Iltasoitto lopetettava?

Keskisuomalaisen mielipidepalstalla oli kirjoitus jossa vaadittiin iltasoitto lopetettavaksi. Turhaa rahan tuhlausta kirjoittajan mielestä.

Mitä mieltä muut jyväskyläläiset?

Minä rakastan sitä. Se on todella viehättävä. Lapsuudessanikin sen sain kuulla. Sitä ei saa missään tapauksessa lopettaa! Tuskin se nyt kalliiksi kaupungille tulee?
61866
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Missään nimessä ei iltasoittoa pitäisi lopettaa! Minä en tunne sen historiaa, mutta se tuntuu minusta kuuluvan NIIN vahvasti kesäiltoihin, vaikka vasta muutama vuosi ollaan täällä asuttukin (niistä vasta pari iltasoiton kuuluvuusalueella).
Lapsetkin tietää että silloin viimeistään pitää lähteä sisälle iltatouhuihin! Toimii ainakin meillä tosi hyvin. Onko se sellaiseksi alunperin tarkoitettukin..? Kuka tuntee perinteet tässä asiassa?

Äänestä
  • 70-luvulla muistan kuunnelleeni sen aina. Se oli meidän kulman lapsille merkki siitä, että on aika mennä kotiin. Me kaikki tykättiin siitä soitosta ja hiljennyttiin kuuntelemaan sitä.

    Sittenhän se ei enää soinut vuosiin. Olenko oikeassa? Nyt on taas palannut. Kuka tietää mistä perinne tullut ja milloin? Olisi mukava tietää.

    Äänestä

  • LilliPutti kirjoitti:

    70-luvulla muistan kuunnelleeni sen aina. Se oli meidän kulman lapsille merkki siitä, että on aika mennä kotiin. Me kaikki tykättiin siitä soitosta ja hiljennyttiin kuuntelemaan sitä.

    Sittenhän se ei enää soinut vuosiin. Olenko oikeassa? Nyt on taas palannut. Kuka tietää mistä perinne tullut ja milloin? Olisi mukava tietää.

    Vastausta:

    http://www.jyvaskyla.fi/tiedotus/lehti/print.php/2003-05/262
    http://www.jyvaskyla.fi/ajankohtaista/uutinen.php/id/2217/gid/2

    Muistan itsekin sen hyvin lapsuusajaltani merkkinä oikeasta ajasta mennä kotiin. Oma lapsi nykyään haluaa joka ilta avata ikkunan ja kuunnella sen keskittyneen näköisenä ennen kuin voi yrittääkään nukkumista. Kuinka joku voi halutakaan sen lopettamista jonkin säästämisen perusteella? CD_:ltä se soinee nykyään, ei nauhalta.

    Äänestä

rakastan sitä :) Aina tulee hyvälle mielelle, varsinkin nyt kun taas tänä vuonna kuuli ne soinnut ekaa kertaa ja tajusi valoisan ja lämpimän kauden (ainakin noin teoriassa) alkaneen.

Äänestä

Iltasoittoa ehdotettiin lopetettavaksi jotta säästyisi kaupungin rahoja. Käsittääkseni iltasoitto tulee nauhalta (korjatkaa jos olen väärässä), joten säästöä ei tulisi vain hyvin vähän.

Sen sijaan on helppo sanoa lapsille, että iltasoiton aikaan pitää tulla kotiin. Ei tarvitse itse käydä muistuttamassa kellon ajasta.

Äänestä
  • Lapsille soitetaan nykyään kännykkällä että joutuin kotiin. Mulle on aivan sama soiko vai eikö, lapsuuteni muistot tulee aivan muualta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei ikinä! kirjoitti:

Keskisuomalaisen mielipidepalstalla oli kirjoitus jossa vaadittiin iltasoitto lopetettavaksi. Turhaa rahan tuhlausta kirjoittajan mielestä.

Mitä mieltä muut jyväskyläläiset?

Minä rakastan sitä. Se on todella viehättävä. Lapsuudessanikin sen sain kuulla. Sitä ei saa missään tapauksessa lopettaa! Tuskin se nyt kalliiksi kaupungille tulee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu