennen syntymää!

        Lämmin mielipide muuttuu välittömästi ensimmäisen vakavan liikenneonnettomuuden sattuessa lastesi kohdalle. Kuitenkin on syytä toivoa, että todennäköisyys ei osu.

        Taitaa olla vaarallisinta elää vanhaksi, olla kotona tai sairastua. Noita kun ohjastat lapsesi välttämään, niin hyvin menee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taitaa olla vaarallisinta elää vanhaksi, olla kotona tai sairastua. Noita kun ohjastat lapsesi välttämään, niin hyvin menee.

        Mun poika ajoi muutaman kerran golf kentälle , bägi selässä n 25 km onneksi oli pyörätietä lähes koko matka. Kukaan ei päässyt viemään ja piti päästä pelaamaan ?


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3770
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2762
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2290
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1799
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1540
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1512
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1399
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1261
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1204
    Aihe