Kotitalousvähennys tekaistulla kuitilla

Onko mahdollista että ns. "tekaistulla kuitilla" voi saada kotitalousvähennystä?
Tuttu on teettänyt pientä remonttia, maksanut pienen summan tekijälle ja tämä tekijä on kirjoittanut remontin teettäjälle laskun, tosin ilman alvia, jossa työ onkin maksanut enemmän, kun mitä tuo oikeasti maksettu summa on. Eikö verottaja näe yritysten/yrittäjien tulotietoja tai jotain, mistä näkee, että esim. 100€ firman tilille maksetusta työstä on kirjoitettu 1000€lasku,jolla sitten haetaan kotitalousvähennystä.
Ihmeelliseksi on tämä maailma mennyt...

4

216

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lisäys aloitukseen.
      En tiedä oikeita summia tässä asiassa. Aloituksen summat on esimerkkejä

    • Anonyymi

      Älä suotta murehdi muiden ongelmia. Hanki omia

    • Anonyymi

      Niin no kaikkihan on mahdollista.
      Sitten kun verottaja tekaa verotarkastuksen ja tarkastaa ristiin näitä asioita niin jää kiinni.

      Itsellä periaate että kaikki on läpinäkyvää, nukun yöt paremmin.

    • Anonyymi

      Oikea periaate. Empä ole pienyrittäjänä tähän valekuittien kirjotteluun kuitenkaan langennut, vaikka se tuntuu joillekin olevan tavallista kansanhuvia.
      Tosiasia on kuitenkin se että suurimmat kieroilijat ja omaisuuden käärijät löytyy ihan eri tuloluokista ja tekevät sen ihan " laillisesti " , verottajankin siunaamalla tavalla. Köyhien kuittien kirjoittelu on näpertelyä .
      Verottajan suurennuslasin alla on juuri pienyrittäjät , isompiin ei juuri puututa.
      Ei uskalleta tai ei haluta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      241
      45300
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      184
      10834
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1545
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe