Onko mahdollista että ns. "tekaistulla kuitilla" voi saada kotitalousvähennystä?
Tuttu on teettänyt pientä remonttia, maksanut pienen summan tekijälle ja tämä tekijä on kirjoittanut remontin teettäjälle laskun, tosin ilman alvia, jossa työ onkin maksanut enemmän, kun mitä tuo oikeasti maksettu summa on. Eikö verottaja näe yritysten/yrittäjien tulotietoja tai jotain, mistä näkee, että esim. 100€ firman tilille maksetusta työstä on kirjoitettu 1000€lasku,jolla sitten haetaan kotitalousvähennystä.
Ihmeelliseksi on tämä maailma mennyt...
Kotitalousvähennys tekaistulla kuitilla
4
255
Vastaukset
Lisäys aloitukseen.
En tiedä oikeita summia tässä asiassa. Aloituksen summat on esimerkkejä- Anonyymi
Älä suotta murehdi muiden ongelmia. Hanki omia
- Anonyymi
Niin no kaikkihan on mahdollista.
Sitten kun verottaja tekaa verotarkastuksen ja tarkastaa ristiin näitä asioita niin jää kiinni.
Itsellä periaate että kaikki on läpinäkyvää, nukun yöt paremmin. - Anonyymi
Oikea periaate. Empä ole pienyrittäjänä tähän valekuittien kirjotteluun kuitenkaan langennut, vaikka se tuntuu joillekin olevan tavallista kansanhuvia.
Tosiasia on kuitenkin se että suurimmat kieroilijat ja omaisuuden käärijät löytyy ihan eri tuloluokista ja tekevät sen ihan " laillisesti " , verottajankin siunaamalla tavalla. Köyhien kuittien kirjoittelu on näpertelyä .
Verottajan suurennuslasin alla on juuri pienyrittäjät , isompiin ei juuri puututa.
Ei uskalleta tai ei haluta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi604635Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal954335- 713778
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963717Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1182752- 352538
- 372442
- 242419
- 382409
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k232284