Kyllä on härskiä touhua joillakin tietyillä nuorilla. Veivät nimittäin sinne niiden kaahailupaikalle Vapon alueelle vai mikä Nevel se nykyään onkin, vanhemman väen suosiman puistonpenkin Sortohaassa kävelytien varrelta. Olis syytä pitää näpit irti kaupungin omaisuudesta ja varmaan siellä kun on paljon valvontakameroita, näkisi kenelle tuostakin kunnia ja lasku kuuluu! Tietysti jos yksikin fiksu on joukossa, niin se penkki takaisin mistä se vietiinkin!
Nuoret vei penkin
4
204
Vastaukset
- Anonyymi
Niin aina, huomautin kerra penkin siirtämisestä, sain hyvän kasvatuksen saaneilta nuorilta vastauksen; " vittu vie ite vittu " toinen " vittuako se sulle kuuluu vittu "
Minulla ei tuota kyseistä elintä ole, joten annoin asian olla.- Anonyymi
Tuo oli arvattavissa. Isolla sakilla perseilevät ja leikkivät kovaa jätkää. Kotonakin on varmasti samantasoiset vain iältään heistä erottuvat p..kasakin edustajat antamassa elämänohjeita ja esimerkkiä.
Muuten olisi oikein mukavaa antaa niille vähän oppia ja kasvatusta mutta vellihousut kaivavat heti puhelimet esiin kuvatakseen kuinka kauhea setä säikytti heidät niin että nyt tarvitaan terapiaa ja mielialalääkkeet. Ja laskun ja sanktiot saa se joka olisi hyvällä asialla.
Tässä maassa on asiat ja oikeuskäytännöt täysin hukassa. Roskasakki saa hillua miten lystää ja loisia muiden verorahoilla tehden pelkkää vahinkoa. Samaa sarjaa kuin ne yhdet jotka vievät bensat maksamatta ja kun sitten omistaja ei avaa pumppuja niin hän on rasisti ja tarinan pahis. Kohta voi anarkia jyrätä lainkuuliaisuuden jos tämä meni vielä kauan jatkuu.
Ja se penkki , se kun saadaan takaisin minne se kuuluu, niin pulttaus tai kettinki jolla puuhun kiinni. Tai sitten betonipaino niin saavat kukkakepit yrittää taas sen siirtämistä.
- Anonyymi
Täällä olikin oma ketju tälle asialle joten meni vähän väärään paikkaan tähän tarinaan kuuluva teksti vahingossa.
Eli lyhyt tilannepäivitys:
Noin viikko sitten lenkkikaverini kanssa päätimme että järjestetään penkki takaisin sen omalle paikalle. Kaveri soitti näistä penkeistä vastaavalle miehelle ja hän lupasikin että asia hoidetaan pikimmiten. No eilen iltalenkillä totesimme ettei ole siirtynyt penkki melkein viikossa mihinkään Neveliltä. Tänä aamuna uusi soitto, nyt tämän ensimmäisen pomolle. Vastaus oli häkellyttävää kuultavaa "No kun meillä on niin kova kiire ettei ole ehditty siirtämään. Ja muutenkin yleensä jos lähdetään siirtämään niin siirretään vasta kun pitää siirtää useampi kerralla, mutta voin mää viestiä tästä laittaa".
Siis ei voi olla niin kiire, ettei viikossa ehdi autolla ajamaan sinne Nevelin pihaan ja kantaa muutamaa kymmentä metriä sitä penkkiä. Vai pitääkö kauankin odottaa että jossain päin Forssaa joku toinenkin penkki raahataan pois paikoiltaan ennen kuin "ehditään". Samat jampesterit kihnuttavat monet päivät puunrungoista pilkistäviä uuden oksan alkuja ja tahti on kyllä jotain ihan muuta kuin kiireistä. Tällaista täysin turhaa nyherrystä siis voidaan tehdä koko työpäivä, välillä toinen saattaa seistä vieressä ja lopulta jätetään risut maahan tuulen vietäväksi ellei sitten kolmas tule joskus traktorin kera poimimaan yhtä kahta jäljelle jäänyttä oksantynkää kerralla. Kyllä on kauhea kiire ja jälki surkeaa kun vähäkin vihreys pitää riipiä pois ja jäljelle jää metrikaupalla tyhjää paljasta runkoa!
Pitääkö monia vaivoja potevien ikäukkojen itse se penkki siirtää vai onko ehkä aika ottaa tarkempaan tutkiskeluun mitä nämä "Forssa Vihreää Viihtyisyyttä" (tjsp) tekstein varustetuilla ajoneuvoilla kurvailevat palkatut oikein saavat aikaan?
En toisaalta ihmettele maailmaa jo paljon nähneenä että lopputulos on tätä kun kyllin kauan töihin valitaan ne joilla on vähäisin pätevyys ja motivaatio mutta sopivimman puolueen jäsenkirja ja/tai suhteet oikeisiin henkilöihin.- Anonyymi
Niin ja jos nämä arvoisat viranhaltijat kirjoitukset täällä näkevät ja vielä jopa vihdoinkin toimeen ryhtyvät, niin ottakaa nyt sitten mukaanne kettinkiä ja munalukko! Niillä saa sen penkin kätevästi kiinni vaikka sen alkuperäisen paikan vieressä olevaan koivuun tai lyhtypylvääseen jolloin ei tarvitse kohta taas todeta ettei kannata palauttaa paikoilleen kun nuoret veivät sen taas!
Ja jos sitä vaivaa viitsittäisiin nähdä, niin sieltä Nevelin runsaasta kameravalvonnasta kyllä näkisi ketkä penkin siirsivät. Kukaan ei vaan nykyään viitsi enää tehdä kunnolla mitään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait269948Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768