Merten musta mersu

Anonyymi

Ostin äsken 2003 Mercury 4 hv. Kysyisin viisaammilta jakohihnan ja impellerin vaihtoväliä?

3

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      4t työntötanko kone eipä huoltoa kaipaa kunhan huolehtii öljyn vaihdoista n 100h välein.Vesipumpun siipipyörä kestää ainakin 10v jos käytössä eikä vuosia jossain tallinperällä käyttämättömänä. Jos talvi tai muussa säilytyksessä niin kannataa muutaman kuukauden välein vähän pyöräyttää käynnistysnarusta niei siivet jämähdä.Yleisin syy vedenkierto ongelmiin on roska jossain vedenkierrossa.

    • Anonyymi

      En tiedä olenko viisaampi, mutta jos en tietäisi minkä ikänen tai minkä kuntoinen siipipyörä koneessani on, yrittäisin selvittää asiaa - sitä tärkeämpi asia mitä arvokkaampi kone on kyseessä. Omien muutamien koneiden arvot ovat 150-4000 E.
      Luonnollisesti katson aina käynnistyksen yhteydessä että vesi kiertää, joskus ei tule vettä juorureijästä, mutta toistaiseksi syynä on aina ollut roska joka on jumittunut juorureijän aiukon supistukseen, ja lähtenyt rassaamalla sitä rautalangangalla.

      Ennen vanhaan siipipyörät kestivät melkein isältä pojalle normaalissa käytössä, nykyiset siipiyörät ovat huonommasta kumilaadusta - ihan kuten kumisaappaat. Syynä lienee valmistuksen työturvallisuusvaatimukset, jonka myötä jokin valmistuksessa terveydelle vaarallinen, elinikää pidentävä aine on jäänyt pois.

      Huollossa pyrkivät vaihtamaan siipipyörät jos kimmoisuus on heikko, jopa niin, että jos siipipyörän muoto ei paludu ennalleen se menee vaihtoon. Toimin itse samoin omien koneiden osalta, pyrin tarkistamaan 2-3 vuoden välein, ei kovin vaikea homma , voi vaikka katsoa youtubesta mallia, mutta ihan noin vaativaa kimmoisuutta en edellytä. Selvästi kovettunut siipipyörä tai jo pienten palojen puuttuessa se menee vaihtoon.

    • Anonyymi

      Eikö se olekaan merten musta ankkuri?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      25
      7587
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      98
      6226
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      116
      4358
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      155
      4274
    5. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      56
      2594
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      54
      2370
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      2031
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      1943
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      146
      1815
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      45
      1614
    Aihe