Urheilulaseihin huurteenesto vastuslangalla?

Anonyymi

Suunnistuksessa suojalasit (vahvuuksilla) tahtoo huurtua, vaikka ne olisi käsitelty huurteenestolla. Sateella ja märällä kelillä ongelmana ovat linsseihin tulevat vesipisarat.

Saisko huurtumista vähennettyå vastuslangoilla, jotka lämmittävät suojalasien muovilinssejä?

Linssit saa napsautettua irti ja takaisin paikoilleen. Jos linssin reunoille liimaisi ohiet vastuslangat ympäri tehonsäätö, niin toimisko?

Johdot voisivat mennä sankojen päistä ja korvan takaa.

Sähköä saa suunnistusotsavalon akusta. Se on 11,1 V 10 Ah. Suunnistusotsavalo vie n. 50 W ja suunnistukseen riittää 65 Wh valolle ja 35 Wh lasin lämmitykseen, kun varataan 1 h 20 min toiminta-aika.

Suojalasien lämmityksen teho voisi olla max 25 W. Se voisi haihduttaa vesipisaroita, jos lämmön saisi siirtymään muovilinsseihin.

Tehonsäätö pitäisi olla lämpötilatakaisinkytketty. Suunnistuksen aikana ei voi keskittyä säätöön eikä linssitkään saa sulaa.

Ongelmana on muovin huono lämmönjohtavuus. Tummentavat kalvot ei käy.

9

497

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinkuin totesit muovi on huono lämmönjohde. Reunoille asennettu vastuslanka lämmittää aika huonosti linssiä. Lämmitys pitäisi olla linssissä. Sairaan ohkainen vastuslanka käy kun sen upottaa linssiin. Saa olla suht tiheällä välillä ja ei välttämättä häiritse näkemistä. Toinen on sitten höyrystää pintaan ohkainen metallikerros tai sitten hiiltä. Aiheuttaa pientä tummentumista. "Kotikonstein" höyrystettäviä metalleja taitaa olla vain alumiini. Sekin tarttee joitain välineitä joita ei löydy jokakodista.

      Silmälasien käyttäjä ja kosteissa tiloissa työskennelleenä joissa myös vesi roiskui pirarat eivät itsessään ollut kovinkaan haitallista. Tai sitten niihin vain tottui. Huurtuminen oli mistä joutu kärsimään kun kaikki tilat eivät olleet tasalämpöisiä ja ilmassa kosteutta runsaasti. Kaipasin siihen hiukan lämmitystä linssille. Mahdolline lämmitystarve olisi Watti tai pari. Siihen tuli sitten muita syitä ettei niitä olisi saanut käyttää töissä niin jätin asian kehittelemättä. Luonnostelin joitain ja tarkoitus oli aloittaa kokeilut Tiimarinlasilla metallikalvon höyrystämisestä.

    • Anonyymi

      Normaalisti tuon voi tehdä kuten autoissakin: puhalla putkea pitkin linsseihin kuivattua ilmaa. Tai pelkkä puhallettu ilmakin saattaisi riittää. Pieniä 12V puhaltimia maailmalla kyllä riittää. Vanhoissa kannettavissa läppäreistä löytyy prosessorin tuuletin, joka on pieni ja tehokas ja joka on valmiiksi koteloitu ja kanavoitu.
      Ja eikun kokeilemaan!

    • Anonyymi

      ITO - kalvon jos linssin pintaan saisi kasvatettua niin sitten sitä voisi resistiivisesti lämmittää painamalla kalvosta lävitse virtaa. Todennäköisesti rahalla saa valmiiksi ITO - pinnoitettuja linssejä. Lasilinssin pintaan kasvattaminen onnistunee helpommin kuin muoviin. Valoa kaupallinen ohut indium-tinaoksidikalvo laskee lävitseen luokkaa 90%.

      Hakusanaksi: custom ito coating

      Itsekin tuota kasvatusta on yritetty, hakusanana DIY ITO coating

    • Anonyymi

      "Silica"-pussukka?

      -"Do Not Eat"-

    • Anonyymi

      Minä olen rakentanut suunnistuksessa käytettäviin WOL Pro -suojalaseihin lämmityksen. Yksinkertaisesti vastuslanka molempien linssien ympäri ja sähköjohto ja liitin perään. Vastuslangan painoin kuumalla juottokolvilla linssiin kiinni ja laitoin vielä silikoniliimaa päälle.

      Vastuslankaa ei voi juottaa ainakaan tavallisella kolvilla, joten tein puristusliitoksen sähköjohtoon pienellä kupariholkilla ja laitoin kutistesukkaa päälle.

      Hifistelin sen verran, että virta kiertää linssien ympäri eri suuntiin, jotta magneettikentät kumoaisivat toisiaan. Sitten kompassi pöydälle, lämmitys laseihin päälle ja heiluttelin laseja kompassin ympärillä ja totesin, ettei kompassin neula liikkunut. No ei näillä virroilla pitäisikään.

      Tehonsäätimenä näin protovaiheessa on Partcosta hankittu PWM-säädin. Se on koteloitu malli eikä vesitiivis, mutta on toiminut. Säädin on selkäpuolella akkuvyössä ja tehoa pystyy säätämään suorituksen aikanakin. Miinuksena hiljainen vinkuna, jonka voi sisätiloissa kuulla.

      Akku on pieni Lipo-akku joka ei paljoa paina. Lopullisen akun koon päätin sen jälkeen, kun olin ensin isommalla akulla tehnyt käytännön testejä ja hakenut tarvittavan tehotason.

      Kyllä lämpöä siirtyy riittävästi, kun lämmitysvastuksen lämpötila on riittävän korkea. Jonkun lämpöeristeen voisi laittaa linssin reunoille niin lämpövastus ei polta poskipäitä, jos sattuisi ottamaan kiinni. Muovi sinällään ei polta yhtään.

      Viileällä kelillä huurtumisen kanssa ei ole mitään ongelmaa ja loppusyksyn hienossa tihkusateessa pysyivät kirkkaina maaliin asti. Jännä fiilis juosta sellaisessa hienossa tihkusateessa (tai mitä lie isoja sumupisaroita) ja linssit pysyivät kirkkaina.

      Nyt pitäisi väsätä säädin hakkurityyppisestä mallista ja koteloida pienemmäksi.

    • Anonyymi

      Jos suojalasien linsseissä on kovakalvo+heijastuksenestokalvo niin niitä ei kannata lämmitellä sillä tavalla että joku kohta käy kuumana. Kalvoon rapsahtaa kuumassa hämähäkin verkkoa muistuttava kuviointi. Ei ole tarvinnut kuin kerran hiillokseen puhaltaa lasit päässä niin pilalla olivat.

      • Anonyymi

        Oilisko se heijastuksenestokalvo joka on se heikko kohta. Yhdet lasit meni vaihtoon ennen kuin tuhoutuivat juuri tuon lämpötilavaaran vuoksi. Työhön liityi höyrykeskuksen ylläpito ja siinä sauna+ lämpötilat yleisiä. Optikko lupasi ettei tule kestämään. Uudet sain ennenkuin loma päättyi. Kaikki "uutuudet" eivät ole eduksi ja niistä kannattaa tiedustella mahdollisista ongelmista.


      • Anonyymi

        Suunnistukseen tarkoitetuissa suojalaseissa ei ole mitään heijastuksenestokalvoa. Kestävät lämpöä, mm. pesun Fairylla ja kuumalla vedellä. Lasien pitää olla mahdollisimman kirkkaat, että näkee metsän hämärässä ja yöllä. Linsseillä on jonkin verran paksuutta eli ne eivät ole mitään kananmunankuoria. Ohuempia kuitenkin kuin salibandylaseissa.

        Suunnistajan Kaupan sivuilla WOL Prot näyttävät tummalinssisiltä, mutta todellisuudessa linssit ovat todella kirkkaat (ja korkealaatuiset).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1660
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1162
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      541
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe