Olen omistanut jonkunsortin moottoripyöriä vuodesta 1970 asti ja kortin ajoin 16 vuotiaana sekä ajoin motocrossia vuosien 1972-1982 välillä. Pyörät ole korjannut aina itse kun on tarvetta ollut, ennenvanhaan koneremontteja tehtiin vaikka keittiössä tai ulkona räystään alla. Nykyaikana on keskiIkäisiä miehiä jotka ostavat ekan pyörän 50 vuotiaana kun tykkäävä olla villejä vapaita sekä muodikkaita, tietysti se on aina vähintään tonninen. Nahkatakin päällä on oltava farkkuliivi merkkeineen ja orastava kalju peitetään liinalla sekä kun ei parta kasva niin käytetään tekopartaa. Pyörän tekniikasta ei ymmärretä yhtään mitään mutta hillutaan kylillä kuin sirkuspellet ja ollaan niin motoristeja että. Kailotetaan huoltoasemilla suureen ääneen pyörien "rakentelemisista" sekä kokoontumis ja rautaperseajoista. Kiusaan väliin näitä reppanoita kyselemällä heidän pyöriensä tekniikasta. Moottoreista ei ymmärretä edes perusasiota, kysyttäessä vastaukseksi saa aina että korjaamo tietää, minä vaan ajan. Kysymykseni kuuluukin että mitä uusia ulottovuuksia se liivi ja nahkahousut sekä bootsit ajamiseen antavat, sitä en heiltä ole uskaltanut kysyä, luulevat että vittuilen. Kapa 66v
Motoristi ja farkkuliivi
Anonyymi
895
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
"ennenvanhaan koneremontteja tehtiin vaikka keittiössä tai ulkona räystään alla"
-
Nykyajan läskit mopoilijat on tehty keittiössä ja sen huomaa
Kyllä on maailma muuttunyt 50 vuodessa. Minä omistin myös nuorena moottoripyöriä ja silloin nuoret miehet ajelivat kauniit tytöt kyydissä mutta nyt vanhat miehet kauniit pojat kyydissä.
Aikoinaan motoristit olivat yhtä heimoa, pidettiin yhtä ja puolustettiin toisiamme...
Nyt ollaan lahkolaisia ja riitaa haastetaan... Muistan minäkin 1970-luvun...
Totta kaikki, ennen anopitkin oli lihavampia. Sateenkaaret mustavalkoisia ja Kuollut Meri vain vähän sairas.
Ennen sai anopiltakin ensiapua jos tyttöystävä sammui kesken illan, säkit sai kyllä tyhjäksi
Mann saaren kilpailussa on kuollut jo satoja motoristeja. Ensivuonna kuolee vähemmän kun farkkuliivi on pakollinen kaikissa kansainvälisissä moottoripyöräkisoissa. Liivissä olevien merkkien luku on rajoitettu alle sataan ja niissä ei saa olla poikaystävien kuvia, paitsi yli 50v miesten sarjoissa.
Mann: isten saaren kisat ovat tunnetusti vaarallisia.Uuden EU määräyksen takia jokaisella pitää olla Tenat alla ettei tule kisavuotoja ja kasvihuonekaasuja ilmaan luontoa tuhoamaan kesken päristelyn.Liian lastattu Tena voi suistaa mopedistin sivuluisuun ja kuolemaan kun balanssi katoaa.Tenat vaihtaa kisan puolivälissä naminamimies eli marko pryytstrum uudessa pestissään Tenan mainospoikana.Vaipat vaihdettuaan hän vetää macarena tunnin hengissä kisasta selvinneille pelkät Tenat jalassa.Niin se maailma muuttuu.Nami Nami.
Tasasen taulukon mukaan 2,3 vainaata / vuosi.
Laskinkohan oikein?