Merten musta mersu

Anonyymi

Ostin äsken 2003 Mercury 4 hv. Kysyisin viisaammilta jakohihnan ja impellerin vaihtoväliä?

3

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      4t työntötanko kone eipä huoltoa kaipaa kunhan huolehtii öljyn vaihdoista n 100h välein.Vesipumpun siipipyörä kestää ainakin 10v jos käytössä eikä vuosia jossain tallinperällä käyttämättömänä. Jos talvi tai muussa säilytyksessä niin kannataa muutaman kuukauden välein vähän pyöräyttää käynnistysnarusta niei siivet jämähdä.Yleisin syy vedenkierto ongelmiin on roska jossain vedenkierrossa.

    • Anonyymi

      En tiedä olenko viisaampi, mutta jos en tietäisi minkä ikänen tai minkä kuntoinen siipipyörä koneessani on, yrittäisin selvittää asiaa - sitä tärkeämpi asia mitä arvokkaampi kone on kyseessä. Omien muutamien koneiden arvot ovat 150-4000 E.
      Luonnollisesti katson aina käynnistyksen yhteydessä että vesi kiertää, joskus ei tule vettä juorureijästä, mutta toistaiseksi syynä on aina ollut roska joka on jumittunut juorureijän aiukon supistukseen, ja lähtenyt rassaamalla sitä rautalangangalla.

      Ennen vanhaan siipipyörät kestivät melkein isältä pojalle normaalissa käytössä, nykyiset siipiyörät ovat huonommasta kumilaadusta - ihan kuten kumisaappaat. Syynä lienee valmistuksen työturvallisuusvaatimukset, jonka myötä jokin valmistuksessa terveydelle vaarallinen, elinikää pidentävä aine on jäänyt pois.

      Huollossa pyrkivät vaihtamaan siipipyörät jos kimmoisuus on heikko, jopa niin, että jos siipipyörän muoto ei paludu ennalleen se menee vaihtoon. Toimin itse samoin omien koneiden osalta, pyrin tarkistamaan 2-3 vuoden välein, ei kovin vaikea homma , voi vaikka katsoa youtubesta mallia, mutta ihan noin vaativaa kimmoisuutta en edellytä. Selvästi kovettunut siipipyörä tai jo pienten palojen puuttuessa se menee vaihtoon.

    • Anonyymi

      Eikö se olekaan merten musta ankkuri?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      52
      4548
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      149
      4197
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3832
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      125
      3800
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      43
      3625
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      77
      3453
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3021
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2875
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2696
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2404
    Aihe