Marmoririhmakalan outo käytös

Rihmiss

Juu siis ei tämä käytös ole ruskorihmakalan sukulaiselle outoa, mutta syytä vain mietin, että kun:

Rihmakalani (naaras) rupesi tänään jahtaamaan 140-litraiseni lyhtytetroja. Annoin sille hädissäni ruokaa ja sammutin valot, jolloin se vähän rauhoittui. Nyt se taas jahtailee tetrasia. Voisiko olla, että rihmiksen pulottavassa masussa olisi pesue odottamassa? Ja se on hermoheikko kun ei pääse pulauttamaan kutua pois? Hankin rihmiksen kaksi päivää sitten, joten sen aiemmista elämänvaiheista ei ole tietoa. Onko tilaa liian vähän? VOisiko sille hankkia kaverin? Tiedän, etä ei ole järkevä idea, mutta jotkut henkilöt ovat kertoneet myös 128 litraisessakin onnistuneista sinirihmapariskunnista. Hankin huomenna karanteenialtaan yleiseen käyttöön, mikä olisi hyvä litramäärä?
Kalasto:
8 lyhtytetraa
marmoririhmakala
partamonni

pH 6,5
lämpötila 25-26
pehmoinen vesi
ei nitriittiä tai nitraattia
vesiarvot ilmeisesti kunnossa.

2

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JuuLia

      Jos rihma on tetroillekin noin äreä niin älä missään nimessä hommaa sille lajitoveria rökitettäväksi. Altaasi on kovin pieni kyseiselle lajille.

      Vesiarvoissa hiukan ihmetyttää tuo nollassa oleva nitraatti, kuinka lie kasvisi voivat? Hommaa runsas kasvusto niin tetrat pääsevät äkäistä rihmaa karkuun.

      • minä jälleen

        Juu, se nitraatti on hieman ihmetyttänyt kanssa... Käyn tänään noutamassa kasveja lisää.
        Kasvaako marmoririhma kovin huimaa vauhtia? Mietin vain, että kun sitten joskus tulevaisuudessa hankin suuremman altaan, ehtiikö se hankkia itselleen liikaa hankaluuksia ennen sitä. Viuhkalehtiä ja vesisaniaista käyn hakemassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      156
      5542
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      196
      4563
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4490
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      3
      4464
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      60
      4348
    6. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      87
      4163
    7. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3959
    8. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      39
      3844
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      89
      3768
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      106
      3688
    Aihe