Outoja "esienitä" ulosteessa

Anonyymi

Taustaa lyhyesti. Syön melko kuitupitoista ruokaa, vihanneksia, hedelmiä, marjoja, erilaisia jyviä, pähkinöitä ja quinoaa, kalaa jne. (punaista lihaa ja kanaa olen syönyt hyvin harvoin) eli vatsa toimii ihan normaalistikin varsin aktiivisesti ja saa käydä potalla kolme-neljäkin kertaa vrk ja postaus pehmeän puoleista.

Nyt on saanut käydä "postaamassa" jonkin verran tavanomaista useammin ja usein on mennyt normaalia ohuemmaksi ja ilmaakin tuntuu kertyvän. Joskus harvakseltaan saa mennä hieman kiireellä, mutta ei aina. Alkuun en liiemmin kiinnittänyt asiaan huomiota, vaikka muutoksen havaitsin ja ajattelin sen johtuvan vain siitä, kun lisäsin enempi siemeniä aamiaiseen ja vaihdoin pähkinä-mixiä toiseen ja enempi manteleita.

Koostumus on hieman vaihdellut, mutta verta en silmämääräisesti ole havainnut ja väri on aika vakiossa, usein vaaleahkon ruskeaa, joskin joskus hieman tumempaa, mutta ihan normiskaalassa. Ei minkään asteisia vatsakipuja.

"Esineistä" omaa "lääketieteellistä" havainnointia.

Mutta nyt pari kolme kertaa lähemmin katsellessa, wc-istuimen vedessä kelluu kuin sulamattomia irtokappaleita (n. 1-2 cm) ja niitä on muutamaa eri mallia.

Yksi on kuin tomaatin kuoren pala, punertava mutta tummempi ja ruskeaan viiraava.

Joikin edellisen kaltainen, mutta hieman kippuralla ja täysin musta.

Yksi on pieni kuin vaalean ruskea lihan pala, jossa erottuu hieman kuin läskiä vaaleampana.

Sitten yksi vaaleanruskea on muodoltaan kuin yksiosainen hämähäkki jalkoineen, mutta kun sen ruuvarin kärjellä nostaa vedestä pois, niin sen 'jalat' katoavat, eli kiinnittynevät tavallaan runkoon kiinni.

Alkoi oudoksuttaa ja heräsi ajatus josko tuossa vois olla kyse jostakin vakavemmasta?

ps. Tähän tilanteeseen liittymättä. Ilmeisesti ensi viikolla saan ikäluokalleni kohdistetun peräsuolen syövän seulontapakkauksen postitse, eli siihen laitetaan pieni näyte, palautetaan palautekuoressa ja laboratoriossa tutkivat onko postauksessa verta.

Tulokset lähettävät kotiin ja jos aihetta, niin lekurin kautta jatkotutkimuksiin, eli tähystykseen.

3

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän nuo ole osin sulamatonta ruuan jäännöksiä. Koska ihminen on lihansyöjä, suolisto ei ole kehittynyt kasvisten sulattamiseen. Jos syön runsaammin vihersalaattia tms. niin reilua vuorokautta myöhemmin nuo salaatinlehtien palat tulee vessapyttyyn mustuneina, mutta pääosin sulamattomina.

      • Anonyymi

        Toivotaan näin, sillä aiemmin ei tuollaisia "esineitä" ole ollut tai en ole niitä havainnut. Ainoa poikkeus ovat jotkin siemenet kuten sesam & Co joita tulee ruoansulatustehtaasta lävitse sellaisinaankin, ellei niitä ole murskannut, kuten sittemmin olen ottanut tavaksi.

        Yleensä myös tarkoituksellisesti koetan syödä ja pureksia melko rauhassa, sillä ruoan pureksinta on ensimmäinen etappi ruoansulatusta, jota sylki edesauttaa ja vatsa kiittää.

        Muutoin kaikki ok, hyvä ruokahalu ja normaali paino, jossa ei muutoksia.

        Liika punainen liha puolestaan on linkityksissä suolitosairauksiin ja syöpiinkin ja grillatuna riski korostuu. Tietty, kaikki prosessoidut tuotteet ovat haittakategoriaa.

        "Punainen liha lisää suolistosyöpien riskiä – 75 grammaa päivässä näkyy sairastumisvaarassa""

        "Suomessa suolistosyöpä on kolmanneksi yleisin syöpä ja se on yleistynyt laajalti."

        - https://www.is.fi/terveys/art-2000006498144.html

        "WHO: Makkara aiheuttaa syöpää, punainen liha aiheuttaa sitä todennäköisesti"

        "WHO luokittelee prosessoidut lihatuotteet samaan haitallisuusluokkaan kuin tupakan, asbestin ja dieselhöyryt."

        - https://yle.fi/uutiset/3-8408172


    • Anonyymi

      Taisi ruoansulatuskoneisto säikähtää avaustani, kun kaikki vaikuttaa palanneen jälleen ruotuunsa ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      102
      3294
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      17
      2697
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      76
      2552
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      97
      1534
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1498
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1095
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      351
      1014
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      1008
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      11
      895
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      844
    Aihe