Junttilan koulun vihkiäisistä tuli mieleen että miten ihmeessä sinne syrjään on rakennettu koulu kun oppilasmäärä on puolet mitä tilat vetää ja lisäksi laskee kovaa vauhtia. Moni muu koulu tarvis tiloja ja kyösti kallion koulu pullistelee tilojen puutteesta. Ei kukaan kylältä halua syrjäkylälle kouluun. Koulun oikea paikka olisi ollut tiilimaalla jonne osa kirkonkyläsistä olisi päässyt sekä junttilaiset ja kuljetusoppilaat mistä suunnasta vain. alikulkupyörätiekin olisi jo valmiina. kertokaapa viisaammat miksi uusi miljoona koulu tehtiin Junttilaan?
Kouluasiaa
5
1046
Vastaukset
- Anonyymi
Tuossapa sitä onkin miettimistä. Joku tietää muttei kerro , hiljaista on.
- Anonyymi
Kallis koulu aivan väärään paikkaan tehty. Ei kunnan kokonaisetua ole ajateltu , nyt pitää tehdä samanlainen joka kylälle.
- Anonyymi
Kyläpolitikointia, kuten koko koulupolitiikka Nivalassa. Erkkilän koukun laajennuskin on seurausta kepun ja persujen pääjehujen kotiinpäin vedosta, valtuustoaloitteest ajuuri ennen kuntavaaleja. Ei mitään halua ajatella kaupunkia kokonaisuutena. Sama juttu Haikaran koulun uudisrakentamisen kanssa. Kohta pykätään sitten Järvikylälle uusi koulu korpirantasille ja aittoperäsille.
- Anonyymi
Oisitpa hoksannut valittaa aikaisemmin, niin muutkin olisi tajunnut. Nyt on vähän myöhästä... Mutta eipä se minua haittaa, kun nyt on uusi koulu ja kohta pyörätiekin. Kyllä siinä minunkin mökkipahasen arvo nousee ja pellotkin pitää varmaan tontteina myydä eteenpäin. Vähän pesämunaa eläkepäiviä varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2555141
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!512430- 692086
Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3851516Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss961181SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä291093Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse101029Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte173883Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9200811Haapaveen nähtävyys?
Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u37794