....komissaari Jutta Urpilaista ollaan vaihtamassa toisiin tehtäviin twiittien takia...
Pikkulinnut tirskuvat että...
Anonyymi
41451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Twiit twiit twiit...
juuu, muttaVuotaako Venäläisten kaasuputki mereen
Jos kaasuputki on Venäjän päässä auki, mutta tulpattu kiinni kaasuputken länsipäässä. Mitä jos joku tekee reikiä kaasuputkeen sen kulkureitillä. Kaasu leviää ja kulkeutuu veden mukana, ennen haihtumistaan ilmakehään. Jos kaasua virtaa koko ajan, olemme katastrofin kanssa silmätysten ja nenätysten.
Sekin sosialisti on tuhonnut maamme taloutta sikana ja verkkosukkasikana. Vankilaan vaan vastaamaan ja varojen jäädytys.
Asiantuntijan kommennti:
IS:
"Lähi-idän tutkimuksen professori Hannu Juusola ei näe Urpilaisen kirjoituksen ja pukeutumisen välillä ristiriitaa. Hänen mukaansa komissaarin kirjoitus on ”diplomaattinen tapa sanoa konservatiivisessa ympäristössä”, että islamin tulisi edustaa arvoja, jotka hän twiitissään mainitsee.
Juusola myös huomauttaa, että twiitissä ei ollut kysymys pukeutumisesta Emiraateissa, vaan pukeutumisesta pyhäkössä.
– Se on vähän saman tyyppinen keskustelu, kuin joku pitäisi vapauden osoituksena sitä, että mies menee kirkkoon hattu päässä.
– Vaikka me kuinka olisimme sitä mieltä, että pukeutuminen tulee olla vapaata, hyvin harva ajattelee niin, että jonkun toisen uskonnon pyhäkössä saisi pukeutua miten haluaa. Ei kai kukaan ajattele myöskään suomalaisessa kontekstissa niin, että kirkkoon voi mennä samoissa vaatteissa kuin vaikkapa rannalle."