Saavuin lauantaiaamuna 11.6. turistina Haminan keskustaan. Maalaisten tapahtuman vuoksi osa kaduista oli suljettu, aitoja oli joka puolella. Yksi pääkatu oli tehty soralla raviradaksi. Leikkuupuimuri päivsti Raatihuoneen edessä.
Kaikki turistin suunnitelmat menivät uusiksi. Nähtävyyksiin ei voinut tutustua. Maalaiset olivat miehittäneet Haminan keskustan.
Kepun Saarikko ehdotti perjantaina erityistalousalueiden perustamista. Yhdessä yössä se oli jo noussut Haminan historialliseen keskustaan. Turistina nostin nopeasti kytkintä.
Maalaisten miehittänä Hamina
9
1304
Vastaukset
- Anonyymi
Tottakai Kepu teki oman aitauksen Karjalaumalleen, se lauma on niin pieni, että ei sitä passaa päästää muille laitumille. Osa Kepukarjasta on jo karannut Kokkarien ja PerusPuolueen laitumille, koska "ruoho" on siellä Vihreämpää ja parempaa !
- Anonyymi
Nosta vaan kytkintä ja pysy poissa.Mene ulisemaan vaikka kotkaan lenin patsaalle
- Anonyymi
Aloittaja lienee kuitenkin paikkakuntalainen trolli ja jos näin ei ole Hamina ei tarvitse sinun kaltaisia turisteja tänne nillittämään. Hyvä kun poistuit sillä sinun kaltaisia nillittäjiä meillä riittää ihan omastakin takaa.
- Anonyymi
Noin tosiaan oli, mutta ei ne maalaiset ole sinne mistään tulleet, ne asuvat siellä.
- Anonyymi
Aivan. Hamina on maaseutua.
- Anonyymi
Taitaa aloittaja olla oikea kaupunkilainen, jolla ei ole maalaisjärkeä. Maalaiset osaavat tutustua etukäteen turistikohteensa tapahtumiin.
- Anonyymi
Eikös Hamina ole ihan muiden kuin ns. maalaisten miehittämä. Siellähän toinen virallinen kielikin taitaa olla.......
- Anonyymi
Ne on vain erimaalaisia.
- Anonyymi
Turha tilata ruokaa miltään maalaistolloilta, kun voi lentää vaikka Pariisiin syömään pizzaa kädellä tai hampurilaisia munalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523396Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512382Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121190- 1111163
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48927Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46854
Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va8845- 35679
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt194656