Merten musta mersu

Anonyymi

Ostin äsken 2003 Mercury 4 hv. Kysyisin viisaammilta jakohihnan ja impellerin vaihtoväliä?

3

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      4t työntötanko kone eipä huoltoa kaipaa kunhan huolehtii öljyn vaihdoista n 100h välein.Vesipumpun siipipyörä kestää ainakin 10v jos käytössä eikä vuosia jossain tallinperällä käyttämättömänä. Jos talvi tai muussa säilytyksessä niin kannataa muutaman kuukauden välein vähän pyöräyttää käynnistysnarusta niei siivet jämähdä.Yleisin syy vedenkierto ongelmiin on roska jossain vedenkierrossa.

    • Anonyymi

      En tiedä olenko viisaampi, mutta jos en tietäisi minkä ikänen tai minkä kuntoinen siipipyörä koneessani on, yrittäisin selvittää asiaa - sitä tärkeämpi asia mitä arvokkaampi kone on kyseessä. Omien muutamien koneiden arvot ovat 150-4000 E.
      Luonnollisesti katson aina käynnistyksen yhteydessä että vesi kiertää, joskus ei tule vettä juorureijästä, mutta toistaiseksi syynä on aina ollut roska joka on jumittunut juorureijän aiukon supistukseen, ja lähtenyt rassaamalla sitä rautalangangalla.

      Ennen vanhaan siipipyörät kestivät melkein isältä pojalle normaalissa käytössä, nykyiset siipiyörät ovat huonommasta kumilaadusta - ihan kuten kumisaappaat. Syynä lienee valmistuksen työturvallisuusvaatimukset, jonka myötä jokin valmistuksessa terveydelle vaarallinen, elinikää pidentävä aine on jäänyt pois.

      Huollossa pyrkivät vaihtamaan siipipyörät jos kimmoisuus on heikko, jopa niin, että jos siipipyörän muoto ei paludu ennalleen se menee vaihtoon. Toimin itse samoin omien koneiden osalta, pyrin tarkistamaan 2-3 vuoden välein, ei kovin vaikea homma , voi vaikka katsoa youtubesta mallia, mutta ihan noin vaativaa kimmoisuutta en edellytä. Selvästi kovettunut siipipyörä tai jo pienten palojen puuttuessa se menee vaihtoon.

    • Anonyymi

      Eikö se olekaan merten musta ankkuri?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      198
      4292
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      99
      2833
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      88
      2472
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      2426
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2337
    6. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      49
      2243
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2067
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2051
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1929
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1911
    Aihe