Triptyl ja ibs

Anonyymi

Eli onko kellään kokemusta triptyl lääkkeestä ärtynytsuoli kipuun,tuliko haitta vaikutuksia?Työterveys lääkäri määräsi minulle ,ja tuntuu ,että tilanne vain pahenee.Kiitos jos jollain kokemusta kertoa!

6

1166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minullakin on huonoja kokemuksia Triptylistä ja ei se mullakaan vatsa- ja p e rs suoli-
      kipuihin auttanut yhtään mitään, väsytti vain ja teki olon muutenkin hyvin jäykäksi, onneksi lopetettiin ja nyt etsitään parempia lääkevaihtoehtoja.
      Tsemppiä sinulle!

      • Anonyymi

        Kiitos kun vastasit,kysyisin vielä kauanko kokeilit ja millä vahvuudella minua myös väsytti 10mg ja tuli ihan höntti olo vaikka yöksi otin reilu viikko tuli kokeiltua enempää ei voinu kun pitäis autoakin ajaa.Nyt aika työterveyteen ensi viikolla, haukut varmaan tulee kun en pidempään syönyt!! Onko sulla ja kova kipu, tää on yks pirullisimmista vioista! T.ap


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos kun vastasit,kysyisin vielä kauanko kokeilit ja millä vahvuudella minua myös väsytti 10mg ja tuli ihan höntti olo vaikka yöksi otin reilu viikko tuli kokeiltua enempää ei voinu kun pitäis autoakin ajaa.Nyt aika työterveyteen ensi viikolla, haukut varmaan tulee kun en pidempään syönyt!! Onko sulla ja kova kipu, tää on yks pirullisimmista vioista! T.ap

        Saanut myös tuota ja uni tuli pahoinvointi ja ihan tokkurassa 10mg sain myös vatsakipuun.En voi sitä käyttää. Keksistä joku jonkun lääkkeen Tähän!!


    • Anonyymi

      Mulla on 30 mg, aika vähäinen on vaikutus kyllä… ollut ummetusta lääkityksen alkaessa, mutta ei pidemmällä tähtäimellä nöytä erityisesti kovettavankaan vatsaa.

    • Anonyymi

      Triptylia sain unettomuuteen joskus, ja huimasi niin paljon, että siihen jäi, vaikka nukuin hyvin, enkä muista oliko silloin vielä ibs-oireita, Mutta mulla auttoi noihin ibs-kipuihin ja kramppeihin melatoniini (löytyy tuosta kai jotain tietoa netistäkin) ja fenkolin siemenet lisäksi monta kertaa päivässä, ainakin aina kun on syönyt, poistavat sitä mahdollista kaasuuntumista, melatoniinia otin iltaisin vain. Kuulostaa naurettavalta neuvolta, mutta kun ei ollut mulle koskaan lääkkeitä lääkärillä tarjota ja fodmap ruokavalio ei liikoja autellut, löytyi sitten netistä nuo avuksi (englanniksi), ja pahimmat krampit ja kivut lähteneet (stressivatsa).

      Ei varmaan haittaa ainakaan kokeilla, jos et saa lopulta ollenkaan apua Triptylistä, eli esim. tuota fenkolin siementä aina vaikka ruokailun jälkeen alle puoli teelusikallista suussa pureskellen, haittana vain maku, jos ei anismainen maku uppoa.

    • Anonyymi

      Triptyl voi todellakin aiheuttaa ummetusta, koska sen sortin lääkkeet hidastavat aineenvaihduntaa.
      Suolisto-ongelmaiselle se ei välttämättä ole paras vaihtoehto, mutta saahan sitä kokeilla, jos haluaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3518
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1536
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1269
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1222
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      988
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      971
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      953
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      92
      794
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe