Ymmärtääkö persoonallisuushäiriöinen olevansa persoonallisuushäiriöinen?

Anonyymi

Puhutaan siis hyvin vakavista persoonallisuushäiriöistä. Tajuaako / voiko ihminen itse tajuta tilansa ja jos tajuaa, pyrkiikö hyötymään silloin siitä jotenkin?

7

1044

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Useimpien persoonallisuushäiriöiden piirre on lyhytnäköinen oman edun tavoittelu.

    • Anonyymi

      Jos omaa tilaansa ei tajua, niin tuskinpa sitä tajuaa mitenkään tilaansa hyödyntääkään.

    • Anonyymi

      Kyllä näkee ja eivät ole aina yleensäkään mitään oman edun tavoittelijoita.

    • Anonyymi

      Tietyissä yhteisöissä toisille uskotellaan/oletetaan että joku on persoonahäiriöinen ja kohtelu on sen mukaista. Ihan sama millainen olet, sillä ei ole mitään väliä,tärkeintä on että porukalla on hauskaa. Niin syjetty ei siitä hyödy mitenkään, suurin päälle päsmäri saa mainetta ja kunniaa. Ikävä kyllä.

    • Anonyymi

      Kyllä mä hyödyin koska pääsin eläkeelle sillä tavalla.Tosin sain tietää diagnoosista vasta lääkärinlausunnosta.Mitään lääkitystä ei ole eikä hoitotahoa.

    • Anonyymi

      olettaisin että ymmärtää vaikka ei kontrolloi sen

    • Anonyymi

      Hei. Minulla on epävakaa persoonallisuus häiriö ja tajusin sen itse sillä myös vanhempani ovat epävakaita jonka myös tajusin koska halusin syventyä asiaan vakavammin ja mt-asiat ovat aina kiinnostaneet. Tämä diagnoosi on vaikea saada, monet saavat vasta 50-vuotiaina jos ovat edes elossa. Olen aloittamassa psykoterapian sillä tähän häiriöön kuuluu merkittävä ahdistus sekä masennus plus on traumaattista vielä eli PTSD-diagnoosi myös. Haluaisin kertoa, että tämän häiriön kanssa kamppailevat ihmiset ovat äärimmäisen sensitiivisiä emotionaalisesti koska he voivat saada triggerin joka muistuttaa heitä traumoista. Tunteensäätely puuttuu koska lapsuudessa sitä ei ole opetettu tai siihen ei ole ollut vakaata esimerkkiä. Häiriö on myös geneettinen ja johtuu aivojen rakennemuutoksista. Me pelkästään epävakaat ihmiset ajaudumme hyväksikäytetyksi helposti. Meidän käsitys maailmasta on erilainen, musta ja valkoinen. Eli helposti oletamme muilta myös samaa sydämellisyyttä vastineeksi mutta lapsuudessa opittujen ympäristötekijöiden vuoksi odotamme sitä hyvöksikäyttäjiltä koska koemme sisäistä turvaa sen kaltaisista ihmisistä mikä on vaarallista. Esimerkiksi narsisteille olemme purkkiruokaa. Itsekin olen saanut kokea paljon traumatisoivia asioita ja takana on lukuisia itsemurhayrityksiä. Tämä diagnoosi on kuitenkin mahdollista saada pois.
      Haastavin asia elämässäni on olla välittämättä muiden ilkeistä kommenteista & olenkin ollut kiusattuna koko ikäni koska olen vetänyt puoleeni petollisia ihmisiä joilla on juurikin huomionhakuinen persoonallisuushäiriö sekä mahdollisesti epävakaa=narsismi. Minun on vaikea olla reagoimatta aistiärsykkeisiin & juurikin siksi minua on helppo ärsyttää sekä kiusata. Eli olen siis unelmien uhri narsisteille. Minun on kiinnitettävä erityistä huomiota itseni suojelemiseksi koska epätasaisuuteni & hyväksytyksitulemisen vuoksi löydän itseni muuten pahoista paikoista. -Se on rankkaa koska sama kaava pätee myös minulle rakkaisiin ihmisiin. Koen itseni pahaksi ihmiseksi traumojeni takia ja siksi olenkin vetäytynyt koska minua on kiusattu paljon. Odotan, että saisin itseni takaisin työllä millä tahansa ja pääsisin aloittamaan psykoterapian. Myös yksi fakta Tässä jonka haluan kertoa: Minun toimintakykyni on erittäin huono, en jaksa päivittäin edes pestä hampaita koska sairaus vie sen minulta. Narsistit saavat toimintakykynsä kiusaamalla muita ja elämällä illuusiossa. -Minulla ei ole sitä "selviytymisvaistossani." joten esimerkiksi siksi toimintakykyni on kokoaika huono. Menen opettelemaan tasaisuutta sekä sitä, miten olla välittämättä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      85
      4520
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      26
      3314
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3005
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      41
      2936
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2757
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      49
      2737
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2569
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2115
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      7
      1811
    Aihe