Camelina Sativasta eli ruistankiosta puristettu Camelina-öljy pienentää
tehokkaasti haitallisen LDL-kolesterolin pitoisuutta veressä. Samalla se
suurentaa merkittävästi ihmiselle välttämättömien rasvahappojen osuutta
veressä. Tällaisia tuloksia saatiin Oy Foodfiles Ltd:n ja
Kansanterveyslaitoksen toteuttamassa tutkimuksessa, jossa selvitettiin
Camelina-öljyn käytön vaikutusta veren kolesterolipitoisuuteen ja
rasvahappokoostumukseen.
https://www.ruokatieto.fi/uutiset/camelina-oljy-tehokas-veren-kolesterolin-alentaja
Camelina-öljy on tehokas veren kolesterolin alentaja
12
4445
Vastaukset 12
- Anonyymi
on kokeilussa katsotaan tuloksia myöhemmin.
hyvän makunen on. - Anonyymi
Kotoinen vanha pellavansiemenöljy on ihan saman veroinen ja siinä on n. 60% alfa-linoleenihappoa.
Pellavaöljy löytyy helpommin ruokakaupoista ja on edullisempaa.
Vuosia sitten ostin Camelinaa ja sen ruohonmaku oli aika vastenmielinen.- Anonyymi
Pellavaöljyssä on paljon vähemmän E-vitamiinia kuin rypsiöljyssä.
100 g:ssa pellavaöljyä on 0,5 mg E-vitamiinia ja rypsiöljyssä 18,9 mg.
Mitä enemmän käytät monityydyttynättömiä rasvahappoja, sen enemmän tarvitset E-vitamiinia.
- Anonyymi
Toimi minulla. Kolesterolilääkkeet auttoivat tiettyyn pisteeseen ja siihen jumahti. Mutta tuo öljy auttoi.
- Anonyymi
Minulla on aina ollut korkeat kolesteroliarvot ja päätin siksi kokeilla myös Camelina-öljyä josko sillä saisi tasoja alemmas kun en oikein ole innokas kolesterolilääkkeitäkään syömään. Ikää on siis lähemmäs kuusikymmentä.
Kokonaiskolesteroli on ollut tyypillisesti 6,5-8. Viimeinen mittaus ennen Camelina-öljyn käyttöönottoa oli 8,2.
Käytin Camelinaa yhden ruokalusikallisen päivässä jotain 3 kuukauden ajan kunnes menin mittauttamaan arvot uudelleen, tulos oli 7,8.
Testin loppulokseksi varmaan sopisi kommentti Nokian taannoisesta yrityksestä kehittää ylivoimaista järjestelmäpiiriä: Riuttahaita toivottiin, Säynävä saatiin.
Camelina-öljyn syöminen ei siis laskenut Kolesteroliarvoja käytännössä yhtään.
Alun perinkin epäilytti että joku öljy voisi merkittävästi laskea kolesterolia vaikka sinänsä kasviöljyn käyttö ainakin ruoanlaitossa on varmaan terveellisempää kuin voi tai margariinit.
Nyt sitten pitäisi varmaan miettiä kolesterolilääkitystä. Mielenkiintoista on se että monet joilla on varsin maltillinen kolesteroliarvo, jotain 5 paikkeilla, aloittavat lääkityksen koska heillä on sukurasite sydän -ja verisuonitauteihin.
Minulla taas sellaista ei tiettävästi ole mutta silti kolesteroliarvot ovat selvästi koholla. Aika usein sepelvaltimotauti tulee sellaisille joilla kolesterolit ovat varsin alhaalla.
Sen kun tietäisi mikä merkitys kolesterolilla on todellisuudessa verisuonien tukkeutumisessa- Anonyymi00008
Lopeta öljyjen syönti ja käytä maltillisesti rasvaa oikeeta voita kaikkeen.
- Anonyymi00010
Anonyymi00008 kirjoitti:
Lopeta öljyjen syönti ja käytä maltillisesti rasvaa oikeeta voita kaikkeen.
Joo, syö voita jos kokonaiskolesteroli on kunnolla alle 4.
- Anonyymi00011
Tuo 8 voi lisätä jo muisti sairauttakin, ettei pelkkiä sydän ja verisuonitauteja.
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Tuo 8 voi lisätä jo muisti sairauttakin, ettei pelkkiä sydän ja verisuonitauteja.
Kannatta miettiä , kolesterolilla ei ole peruutusvaihdetta, muuta kuin pallolaajennus, yms.
- Anonyymi
Kokeilin noin 6kk ja kokonaiskolestroli nousi 5.4->6,3, lopetan käytön välittömästi.
- Anonyymi
Miten saksanpähkinäöljy tai avokadoöljy? Niitä ei kai voi käyttää paistamiseen mutta salaateissa ehkä. Camelinaöljyn väitetystä terveellisyydestä olen lukenut aiemminkin mutta ilmeisesti ei sitten olekaan ihan sitä mitä on luvattu vai onko valmistusprosessilla jotain asian kanssa tekemistä?
- Anonyymi00009
Eiköhän tuollaiset ole pääasiassa huijausta. Mistään ei ole luettavissa fakta tuloksia.
Työpaikkalääkäri mittaili 2 kk välei ja tein kokeita, lopetin rasvattoman maidonkin, kaiken jossa kolesterolia. Laski vain 5,8 muutamia kymmenyksiä ja seuraavalla kerralla taas nousi. Hermostuin ja menin yksityislääkäriin.
Kävin sairaalalääkärin yksityisvastaanotolla useita kymmeniä vuosia takaperin. Hän sanoi, haluatko 20 tervettä vuotta ja antoi Lipitoria, oli muuten hurjan kallista.
Sitä söin monet vuodet, nyt Orbeos 20mg ja jos syön erityisen epäterveellistä niin muutama päivä 40 mg.
Veriarvot ihanteelliset, ei kohtauksia, vähän vanhuuden kankeutta ja hitaasta, tulee joka talvi eikä palaudu kesällä entiselleen. Talvella olen niin paljon sisällä.
+90 on ja ajokortti , vaikka en aja kuin 4000 km vuosi.
Eli, kyllä oikea lääke on oikeaa lääkettä,
tuskin on sellaista öljyä, sellaista margariinia jossa olisi samat tulokset ja samaa faktaa kuin pillereissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää65788- 158784
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa25760Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.100740Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27708Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93677Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒193647- 22592
- 61582
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa40539Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks35534On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78480- 39465
- 57455
sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75447Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25437- 70433
Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.9429- 54418
- 40407