hyvät neuvot tarpeen mittava kodista

olen leuskellut näitä sivuja jo pitkään ja etsinyt kaikki mahdolliset edelliset kirjoitukset mittava kodista, ja jostain syystä kukaan ei "hauku" sitä??? Onko tosiaankin niin hyvä, vai eikö kukaan ole kysyistä taloa rakentanut. Oma rakennusprojekti alkamassa parin vuoden päästä, tontti on jo hankittu...mittava kodin myyjiin olen ollut yhteydessä, en vielä muihin. Kaikki kokemukset tervetulleita niin hyvät kuin huonotkin.
52076
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

parikolmesataa taloa vuodessa ja tuntevat asiakkaansa nimeltä eli todennäköisesti hyvä paketti. Pyrkivät laatuun ei määrään. Itseäni hieman harmittaa kun en ottanut mittavaa vaan suuremman firman talon, kukaan ei tiedä mistään mitään jos reklamoit koska olet vaan joku numero. Seuraava talo on todennäköisesti mittava. Tarjous oli samanhintainen kuin kastelli ja koskisen pre-cut.

Äänestä

toimittajilta samansuuntaisesta talopaketista eli poista mittavan logot kopioista joita lähetät kilpailijoille tarjouksia varten.

Ja tinkimiskierroksilla hinta putoaa varmasti kun kerrot muista tarjouksista.

Äänestä
  • Eikä ainakaan hintaan vaikuta.

    Äänestä

Nimittäin itsekin olen yrittänyt mittavasta täältä saada tietoja, eikä tosiaankaan kukaan ole haukkunut, kaikki vain ylistänyt.
Itsekin kyllä harkitsen mittavaa, jos on sama hinta kuin jollain muulla, niin enköhän kallistu mittavaan ja vaikka maksaisi vähän enempikin, mutta siihen en oikein usko, sillä tuntuisi niillä hinnatkin olevan ihan kohillaan.
Onhan se aina helpompi asioida pienemmän firman kanssa, varsinkin kun se on tossa ihan lähellä vielä.

Äänestä

Herrala oli Mittavan kanssa loppusuoralla ja lopulta päädyimme Herralaan. Herrala alkoi kuitenkin nostaa hintoja kahteen kertaan, ja koska Mittavan hinnat eivät olleet nousseet, teimme kaupat Mittavan kanssa. Talopaketti tulee heinäkuussa, joten vielä ei ole käytännön kokemusta, mutta mitään negatiivistä en ole minäkään tästä talofirmasta kuullut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taloa hankkimassa kirjoitti:

olen leuskellut näitä sivuja jo pitkään ja etsinyt kaikki mahdolliset edelliset kirjoitukset mittava kodista, ja jostain syystä kukaan ei "hauku" sitä??? Onko tosiaankin niin hyvä, vai eikö kukaan ole kysyistä taloa rakentanut. Oma rakennusprojekti alkamassa parin vuoden päästä, tontti on jo hankittu...mittava kodin myyjiin olen ollut yhteydessä, en vielä muihin. Kaikki kokemukset tervetulleita niin hyvät kuin huonotkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu