Miksi vaihtelee?

Anonyymi

Tietääkö joku tietävämpi vastausta kysymykseeni, jota olen aina ihmetellyt?

Miten nuo viitearvot vaihtelee eri tulosten mukaan? Jos ths on hyvä olla vaikkapa 1-2, niin miksi se ei aina ole pätevä?

5

319

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Väliin viitealueella ja väliin ylärajaa korkeampi TSH-arvo ei sinänsä tarkoita, että henkilö olisi välillä terve ja välillä sairas, vaan sitä, että TSH-arvo vaihtelee, kuten kaikilla ihmisillä. Vaihtelu on melko suurta jopa vuorokauden aikana.

      • Anonyymi

        Tarkoitin sitä, että jos saa tietyt kilppariarvot, niin ne viitearvot jotenkin aina muuttuu omien lukemien mukaan. Esimerkiksi t4v on 11, niin viitearvot alkaa kympistä. Jotenkin ne viitearvot muuttuu aina omien lukemien mukaan niin, että näyttävät aina olevan viitearvoissa :)


    • Anonyymi

      Itse ajattelisin, että pienet vaihtelut eivät merkitse mitään. Normaaliarvothan on laskettu 95 prosentin mukaan. Eli viitearvot vastaavat terveistä 95 prosenttia. Loput 5 prosenttiakin ovat terveitä, jollei toisin todisteta.

    • Anonyymi

      Meneekö sekaisin TSH ja T4V? kaksi eri hormonia joilla on eri viitearvot. Lisäksi laboratoriokohtaisesti voi olla pientä vaihtelua. TSH 1-2 on kilpirauhasen vajaatoimintaa sairastavan yleisesti hyväksytty tavoitearvo, jossa yleensä vajaatoimintapotilaat kokevat voinnin hyväksi. Puhutaan subkliinisesta kilpirauhasen vajaatoiminnasta jos TSH on nossut ja T4V on viitearvoissa, kun taas varsinaisessa vajaatoiminnassa T4V on alle viitearvon. Tuota TSH 1-2 arvoa sovelletaan myös subkliinisessa vajaatoiminnassa johtaen siihen että TSH on hyväksyttävä viitearvossa, mutta sen noustessa yli viitearvon (toistetusti) todetaan subkliininen kilpirauhasen vajaatoiminta ja haetaan tyroksiinihoidolla TSH tasolle 1-2

      • Anonyymi

        Sen verran olen joutunut näiden asioiden kanssa tuusaamaan, ettei nuo kaksi sekotu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      391
      3107
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      182
      2473
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1902
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      283
      1668
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      54
      1189
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      282
      990
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      826
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      80
      823
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      49
      683
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      601
    Aihe