Tietääkö joku tietävämpi vastausta kysymykseeni, jota olen aina ihmetellyt?
Miten nuo viitearvot vaihtelee eri tulosten mukaan? Jos ths on hyvä olla vaikkapa 1-2, niin miksi se ei aina ole pätevä?
Miksi vaihtelee?
5
265
Vastaukset
- Anonyymi
Väliin viitealueella ja väliin ylärajaa korkeampi TSH-arvo ei sinänsä tarkoita, että henkilö olisi välillä terve ja välillä sairas, vaan sitä, että TSH-arvo vaihtelee, kuten kaikilla ihmisillä. Vaihtelu on melko suurta jopa vuorokauden aikana.
- Anonyymi
Tarkoitin sitä, että jos saa tietyt kilppariarvot, niin ne viitearvot jotenkin aina muuttuu omien lukemien mukaan. Esimerkiksi t4v on 11, niin viitearvot alkaa kympistä. Jotenkin ne viitearvot muuttuu aina omien lukemien mukaan niin, että näyttävät aina olevan viitearvoissa :)
- Anonyymi
Itse ajattelisin, että pienet vaihtelut eivät merkitse mitään. Normaaliarvothan on laskettu 95 prosentin mukaan. Eli viitearvot vastaavat terveistä 95 prosenttia. Loput 5 prosenttiakin ovat terveitä, jollei toisin todisteta.
- Anonyymi
Meneekö sekaisin TSH ja T4V? kaksi eri hormonia joilla on eri viitearvot. Lisäksi laboratoriokohtaisesti voi olla pientä vaihtelua. TSH 1-2 on kilpirauhasen vajaatoimintaa sairastavan yleisesti hyväksytty tavoitearvo, jossa yleensä vajaatoimintapotilaat kokevat voinnin hyväksi. Puhutaan subkliinisesta kilpirauhasen vajaatoiminnasta jos TSH on nossut ja T4V on viitearvoissa, kun taas varsinaisessa vajaatoiminnassa T4V on alle viitearvon. Tuota TSH 1-2 arvoa sovelletaan myös subkliinisessa vajaatoiminnassa johtaen siihen että TSH on hyväksyttävä viitearvossa, mutta sen noustessa yli viitearvon (toistetusti) todetaan subkliininen kilpirauhasen vajaatoiminta ja haetaan tyroksiinihoidolla TSH tasolle 1-2
- Anonyymi
Sen verran olen joutunut näiden asioiden kanssa tuusaamaan, ettei nuo kaksi sekotu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741