Te voisitte lopettaa sen Kehitysvammaisten haukkumisen.

Anonyymi

Me kaikki ollaan erilaisia mutta silti yhdenvertaisia, jokaisella on mahdollisuus päästä opiskelemaan tai työllistymään. Itse olen eläkkeellä ainakin muutaman vuoden tän koronan takia joten on aikaa oppia uusia asioita, auttaa ihmisiä ja nähdä elämää ja ehkä vielä jonain päivänä vielä työllistyä. Te jotka haukutte meitä ootta vielä stereotyyppisiä ihmisiä, haukutte vain siksi koska pidätte meitä alempi arvoisina, eikö elämä ole opettanut teille että ei kaikki synny vammattomina eikä pelkästään henkisesti. Te kuvittelette olevanne yli-vertaisia vaikka suurimmalla osalla niin sanotuista normaali ihmisistä menee surkeasti elämässä. Vaikka olemme sietäneet teidän loukkauksia, niin voisitteko kuitenkin osoittaa hieman kohteliaisuutta meitä kohtaan. Pyrkikää suvaitsevaisuuteen ja yhdenvertaisuuteen!

5

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinä puhut asiaa ei olle täälä kiva luke kun ns vammatomat haukuu ja pilkaa.
      minäkin opin uussia asiotta ja asun tuetustti itsenäsesti vaika minula on keski astenen
      eli viraliseti keski vakea kehitys vama ja olen onnelinen ja tyytyvänen elämäänni

    • Anonyymi

      Ei tosiasiat ole haukkumista. Vammainen on vammainen.

      • Anonyymi

        Ihminen on elävä olento muiden elävien olentojen joukossa. Tätä ihmisyyden puolta voi tarkastella luonnontieteellisesti biologian keinoin: voimme tutkia ihmisen anatomiaa, hänen elimistönsä toimintaa, geeniperimäänsä ja ihmisaivojen rakennetta. Jos etsimme ihmisyyttä tästä suunnasta, ihminen on eläin muiden eläinten joukossa.

        Ihmisyyttä etsivät filosofit ovat kiinnostuneita siitä, mikä erottaa ihmisen muista eläimistä. Esim. Descartesin mielestä ihmisille tyypillisiä ominaisuuksia ovat järjenkäyttö ja kyky käyttää kieltä. Hegel taas esitti ihmisyyden tai henkisyyden ytimessä olevan kyvyn nousta omien luonnollisten rajojensa yläpuolelle.

        Jos kumpikaan ei toteudu, niin onko kyse ihmisestä?


    • Anonyymi

      Itselläni ei ole pelkästään Lievä älyllinen kehitysvamma vaan vaikea Adhd joka on aivojen toiminta häiriö eli kuulemma näkymätön vamma on ADHD ja entinen MBD oireyhtymä. Ja jos käytän mielipiteitä kirjoittaessa omaa Lievää älyllistä Kehitysvamma sanaa niin se johtuu Adhd jutusta ja mielipiteitä kirjoittaessa Kehitysvamma ei ole haukkuma sana . Lukekaa mitä on ADHD ja katsokaa ADHD naiset video YouTubessa niin tiedätte kumpi näistä kahdesta on pahempi diagnoosi ADHD josta voi johtua vankilaan vai Lievä älyllinen kehitysvamma josta ei jouduta vankilaan jos saamme myytyä lääkkeitä muille Lievästi älyllisesti kehitysvamman saaneille asiakkaina tietäen että lievän älyllisen kehitysvamman saaneena/ ADHD saaneena saan käteistä rahaa.

    • Anonyymi

      Kääntykää Herran puoleen kun vielä voitte. Varas tulee ja avunhuutoja ei enää kuule kukaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      57
      1711
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      132
      1368
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1231
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      10
      826
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      62
      785
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      69
      681
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      39
      521
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      36
      477
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      45
      466
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      52
      442
    Aihe