Moottorisaha kokemuksia

Anonyymi

Hei, tuossa pari päivää sitten sain työn alle pari vuotta seisseen Metsuri 45cc sahan. Olen tähän mennessä putsannut kaasaria ja tarkistanut tulpanjohdon ja tulpan joka onkin ihan uusi. Tämän lisäksi olen putsannut ilman suodattimen ja lisännyt teraketju öljyä ja uutta bensaa öljyineen. Ensikerran kun koitin sahaa käyntiin vasta saatuani sen, lähti se jo ryypyn avulla ensimmäisellä vedolla käyntiin ja oli käynnissä pari sekunttia kunnes sammutin sen. Tämän jälkeen saha on lupaillut silloin tällöin mutta ei kuitenkaan lähde käyntiin. Kokeilin Myös laittaa vähän bensaa sytytystulpan aukosta koska silloin sen pitäisi ainakin hörähtää mutta ei mitään tapahtunut, samoin olen kipinän katsonut ja melko heikko kipinä löytyy. Ja olen katsonut ettei mitään tappokatkaisimet yms. Ole päällä, jos joku asiasta tietävä osaa sanoa jotain niin neuvoja saa antaa :D, ja jos jollain on saman lainen tilanne ollut tai jokin kokemus niin kerro ihmeessä.

15

1448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sisko tahtoisi jäädä, mutta moottorisaha on kuuma!!

    • Anonyymi

      Saanko omani rahana kiitos.

    • Anonyymi

      Kuivaa tulppa.
      Ryyppy heti pois eka höräyksen jälkeen.
      Kaasu päällä ilman ryypoyä nyki käymään.

    • Anonyymi

      Mitä bensaa. Käytät.
      Vanhaa vai. Nyt ostettua

      Kait 98

    • Anonyymi

      ehkä joidenkin pitäisi tyytyä käsisahaan taikka sähköiseen.

    • Anonyymi

      Joskus täällä oli huikea tarina metsurin tms kiinalaisen jönköpingin squissin säätämisestä ja kanavien avartamisesta. Sahakiersi 14 krpm ja herneen kokoinen puru lensi kymmenen metrin kaaressa jossain päin suomea.

      • Anonyymi

        Squissi 0,5 mm ja jongköping kiertää 20krpm. Purukotelosta lentää hellaklapit suoraan polttopuuvajaan.


    • Anonyymi

      Nykyään merkkisahojenkin kanssa hifistellään. Testissä Echon kierroksia säädettiin uudelleen sahan lämmettyä. Takavuosina riitti kun saha pysyi käynnissä.

      • Anonyymi

        Uusia sahoja ei kannata ruuvata laihemmalle koska männänrenkaat, mäntä, laakerit, ei ole ajettu sisään. Tuosta on monen sahan ohjekirjoissakin.

        Ohjearvo max kierrokset on aina hyvä yläraja. Sen yli mentäessä kuluminen on nopeampaa ja sylinteri, mäntä käy kuumempana.

        Kaikissa norm kokoisissa sahoissa on laippa puussa kierrokset 8000-10000 välillä.

        Esim 13800 rpm max vapaan kierrokset on itsellä ja vuoden ympäri voi sahata ilman H eli High, työkäynnin seosta.

        Karsimisen nopeus on hyvä. Sahaajat on pullonkaulat


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uusia sahoja ei kannata ruuvata laihemmalle koska männänrenkaat, mäntä, laakerit, ei ole ajettu sisään. Tuosta on monen sahan ohjekirjoissakin.

        Ohjearvo max kierrokset on aina hyvä yläraja. Sen yli mentäessä kuluminen on nopeampaa ja sylinteri, mäntä käy kuumempana.

        Kaikissa norm kokoisissa sahoissa on laippa puussa kierrokset 8000-10000 välillä.

        Esim 13800 rpm max vapaan kierrokset on itsellä ja vuoden ympäri voi sahata ilman H eli High, työkäynnin seosta.

        Karsimisen nopeus on hyvä. Sahaajat on pullonkaulat

        Itse käytän pääasiassa Stihlin sähkösahaa, akku sellaista. Se on niin helppo.


    • Anonyymi

      Joku vuoto kaasuttimessa.

    • Anonyymi

      Leikannut kiinni

    • Anonyymi

      Taas jännittää mihin kommentoinnin määrä mene...

      • Anonyymi

        Laita sinäkin monitraa niin ei tarvi jännittää!!


    • Anonyymi

      Kiitos, niinhän se onkin :-)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      75
      2774
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2420
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      155
      2026
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      59
      1906
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1728
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1280
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1251
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      85
      1144
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      160
      1108
    10. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1010
    Aihe