perioraalidermatiitti

Anonyymi

Moi, oon 15-vuotias ja mulla siis ollut perioraalidermatiitti kohta puoli vuotta. Aluksi en tiennyt yhtään mitä ihottumaa mun kasvoissa on ja huomasin hydrokortisonin auttavan siihen tosi hyvin. Sitä sitten käytin monta kuukautta kunnes aloin ottamaan sairaudesta selvää. Hydrokortisonia ei saa missään nimessä käyttää suunympärysihottumaan. En halunnut kasvoihini ilmestyvän punoittavia mursunviiksiä, joten jatkoin tyhmänä hydrokortosonin käyttöä. Mulla myös atooppinen iho jonka vuoksi käytän todella rasvaista rasvaa kasvoihin, mutta se tukkii ihohuokoset, eikä suunympärysihottuma pääse paranemaan. Stressaa myös tuo monen kuukauden hydrokortisonin käyttö ja vaikuttaakohan se paranimiseen? Eli tiivistettynä: Olen kamppaillut puolivuotta perioraalidermatiitin kanssa ilman minkäänlaisia paranemisen merkkejä. Olen toivoton. En tiedä mitä tuotteita tulisi käyttää ja miten päästä tästä pirulaisesta eroon. Ulkonäköpaineetkin ovat kovat. Olen lukenut netistä paljon tietoa, mutta haluaisin yksinkertaiset ohjeet ja tuotteet miten päästä eroon perioraalidermatiitista.
Onko kellään jakaa neuvoja tai vertaistukea?

2

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kasvojen pesuun sopii parhaiten maitomainen puhdistusemulsio ja kosteuttamiseen kevyt kosteusvoide.

      Itsehoitoon soveltuu apteekista saatava metronidatsoligeeli tai -emulsiovoide 1–4 kuukauden kuureina.

      • Anonyymi

        Milloin lääkäriin?

        On aika lähteä lääkäriin, kun itsehoito ei ole tepsinyt ja tauti häiritsee kosmeettisesti.

        Paikallishoitona käytetään pimekrolimuusi- tai atselaiinihappovoiteita viikkojen tai muutaman kuukauden ajan. Usein tarvitaan sisäinen lääkehoito, jonka teho on hyvä. Käytettyjä lääkkeitä ovat tavallisesti lymesykliini, doksisykliini tai tetrasykliini 1–2 kuukauden pituisina kuureina. Samalla käytetään paikallishoitoa, jota jatketaan viikkoja tai kuukausia sisäisen kuurin jälkeenkin. Perioraalidermatiitti uusiutuu melko herkästi, jolloin hoito joudutaan toistamaan.
        Ehkäisy

        Suunympärysihottumaa ei voi ehkäistä muuten kuin välttämällä tarpeetonta kortisonivoiteiden ja ylenmääräistä kosmetiikan käyttöä kasvoilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      94
      1753
    2. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      358
      1169
    3. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1168
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      95
      1028
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      62
      823
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      36
      801
    7. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      744
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      706
    9. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      680
    10. Mitä saat naiselta mies kun

      Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p
      Ikävä
      113
      676
    Aihe