Aurinkovoimaloita myydään liian ruusuisin kuvin?

Anonyymi

Mitä mieltä olette väitteestä että yksityisten koteihin asennettavat aurinkovoimalat saatetaan myydä liioitellen niiden hyviä ominaisuuksia, jotta niitä saadaan myytyä? Tapahtuuko tätä myös Suomessa? Amerikassa paljastunut huijausfirmoja.

Nyt kun vielä Ukrainan sota kiihdyttää omien voimaloiden rakentamista, niin myös huijareitakin tulee enemmän markkinoille.

https://www.youtube.com/watch?v=Lq1LlDMizc4

8

769

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä on aloituksen pointti ?

      • Anonyymi

        Mielipide kysely mitä mieltä huijauksesta,?
        Tottakai myyjällä on halu myydä ja kaikki konstit luvallisia.
        Pointti ei ollut monitra.


    • Anonyymi

      Aloituksen pointti oli kysyä onko havaittu pientä vilppiä Suomessa aurinkovoimaloiden myyjien suhteen? Esim. tehdään laskelmia ja luvataan sähkölaskun tippuvan 50% kun se oikeasti tippui oikeassa elämässä vain 25% koska laskelma ei huomioinut pihamaan varjoja kun aurinko kiertää tonttia. Tai käyttöikä paneleilla on 20v mutta jo 12v kohdalla yksittäisiä muutamia paneleita hajoaa. Tai luvataan maksimituoton olevan 9kw useampana päivänä vuodessa, mutta oikeasti se on kahden vuoden aikana vain parina päivänä ollut 7kw.

      Lukuja pyörittelemällä irti oikeasta elämästä voidaan huijata ihmisiä ostamaan aurinkovoimaloita.

      • Anonyymi

        Pieni vilppi on vielä hakusessa mutta aurinkovoimaloiden myynti on suuri vilppi.


    • Anonyymi

      Totta kai myyjät liioittelee kertoessaan mm. panelien vuositasolla tuottamasta energiasta tai hyödystä joka saadaan ylijäämäenergian myynnistä verkkoon.
      Kaikkien pitäisi viimeistään nyt ymmärtää että panelit on mitoitettava omaan käyttöön sopiviksi. Silloinkin käy niin että juuri kun sähköä tarvitaan eniten sitä ei saada tarpeeksi. Vastaavasti kesähelteellä tuotto on yli kulutuksen mutta verkkoonmyynti ei oikeastaan tuota mitään.
      Oikein mitoitettu panelisto saattaa tulevilla sähkön hinnoilla olla jopa kannattava jollain aikajänteellä, mutta ei sillä rikastumaan pääse.

      • Anonyymi

        Elleivät hajoa sitä ennen.


      • Anonyymi

        Vastaavasti kesähelteellä tuotto on yli kulutuksen mutta verkkoonmyynti ei oikeastaan tuota mitään.......

        Tuottaa jos pörssihinta on vaikka 10cen/kwh
        Jota se on paljon ollut ja ylikin.
        Tulevaisuudesta ei tiedetä vielä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vastaavasti kesähelteellä tuotto on yli kulutuksen mutta verkkoonmyynti ei oikeastaan tuota mitään.......

        Tuottaa jos pörssihinta on vaikka 10cen/kwh
        Jota se on paljon ollut ja ylikin.
        Tulevaisuudesta ei tiedetä vielä

        Huomennakin 20cen molemmin puolin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      221
      7462
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      4850
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4752
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3418
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2005
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      30
      1870
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1819
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1667
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      37
      1578
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      148
      1337
    Aihe