Noloa kysyä, mutta en ymmärrä tietokone asioista juuri mitään. :)
Muutan kesällä asumaan omaan asuntoon (vapailta markkinoilta yksiö).
No oma tietokone pitäis hankkia ja tässä kysymykset:
A) jos ostan pöytäkoneen, niin miten saan siihen netin? siis mitä laitteita pitää hommata? adsl? pitääkö olla puhelinliittymä? eli ongelma on se, etten tiedä miten saan netin toimimaan koneesta. paljon tulee maksamaan nettipiuhat, asennukset, laitteet?
B) jos ostan kannettavan, niin miten siihen tuo nettiyhteys? Ihan johdoista? ja miten niin, että sitä voi käyttää eri paikassa asuntoa? entä voiko kannettavaa käyttää esim junassa, ulkona? Paljon siihen kannettavaan tulee maksamaan nettiyhteys jutut?
C) kaikki muukin tieto olis tarpeen. Lähinnä kumpi kannattais ostaa, kannettava vai pöytäkone. Käytän tietokonetta/nettiä päivittäin. Tuo netti homma vaivaa, kun en tiedä miten se käytönnössä saa toimimaan (asennukset, tarvikkeet).
Toivottavasti joku voi auttaa tietämätöntä. :)
Muutan kesällä asumaan omaan asuntoon (vapailta markkinoilta yksiö).
No oma tietokone pitäis hankkia ja tässä kysymykset:
A) jos ostan pöytäkoneen, niin miten saan siihen netin? siis mitä laitteita pitää hommata? adsl? pitääkö olla puhelinliittymä? eli ongelma on se, etten tiedä miten saan netin toimimaan koneesta. paljon tulee maksamaan nettipiuhat, asennukset, laitteet?
B) jos ostan kannettavan, niin miten siihen tuo nettiyhteys? Ihan johdoista? ja miten niin, että sitä voi käyttää eri paikassa asuntoa? entä voiko kannettavaa käyttää esim junassa, ulkona? Paljon siihen kannettavaan tulee maksamaan nettiyhteys jutut?
C) kaikki muukin tieto olis tarpeen. Lähinnä kumpi kannattais ostaa, kannettava vai pöytäkone. Käytän tietokonetta/nettiä päivittäin. Tuo netti homma vaivaa, kun en tiedä miten se käytönnössä saa toimimaan (asennukset, tarvikkeet).
Toivottavasti joku voi auttaa tietämätöntä. :)
Vastaukset 26
Vanhimmat
No kämpästä ainakin pitäisi löytyä puhelin pistoke.
Kattele noita operaattorien tarjouksia,voit hyvässä lykyssä saada yhdeyten maksamatta sentin senttiä.
Jos ei paljon pelaile ja kämppä on kovin pieni kannattaa harkita kannettavan ostoa.
Jos hommaa langattoman tukiaseman ja verkkokortin koneseen niin konetta voi kannella nurkasta nurkkaan (tai keskellä lattiaakin voi surffata), ei piuhat rajoita.
Siihen en ota kantaa kumpi on parempi sinulle, kannettava vai pöytäkone. Kyse on makuasioista ja tarpeesta; itse suosin pyötäkonetta enkä ole koskaan omistanut kannettavaa..
Mutta ne varusteet:
Jos hommaat pöytäkoneen, siinä tarvii olla tavallinen verkkokortti joka usein nykykoneissa on valmiiksi integroitu emolevyyn tai sitten se asennetaan lisäkorttina (5-15€ hintaisia ja helppoja asentaa jos osaa käyttää ruuvimeisseliä). Tarkista koneen myyjältä että verkkokortti löytyy.
Verkkokortista lähtee johto adsl-laitteeseen josta lähtee johto puhelinpistokkeeseen sekä tietenkin sähkönsaantia varten sähkötöpseliin. Adsl-laite tulee joko liittymän mukana, on vuokrattavissa operaattorilta tai sen voi ostaa erikseen. Yleensä tarvittavat johdot on kaikki mukana mutta kannattaa tietenkin tarkistaa asia.
Usb-adsl -laitetta en suosittele.
Kannettavista tunnustan etten tiedä paljoa mutta käsittääkseni niissä tavii olla langaton verkkokortti (joko integroituna tai sitten sellasena pikku ylimääräisenä läpyskänä. Sitten tarviit tietenkin langattoman tukiaseman.
Yksi vaihtoehto on tietenkin liittää kannettava (tai miksei pöytäkonekin) gprs-puhelimeen joka tietenkin toimii langattomasti ja (käytännössä lähes) joka paikassa muta yhteysnopeudet on kyllä aika surkeita.
Itselläni oli jonkin aikaa tällainen yhteys pöytäkoneessa ja ainakin dna:lta tuli niin järkyttäviä yllärilaskuja tarkkaan harkitun vittumaisesti perittynä ja hinnasta huonosti informoituna etten suostu tuohon suuntaan enää vilkaisemaankaan.
Sen verran noista puhelimista ett jatkuvassa gprs-käytössä (siis päivittäin) olen huomannut että Nokian kännykät hajoavat. Tiedän lukuisia tapauksia joissa kesken surffauksen puhelin on alkanut huutaa: Contant Service
Vastaukset
A) Et tarvitse adsl:ää varten erikseen olevaa puhelinliittymää. Riittää että asunnossa on puhelinpistoke(3 reikäinen).
Selvitä saatko asuntoon kaapelimodeemiyhteyden( eli onko alueella kaapelitv,jonka kautta netti toimisi). Kaapelinetin kuukausimaksu hieman Adsl:ää halvempi. Adsl yhteyttä varten tarvitset koneellesi Adslmodeemin joko pci-väläinen(pöytäkoneet) tai sitten usb-modeemi(ulkoinen ekä pöytä/kannettavat tietokoneet)
Helpoimmalla pääset kun otat operaattorilta avaimet käteen-asennus periaatteella netin. Kaveri käy sun luona kytkemässä kaikki surffauskuntoon ja maksaa alle. 80€.
Silloin ei itse tarvitse hankkia modeemia vaan asentaja tuo sen mukanaan. Kun tilaat nettiyhteyttä niin mainitse että haluat sen asennettuna.
Adsl-liittymän avaushan on nykyään tarjouksessa koko ajan hintaan 0€ .
Kaapelimodeemi yhteys on helpompi itsekin asentaa.(siitä lisätietoa kaapelitv yhtiöltä)
B)
Kannettavaan suosittelen langatonta wlan-yhteyttä. Tarvitset silloin modeemin jossa on valmiina wlan-valmius tai sitten ostat modeemin ja wlan-yksikön erikseen. Tietokoneeseen tarvitsen pci-väyläisen wlan-kortin tai sitten ostat kannettavan missä on jo sisäinen wlan-valmius. Hinnat kannattaa mennä liikkeisiin katsomaan, ne vaihtelee jonkin verran.
Junassa ja ulkona voit käyttää kannettavaa, silloin täytyy käyttää matkapuhelimen kautta GPRS yhteyttä tai ostaa Datakortti koneeseen (esim.Nokia D211 ja Erkilläkin löytyy parempi malli). Junassa toimivuutta en menisi takaamaan mutta voithan esim kirjoittaa rakkauskirjettä wordilla sen ajan.
C)
Jos käytät lähinnä nettiä ja hyötyohjelmia koneella niin silloin kannettava on hyvä valinta . Ja jos liikut paljon ja jaksat kantaa konetta mukana.
Jos taas Haluat pelailla muutakin kuin pasianssia ja flipperiä ja haluat laajentaa konetta taitojen kehittyessä niin silloin pöytäkone. Voithan asentaa wlan yhteyden myös pöytäkoneeseen jos haluat vaihtaa sen paikkaa yksiössä (esim.keittokomeron ja olohuoneen välillä)
Yksi vaihtoehto vielä on hankkia minipc. vie vähemmän tilaa mutta kuitenkin toimiva nettikone isolla näytöllä ja kunnon hiirellä ja näppäimistöllä.
Rohkeasti vain selvittämään nettiasia. Esim. Matkapuhelin liikkeeseen ja sieltä osaavat auttaa. Jos ei osaa niin vaihda heti liikettä. Älä jää kuuntelemaan arvailuja.
joudut päättämään myös sellaisen erittäin tärkeän seikan kuin käyttöympäristön: Windows vai Mac?
Kaikkien noita kahta vertailleiden lehtien mielestä Mac OS X Tiger on joko parempi tai aivan ylivoimaisesti parempi kuin Windows Xp. Jos joku löytää päinvastaiseen tulokseen päätyneen arvostetun julkaisun, heittäköön linkin näytille.
No niin, viruksettomasta vaihtoehdosta on nyt kerrottu, kun näytti siltä että kysyjä ei vielä siitä tiennyt.
itse en pelkällä mäkillä lähtisi liikenteeseen tässä mäsäistyneessä maailmassa, mutta jos ostan toisen kannettavan niin se on mäkki.
nettiin saat kannettavan kuten pöytäkoneenkin; hankkimalla sopivan liittymän. kannettava on näppärämpi ja puolet kalliimpi.
Maailma on mäsäistynyt niin paljon, että koko roska on jo kääntynyt Mäsää vastaan ja kehityksen suunta vihdoinkin kääntynyt. Niinpä kokemus on osoittanut, että lähtö Macilla nimenomaan mäsäistyneeseen maailmaan on nappiratkaisu, kun turvallisuusongelmatkin ovat kokonaan mäsä-puolella. Todelliset yhteensopivuusongelmat ovat harvinaisia ja silloinkin yleensä joko merkityksettömiä tai helposti kierrettävissä. Näin jos taviksen vinkkelista katsotaan.
Jotakin aiheesta:
http://ptech.wsj.com/archive/mailbox-20050505.html
NIMESSÄ ÄLÄKÄ MISSÄÄN TAPAUKSES EREHDY OSTAMAAN ULKOISTA MODEEMIA, HERRAN JESTAS. OVAT PASKOJA.
ADSL-modeemin pitää tietenkin nimenomaan olla luotettava ulkoinen verkkoliitäntämalli. Seriffi voisi vaikka poistaa tuollaiset täydellisen väärät ja haitalliset "neuvot".:(
Henkilö tarkoitti varmaankin Usb-liitännäistä ulkoistamodeemia. Ne ne on surkeita ne. Varsinkin aikoinaan kun oli 98SE ;((
Mutta verkkokortti liitännäinen se on se paras peli se
mikä tekee ulkoisesta modeemista LUOTETTAVAN???
pelkkää huolta ja murhetta tosta on ollu.
Ulkoinen on nimenomaan luotettava. Mulla on ollut linux-palvelinkin jo kuukausia yhtämittaa yhteydessä nettiin parjatulla TeleHell TW-EA200:lla ja ei ole mitään ongelmia ollut. Samoin Zyxelit ovat osoittautuneet luotettaviksi, sisäinen ei muuta kuin olisi kotelossa taas yksi laite lisää virtaa kuluttamassa ja lämpöä kehittämässä.
adsl modeemin ostin sen mikä ekana data-infon hyllyssä silmään sattui eikä koskaan ollu mitää ongkelmaa.
se jos sulla on joku serveri ei sulle vaikuta sitä eikä tätä, sä voit siihen tehä vaikka itse modeemin.
sanot...
"sisäinen ei muuta kuin olisi kotelossa taas yksi laite lisää virtaa kuluttamassa ja lämpöä kehittämässä."
miksi et vielä lisänny sitä yleistä klisettä että ulkoinen "ei" tarvii ohjaimia.
tohon sun ja muiden sanomaan virran kulutus ja lämmön kehitys teoreemaan minä vastaa että
MIKÄ SE VERKKO KORTTTI ON.
ja ohjain juttuun minä sanon että, sen lisäksi että
MIKÄ SE VERKKO KORTTTI ON.
niin myös ulkoisessa modeemissa on bios jota kaikkein hulluimmat fanaatikot päivittävät.
sisäinen modeemi vain kiinni ja se on siinä.
maailma pelastuu.
Seriffi voi tosiaan poistaa koko aloittamasi ketjun, mielenterveytesi ei ole kunnossa. Ei ulkoiset mitään ajureita kaipaa, töpseli kiinni ja menoksi, sekä win että linux-maailmassa. Loppu viestistäsi olikin mielisairaan jokellusta.
odotin ja toivoin tollasii typerii ulkoisen modeemin kumartajia.
just, EI ULKOISET MITÄÄ AJUREITA KAIPAA.
siitä vaan modeemi kiinni ja menoks sanoi annie lennox.
JA PASKAT SANON MINÄ.
eipä taida toimii noin linuxis eikä edes windowssis.
TeleWell-EA200 on toiminu mulla hyvin jo 9kk ei minkäänlaisia ongelmia.
ei ole vielä tarvinnut ajureita, ei muuta kuin piuhat kiinni ja virta päälle ja Windows XP muodostaa yhteyden nettiin.
Eipä taijja alkuperäisen kyssärin kysyjä paljon tästä viestiketjusta enää hyötyä
Windows tunnistaa nuo ilman ajureita ja linuxiin ajureita ei välttämättä edes ole olemassa, ja silti niilläkin nettiyhteys muodostuu kun kytkee piuhat. Jos sinä et saa jotain toimimaan, älä yleistä asiaa niin että mikään ei silloin voi toimia. Ja ps. Lääkäri kutsuu sinua...
eihän se lääkäri sille mitää voi että ulkoinen modeemi on paska. ja sunhan sinne pitäs mennä minä olen tähän asti puhunu asiaa.
eihän se ulkoinen modeemi sinällään toimi sehän tarvii ekaks verkkokortin joka taas tarvii ajureita, eiks jeh ollaanko samaa mieltä.
ja kuluttaahan se VERKKOKORTTI koneen sähköä ja lämmittää sitä ja kuluttaa muistia.
eihän ulkoinen modeemi toimi ilman verkkokorttia.
ei ainaskaa mun windowssis.
ulkoinen modeemi tarvii....
1. verkkokortin
2. ajureita
3. fixaamista modeemin sisäises "jos on" ja softa palomuuris.
4. modeemin bios tarvii päivityksiä, mutta vain fanaatikoilla.
5. yhden 220V pistokkeen, se ei voi olla toises huonees.
6. tilaa pöydällä.
7. johtoja.
sisäinen modeemi tarvii.
1. ajureita.
sisäinen modeemi EI tarvitse.
1. biossin päivitystä.
2. ulkoisen palomuurin fixausta.
3. 220V pistoketta.
4. tilaa pöydällä.
5. johtoja.
siis ihan tosissaan mä en käsistä miksi ostaa kaksi ja kasan johtoja kun homma toimii yhdellä.
ehkä se lääkäri vois auttaa siihen, mut en kyllä usko että se tietäs atk:ta.
ULKOINEN MODEEMI ON PASKA PAINO SANALLA PASKA.
lapset huutaa isompia apuun kun ei itse pärjää.
Vaikka PCI-kortit ja USB-laitteet ovatkin hiukan halvempia kuin ulkoiset, tavalliseen verkkokorttiin liitettävät ulkoiset modeemit niin niitä ei kannata ostaa. Jotkin valmistajat tukevat PCI-korttejaan ja USB- laitteitaan binääriajurein, jotka eivät ole koskaan ongelmaton asia Linuxin kanssa sillä binääriajuri sitoo käyttäjän vanhaan kernel-versioon, jota jakelun tekijä tuskin toimittaa seuraavassa versiossaan. Kortit ja USB-laitteet eivät ole ongelmattomia Windowsissakaan: kuka tietää tukeeko Microsoft tai laitteen valmistaja laitetta seuraavassa Windows-versiossa? Osta siis ulkoinen ADSL-modeemi ja tuettu verkkokortti.
ainoa modeemi joka on ollut ongelmaton on sisäinen modeemi.
ja se on ongelmaton monessa mielessä.
vielä sun binääreihis.
kuka tietää tekeekö xp laitekeskeytyksiä ilman kyseiseen verkko korttiin ilman ajureita.
Verkkokortit ovat jokaisessa käyttiksessä olleet huomattavasti laajemmin tuettuja kuin korttimodeemit, ja tulevat aina olemaankin.
>...HERRAN JESTAS. OVAT PASKOJA.
Ei taida olla oikein tietotekniikka hanskassa ?
Ulkoinen, verkkoliitännällä varustettu ADSL modeemi toimii AINA.
Kaikki koneen ja modemin välinen liikenne on puhdasta TCP/IP:tä, samanlaista kuin kone olisi lähiverkossa. Sitä osaa jokainen tietokoneeksi kutsuttava laite.
Sitä osaa nykyään jollain tavalla jopa winukka vaikka se tehtiinkin alunperin erilliskoneille ja kotikäyttöön.
2 ensimmäistä vastausta olivat vastauksia
kysyjälle. Loput ovat ilmeisesti
tulleet Nokian Pitkäniemen Sairaalan
osastolta C josta pillereitä jakavat
hoiturit ovat lähteneet lätkimään.
ketjun avaaja mitään selvää saa, menee vaan enemmän sekaisin. Apuja ja asiallisia vastauksia olisi hän kaivannut.