Pihla-Tiivin asennustakuu 10 vuotta

Anonyymi

Onko kukaan isännöitsijä törmännyt Piha-Tiivin ikkunoiden kanssa ongelmiin 10 vuoden takuuaikana? Taloyhtiöasenuksissa tuotteilla on 10 vuoden asennustakuu. Kysyin myyjältä 19.5. mitä takuu pitää sisällään, mutta ei ole vielä tullut vastausta.

23.5. lähetin kuvat vioista ja puutteista asennustyössä. Tähän hetkeen mennessä ei mitään vastausta Pihla-Tiiviltä.

Ei kovin laadukkaaksi voi asiakaspalvelua kehua, mutta näin se tieto Pihla-Tiivin takuuajan palveluhalukkuudesta leviää.

3

727

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä on klassinen esimerkki siitä, että koko firman maine kärsii sen heikoimman lenkin eli yhden laiskan myyjän takia. Jos et vastaa kahdessa viikossa sähköpostiin, niin asiaa revitään sen jälkeen sosiaalisessa mediassa.

      Ehkä bisnes jauhaa niin lujaa, ettei kaikkiin sähköposteihin ehdi reagoida. Varsinkaan reklamaatioihin. Hyvä, että myyjä keskittyy myymään. Ei niillä vanhoilla asiakkailla, jotka ovat jo ostaneet, ole niin väliä, tietää hyvä myyjä.

    • Anonyymi

      Varoituksen sananen tästä tiivistä! Ostimme vanhaan omakotitaloomme tiiviltä ikkunat ja ovet. Hinta oli iso mutta ajattelimme ostavamme laatua. Mitäpä vielä! Selvisi että myyjä oli yhden miehen jälleenmyyntiyritys! Asennuksen hoiti myös aliurakoitsija, eikä tiivin oma asennus kuten luvattiin!! Asennuksella piti olla pitkä takuu mutta myyjä eikä asentaja ei vastaa puhelimeen ja laita asioita kuntoon!!

      • Anonyymi00003

        Sehän menee juuri noin kun kuvailit. Valitettavasti.
        Pihla Groupissa on kuluttajapuolella vain jälleenmyyjä yrityksiä ja asentajat aliurakoitsijoita. Tämä olisi ok, jos myyntitilanteessa asiasta mainittaisiin rehellisesti. Ehkä haluavat antaa "silotellun" kuvan että on "omat asentajat".

        Asennuksen takuuasioissakin vähän kakspiippunen juttu..kovin harva aliurakka yritys ei anna esimerkiksi 10vuoden takuuta asennukselle vaan menee 2v. asennustakuun mukaan..

        Tuotetakuut tietty varmaan tehtaat hoitaa, mutta sit joutuu selvittää onko reklamaatio tuotteessa vai asennuksessa..

        Nimim. Kolme kertaa ostanut = ensimmäisen, ainoan ja viimeisen kerran..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2185
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      780
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      696
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      686
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      60
      570
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe