"Uusi laki eläinten suojelemiseksi: tällaisten koirien jalostus on jatkossa laitonta"
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a012c73e-c5de-43ea-af3a-ee52a2d71f00
Mutta milloin aletaan suojella ihmisiä noilta petoelukoilta ja kielletään kaikki kissaa isommat.
Lyttäkuonorakkeja ei saa enää jalostaa Suomessa
11
181
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä on mielestäni aivan mahtavaa. Rodun terveyden parantumisen lisäksi kaikki nuo rodut näyttäisivätkin paremmilta kuonon kanssa kuin ilman sitä. Kuono kaikille koirille!
- Anonyymi
Mopsikin näyttää ihan oikealta koiralta kuonon kanssa:
https://thehappypuppysite.com/retro-pug/ - Anonyymi
Taas asenteellista.
- Anonyymi
Niin, mikä? Oma kommenttisi?
- Anonyymi
Tämä on parasta, mitä Suomen koirakulttuurissa on tapahtunut pitkiin aikoihin! ❤️❤️❤️
- Anonyymi
Eiköhän nämä kelpaa Suomen koirarekisteriin kuten eläinsuojeluongelmaiset pentueet tähänkin asti.
- Anonyymi
Näyttelytoiminta on lyttykuonoiset ajanut tähän pisteeseen asti, että siihen jo lainvoiman kautta puututaan! 😂 Suomen koirarekisteri ei liity asiaan mitenkään, mutta sä oletkin trolli, joka liittää skr:n joka asiaan ja sillä hämmennät soppaa. Pelkkä trolli pelle olet.
- Anonyymi
🤡🤡🤡🤡😈
- Anonyymi
Rotupahtautta ja oppia!Suomalaisia myös jalostuu nopeutuvaa tahtia!
- Anonyymi
Suden jalostaminen mopsiksi on rikos eläinkuntaa kohtaan!
- Anonyymi
Miten voi edes esittää olevansa eläinten ystävä kun jalostaa ja ostaa tuollaisia pilattuja rakkeja. Ei voi myöskään ole luonnon ystävä jos pitää lihansyöjä petoelukoita lemmikkeinä. Mitä isompi rakki, sitä pahempoi ja haittamaksut pitäis tulla sen mukaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753445Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1101770Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2481466- 741356
- 661245
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991107Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521099- 631001
- 22937
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35883