Pitääkö edes ymmärtää?

Anonyymi

Tulee mieleen Eeki Mantereen alias Wiktor Kalborreksin laulun sanat; "Frikuna skikuna hoplaa" jne..
Eekihän teki siitä kuuluisan kappaleen, että sanoitti sen itse kehittämillään sanoilla, jotka eivät muille tarkoita mitään, tai ainakaan aukea.

Mutta näinhän useimpien vieraiden maiden puheet ovat. Sekavaa molotusta, josta tulee mieleen, että ymmärtävätkö itsekään, mitä hölpöttävät. Vai onko kyseessä vain simpanssien tapainen ääntely ja huulien hölpötys.
Tähän nähden on Eekin sanoitukset ovat hyvinkin järkeviä. Ja joka tapauksesta kuulostavat paljon miellyttävimmiltä, kuin ne jotkut ulkolaiset ääntelyt. Ainakin tuo musiikkikappale soi aikoinaan radiossakin taajaan, oli silloin pinnalla ja kuulosti aika mukavalta.
Niin että pitääkö edes ymmärtää?

3

1596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä olen kuullut tuollaisia lollotuksia ylä-asteen oppilaiden suusta. On ne mieleen jääviä hetkiä nuoruudesta ollut ja ikään kuin kielillä puhumista. Refleksinomaisesti ne tarttuvat korvaan ja alkaa itsekin lallattamaan samalla tavalla hieman sanoja muunnellen. Linnuilla lienee samanlainen refleksi linnunlaulun suhteen. Ne matkivat toistensa lauluja niitä muuntelemaan pyrkien.

      Paavali väitti että tuollaiset lallatukset ovat vain itsensä rakentamiseen kelvollisia, mutta eivät kelpaa yhteisön rakentamiseen. Mieleenpainuvia hetkiä ne kuitenkin on lapsuudessa ja nuoruudessa. Kielillä puhuja saa itse vähän kunniaa ja mainetta, mutta ei siitä kukaan muu mitään hyödy ellei ole kykyä jollakin tulkita tuollaista lallatusta ja muuntaa niitä ymmärrettäviksi sanoiksi. Näin ainakin Paavalin mielestä.

      Olisi kuitenkin mukava tutkia tuota refleksiä ihmiskunnan puheen oppimisen kannalta. Onko heimoja, yksilöitä ja sukuja tai kieliä, joissa esiintyy paljon tuollaista refleksiä ja miten tuon heimon kieli on vaikuttanut ympärillä olevien muiden heimojen kieleen. Saattaa olla että ihminen on luotu oppimaan puhetaito niin kuin papukaijat.

    • Anonyymi

      Kappaleen sanat perustuu ihan oikeaan englannin kieleen. Eeki ne pentuna kirjoitti ylös jotain biisiä kuunnellessaan, sellaisena kuin hän ne kuuli.

    • Anonyymi00003

      Juu en tiedä itse substanssista.

      Mutta sen luulen tietäväni että ko. artistin laulussa "bingo bango bongo, aina rakas ompi Kongo" hiukan epäselvästi laulamat sanat "... mussu matti tietää mitä tämä tarkoittaa" viittasivat kurikkalaiseen Justus-yhtyeen rumpaliin Matti "Mussu" Ylevä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3302
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1829
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1334
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      984
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      746
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      677
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      626
    Aihe