Pyhäjärvinen kirjottaa

Anonyymi

Anonyymi
16.06.2022 15:08
Ilmoita
Pyhäjärven tilanne, taloudellinen ja sosiaalinen, ei poikkea samankokoisten kuntiin verrattuna yleisellä tasolla...paljon yhtäläisyyksiä.
Se, missä paikkakunta poikkeaa epäedukseen, on yleinen tapa syrjiä luovia ja idearikkaita ihmisiä..Kun ei luovuus kukoista itsessä, niin ei se saa tilaa toisenkaan kautta. Aneemisuus näkyy kunnan monissa eri sektoreissa,köyhdyttää laajassa kuvassa, kalliisti ja on menetystä. Miten voikin olla innotonta, alavireistä ja kunhan vaan tehdään- halintoa.? Milloin ymmärretään se että juuri luovia , vaistojensa varassa suuntavia, omiin tuntemuksiin luottavia henkilöitä kehittäminen tarvitsee.
Mutta ei, täällä ei suvaita luovia toimivia ihmisiä , ei tueta vaan näytetään vihaavan ja suorastaan hyljeksittävän, valitettavasti.

Steve Jobs sanoi, että “vaisto on hyvin voimakas, voimakkaampi kuin järki.” Eikä hän ollut väärässä. Itse asiassa hän ja muut suuret ajattelijat ovat osoittaneet, että vaisto on voimakas työkalu, erityisesti nykymaailmassa. Jopa Albert Einstein sanoi, että “ainoa todella arvokas asia on vaisto”.

Vaistolla on tärkeä tehtävä jokapäiväisessä elämässämme. Monet päätöksistämme on tehty vaiston, pikemminkin kuin järkiajattelun perusteella. Enimmäkseen siis yksinkertaisesti seuraamme vaistoamme, sen liiemmin ajattelematta. Usein myös yhdistämme molemmat tiedonlähteet päätöksenteossamme: sekä vaiston että järjen.

Mutta kun on aika tehdä tärkeitä päätöksiä, erityisesti sellaisia, jotka ovat vastoin vakiintuneita sosiaalisia ja kulttuurisia normeja, meidän on kuunneltava vaistoamme. Erittäin intuitiiviset ihmiset päättävät olla uskollisia itselleen ja seurata intuitiotaan. Tällä on suuri merkitys kaikkeen, mitä tulee sen jälkeen.

Erittäin intuitiiviset ihmiset eivät jätä vaistojaan huomiotta. Sen sijaan he kuuntelevat niitä ja käyttävät niitä apuna päätöksenteossaan. Moni suhtautuu epäillen tällaiseen tapaan toimia, mutta ihmiset, jotka kuulevat sisäisen äänensä kirkkaana ja kovaa, tietävät etteivät he pysty vastustamaan sitä. He eivät yritä hiljentää sitä.

Jos olemme oikein tarkkaavaisia, huomaamme, että läpi historian monet loistavat taiteilijat, poliitikot ja tiedemiehet, jotka muuttivat tapaamme nähdä asioita, ovat olleet erittäin intuitiivisia ihmisiä. Heidän luovuutensa, joka sai innoitusta heidän vaistoistaan, sai heidät tekemään asioita eri tavalla. He kysyivät erilaisia kysymyksiä ja keksivät yllättäviä vastauksia---

"Wiisain kommentti s24 ikinä"

edm käy ohjeeksi erittäin hyvin myös Kärsämäkeläisiin, tosin he eivät "P-järveläisen kommenttia ymärrä,,
"einstein"

10

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voikohan jo vuosia sitten unohtunutta silloista muotiin noussutta mm. yrityskonsultti hokemaa "out of the box" ajatusmalleineen tuon vaikeammin selittää sisällön jäädessä siitäkin huolimatta epämääräiseksi? Aikana missä laumasieluisuus on ollut kuuminta hottia jo vuosia viimeisimpänä ilmiönä edellisestä esim. Nato kiihkoilu paidankääntöineen jopa tahojen toimesta jotka sitä vuosikymmeniä vastusti mielen muuttuessa yleisen mielipiteen painostuksesta .

    • Anonyymi

      Pyhäjärviset voi liittyä kärsämäkeen..täällää kunnon meininki...yrityksiä ja halleja nousee...työvoimaa tarttee.....

      • Anonyymi

        Konkurssi kävi oveen koputtamassa mikä toimi härättäjänä että pitäs varmaan tehdä jotain kun sitä ennen Rannon varoitukset tulevasta meni kuuroille korville. Panikoivat attendon ilmestyessä pelastavana enkelinä ja kun se kusikin maalaisia silmään piti alkaa tekemään korjausliikkeitä liitoksien välttämiseksi koska ulkoistamiset ei pelastusta tuoneet päinvastoin.


    • Anonyymi

      Kyllä tk ulkoitus pelasti kärsän!!! Selänne ois sulkenu jo koko puliun....

      • Anonyymi

        Ja vuodeosaston pannu kiinni.....


      • Anonyymi

        Sattu olemaan selänne säästöineen toki kärsän suostumuksella ja valtionavustuksien korotukset jotka liitoksilta pelasti attendon jolla se piti estää päästessä aloittamaan kuntaisien kämmätessä vasta kun vaara liitoksiin joutumisesta oli ohi mutta..Mitäs sitä p.järven häirikköluotsille muuta? Kuin että sinä selänteen traumatisoima itket sen perään kun pyhäjärvikin litetään maakuntamallin h..lvetin paljon suurempaan kuntayhtymään sillä erolla ettei sen hallituksessa teillä ole enää huomattavaa jäsenmäärää päinvastoin.


    • Anonyymi

      Soteuudistus on iso kuntaliitos(ja kuntalaiset hyväksy) pienet kunnat tapetaan ja palvelut menee kauas!! Talojen arvo tippuu sitte "syrjäseuduilla"!!!!

      • Anonyymi

        ,,voihan ne asuttaa hallituksemme siunaamilla pakolaisilla, ne syrjäkylän autioituvat talot, verorahoillamme kikytys-tulolla 500e/kk kuinkas muuten, siinäpähän sitten talostelevat,,


      • Anonyymi

        nyky naiset/tytöt on valistuneita ja mitä puttuu sen naapurit kyllä täydentää ja tietää,,


    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe