Camelina-öljy on tehokas veren kolesterolin alentaja

Anonyymi

Camelina Sativasta eli ruistankiosta puristettu Camelina-öljy pienentää
tehokkaasti haitallisen LDL-kolesterolin pitoisuutta veressä. Samalla se
suurentaa merkittävästi ihmiselle välttämättömien rasvahappojen osuutta
veressä. Tällaisia tuloksia saatiin Oy Foodfiles Ltd:n ja
Kansanterveyslaitoksen toteuttamassa tutkimuksessa, jossa selvitettiin
Camelina-öljyn käytön vaikutusta veren kolesterolipitoisuuteen ja
rasvahappokoostumukseen.

https://www.ruokatieto.fi/uutiset/camelina-oljy-tehokas-veren-kolesterolin-alentaja

7

3382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      on kokeilussa katsotaan tuloksia myöhemmin.
      hyvän makunen on.

    • Anonyymi

      Kotoinen vanha pellavansiemenöljy on ihan saman veroinen ja siinä on n. 60% alfa-linoleenihappoa.
      Pellavaöljy löytyy helpommin ruokakaupoista ja on edullisempaa.

      Vuosia sitten ostin Camelinaa ja sen ruohonmaku oli aika vastenmielinen.

      • Anonyymi

        Pellavaöljyssä on paljon vähemmän E-vitamiinia kuin rypsiöljyssä.

        100 g:ssa pellavaöljyä on 0,5 mg E-vitamiinia ja rypsiöljyssä 18,9 mg.

        Mitä enemmän käytät monityydyttynättömiä rasvahappoja, sen enemmän tarvitset E-vitamiinia.


    • Anonyymi

      Toimi minulla. Kolesterolilääkkeet auttoivat tiettyyn pisteeseen ja siihen jumahti. Mutta tuo öljy auttoi.

    • Anonyymi

      Minulla on aina ollut korkeat kolesteroliarvot ja päätin siksi kokeilla myös Camelina-öljyä josko sillä saisi tasoja alemmas kun en oikein ole innokas kolesterolilääkkeitäkään syömään. Ikää on siis lähemmäs kuusikymmentä.

      Kokonaiskolesteroli on ollut tyypillisesti 6,5-8. Viimeinen mittaus ennen Camelina-öljyn käyttöönottoa oli 8,2.
      Käytin Camelinaa yhden ruokalusikallisen päivässä jotain 3 kuukauden ajan kunnes menin mittauttamaan arvot uudelleen, tulos oli 7,8.

      Testin loppulokseksi varmaan sopisi kommentti Nokian taannoisesta yrityksestä kehittää ylivoimaista järjestelmäpiiriä: Riuttahaita toivottiin, Säynävä saatiin.
      Camelina-öljyn syöminen ei siis laskenut Kolesteroliarvoja käytännössä yhtään.

      Alun perinkin epäilytti että joku öljy voisi merkittävästi laskea kolesterolia vaikka sinänsä kasviöljyn käyttö ainakin ruoanlaitossa on varmaan terveellisempää kuin voi tai margariinit.

      Nyt sitten pitäisi varmaan miettiä kolesterolilääkitystä. Mielenkiintoista on se että monet joilla on varsin maltillinen kolesteroliarvo, jotain 5 paikkeilla, aloittavat lääkityksen koska heillä on sukurasite sydän -ja verisuonitauteihin.
      Minulla taas sellaista ei tiettävästi ole mutta silti kolesteroliarvot ovat selvästi koholla. Aika usein sepelvaltimotauti tulee sellaisille joilla kolesterolit ovat varsin alhaalla.
      Sen kun tietäisi mikä merkitys kolesterolilla on todellisuudessa verisuonien tukkeutumisessa

    • Anonyymi

      Kokeilin noin 6kk ja kokonaiskolestroli nousi 5.4->6,3, lopetan käytön välittömästi.

      • Anonyymi

        Miten saksanpähkinäöljy tai avokadoöljy? Niitä ei kai voi käyttää paistamiseen mutta salaateissa ehkä. Camelinaöljyn väitetystä terveellisyydestä olen lukenut aiemminkin mutta ilmeisesti ei sitten olekaan ihan sitä mitä on luvattu vai onko valmistusprosessilla jotain asian kanssa tekemistä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      234
      14271
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      56
      6426
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      72
      5419
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      297
      3977
    5. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      143
      3712
    6. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      127
      3689
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      91
      2217
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1557
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1400
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      344
      1345
    Aihe