Uutistoimistot kertovat, että Thaimaa on laillistanut kannabiksen käytön. Yhtenä syynä esitetään turismin lasku. Toisaalta kluka tietää todellisen syyn?
"Thaimaan huumevalvontalautakunta ilmoitti tiistaina, että se poistaa kannabiksen huumausaineiden luettelostaan."
"Uusien säännösten mukaan ihmiset voivat jatkossa kasvattaa kannabiskasveja kotonaan, kunhan ilmoittavat siitä viranomaisille. Myyntiä ei kuitenkaan sallita ilman lupaa, terveysministeri Anutin Chanvirakul sanoi toimittajille. Hän on itse ollut kantava voima dekriminalisoinnissa, joka oli myös hänen vaaliteemojaan vuonna 2019."
Thaimaa laillistanut kannabiksen
7
286
Vastaukset
- Anonyymi
Dekriminalisointi ei tarkoita laillistamista.
- Anonyymi
Dekriminalosnti tarkoittaa, että sellaista tekoa ei rangaista. Toisin sanoen ko. maan rikoslaissa ei ole kyseistä toimintaa tuomitsevaa määrittelyä.
Jos näin on, toiminta on luvallista, eikä siitä seuraa rangaistusta.
- Anonyymi
Mutta huumaavassa tarkoituksessa kannabiksen käyttö säilyi rangaistavana.
- Anonyymi
Ei ole samalla tavalla rangaistava kun ennen. Thaimaasa ei pidetä jos polttaa Cannabis joka on muuten vanhentunut tapa nauttia siitä. USA myös myydän laillisesti CANNABIS sekoitettu esim ruokaan se syödään esiim leivos.
Polttaa saa myös tietyillä alueilla. Lukekaa allaolvea ennne kun negatiiviset sanoo mitään ei ole muuttunut käytön suhteen. Valtavan iso muutos.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008874422.html - Anonyymi
Niin, sehän todettiin jo vuosikymmen sitten täälläkin, että cannabis on miljardibisnestä tulevaisuudessa. Ei mennyt siellä kuin pari vuotta suomessa asiasta puhuttu jo reilu 20v, eikä mitään ole aikaan saatu.
- Anonyymi
Thaimaassa voit ostaa mitä tahansa marihuanaa/ hamppua ja sitä voi poltella huolettomasti vaikka turistipaikkojen ravintoloissa. Saat mitä tilaat .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Thaimaassa voit ostaa mitä tahansa marihuanaa/ hamppua ja sitä voi poltella huolettomasti vaikka turistipaikkojen ravintoloissa. Saat mitä tilaat .
Thaimaakin on suomea edistyksellisempi valtio. Ei se auta kuin käyttää laittomasti ellei suostu alistumaan kieltolakiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa7017663Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?445434HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa3042950Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki432575- 1712423
- 241914
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t81889mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k121752Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1401728Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon4111638