Bensanmyyjä syrjii romaneja

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c60d41e2-6d40-4453-be5f-ca6855e3a435
"Shellin työntekijä kieltäytyi myymästä bensaa asiakkaalle Lohjalla: ”Teikäläiset lähtee maksamatta”
Kauppiaan mukaan olettamus asiakkaan romanitaustan vaikuttamisesta asiointitilanteeseen ei pidä paikkaansa.
– Tankki oli kassalla kiinni, joten menin sisään pyytämään tankin auki. Myyjä sanoi, ettei avaa sitä mulle. Sanoin, että maksan sen vaikka etukäteen. Hän ei suostunut, asiakas kertoo.
Videolla myyjä sanoo, ettei hän luota asiakkaaseen ja pyytää häntä tankkaamaan korttiautomaatilla. Asiakas kertoo videolla työntekijälle, ettei ole asioinut kyseisellä huoltoasemalla aiemmin."

Videolla kassamyyjä toteaa, että valtaväestö saa kyllä bensaa kyseisestä asemalta maksamalla kassalle.
Romanimieshän halusi maksaa polttoaineen, olisi maksanut jopa ennakkoon.
Kyllä polttoainevarkauksia tekevät ihan kantaväestön edustajat ja nyt varsikin, kun polttoaineen hinta on yli 2,50€ niin varmasti lisääntyy polttoaine varkaudet.

Saman kadun varrella asuu romaniperhe, joka osti omakotitalon.
Syksyllä romanimehet remontoivat omakotitaloa sisältä ja nyt pari viikkoa sitten aloittivat omakotialon ulkopuolen remontoinnin.
Siellä on mustalaismies naulapyssyn kanssa laittanut uutta ulkoseinää omakotitaloon.

1

223

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä ihan aiheellisesti epäili.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1842
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1199
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      139
      982
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      891
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      82
      655
    6. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      99
      611
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      538
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      56
      529
    Aihe