Marmoririhmakalan outo käytös

Rihmiss

Juu siis ei tämä käytös ole ruskorihmakalan sukulaiselle outoa, mutta syytä vain mietin, että kun:

Rihmakalani (naaras) rupesi tänään jahtaamaan 140-litraiseni lyhtytetroja. Annoin sille hädissäni ruokaa ja sammutin valot, jolloin se vähän rauhoittui. Nyt se taas jahtailee tetrasia. Voisiko olla, että rihmiksen pulottavassa masussa olisi pesue odottamassa? Ja se on hermoheikko kun ei pääse pulauttamaan kutua pois? Hankin rihmiksen kaksi päivää sitten, joten sen aiemmista elämänvaiheista ei ole tietoa. Onko tilaa liian vähän? VOisiko sille hankkia kaverin? Tiedän, etä ei ole järkevä idea, mutta jotkut henkilöt ovat kertoneet myös 128 litraisessakin onnistuneista sinirihmapariskunnista. Hankin huomenna karanteenialtaan yleiseen käyttöön, mikä olisi hyvä litramäärä?
Kalasto:
8 lyhtytetraa
marmoririhmakala
partamonni

pH 6,5
lämpötila 25-26
pehmoinen vesi
ei nitriittiä tai nitraattia
vesiarvot ilmeisesti kunnossa.

2

242

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JuuLia

      Jos rihma on tetroillekin noin äreä niin älä missään nimessä hommaa sille lajitoveria rökitettäväksi. Altaasi on kovin pieni kyseiselle lajille.

      Vesiarvoissa hiukan ihmetyttää tuo nollassa oleva nitraatti, kuinka lie kasvisi voivat? Hommaa runsas kasvusto niin tetrat pääsevät äkäistä rihmaa karkuun.

      • minä jälleen

        Juu, se nitraatti on hieman ihmetyttänyt kanssa... Käyn tänään noutamassa kasveja lisää.
        Kasvaako marmoririhma kovin huimaa vauhtia? Mietin vain, että kun sitten joskus tulevaisuudessa hankin suuremman altaan, ehtiikö se hankkia itselleen liikaa hankaluuksia ennen sitä. Viuhkalehtiä ja vesisaniaista käyn hakemassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      119
      2440
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1582
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      648
      1039
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      720
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      710
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    Aihe