sokkeli

kukkia?

Heipsis! Eikös ole niin, ettei sokkelin viereen saa istuttaa mitään?

Haluaisin kuitenkin elävöittää pihaa ja ajattelin jotakin kivikkokasveja? Tykkäisin sellaisista pitkään kukkivista ja tietysti laihassa hiekkaperäisessä maassa viihtyvistä.

Talvenkestäviä lajeja saisi olla.

Toivoisin vinkkejä, kun tämä kivikkojuttu on mulle ihan uusi laji.

:)

5

4396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maximus

      laittaisi seinään kiinni tai sokkelin viereen. Kannattais mahdollisimman pitkään välttää noita kosteusvahinkoja. Vaikka olis salaojatkin, niin siltikään.

    • Siirtolapuutarhuri

      Heips!

      Näin ehdottomasti. Ei kasveja sokkelin viereen. Home ei ole kiva juttu ja sienet ym.

      Pari vaihtoehtoa on silti olemassa tylsälle (mielipidekysymys) kivetylle /sorakentälle perustusten vieressä.

      Eli: Köynöstävä kasvi istutetaan perustuksista noin 40 cm päähän. Kuoppa tulee eristää perustusten suuntaan sekä perustusten suuntaisesti ja mielellään juurikangas estämään juurien tunkeutumista eristyksen rakoihi. Tämän jälkeen ohjataan kasvi kasvamaan seinälle (seinärakenteesta irti olevalle) ritilälle esimerkiksi narun avulla.

      Köynösvaihtoehtoja voisi olla esimerkiksi köynösruusut (vaativampi), viini (vaativampi), kärhöt (kohtuullisen helppo) ym.

      Toinen vaihtoehto on istuttaa voimakkaasti rönsyilevä kasvi esimerkiksi metsämansikka sen noin 40 cm päähän sokkelista ja ohjata rönsyt kiveykselle (kiveyksen alla pitää olla juurimatto) ja antaa kasvaa. Pitää vain valvoa ettei ala rakentamaan juuristoa kivetylle alueelle, eli ajoittain kitkeä kasvusto pois. Senhän saa mukavasti sitten siirrettyä mieleiseen paikkaan.

      Kolmas ja varmin vaihtoehto on laatikko- tai ruukkukasvatus. Tähän sitten löytyykin paljon kasvivaihtoehtoja.

      • alkuper

        Mansikka kuulostaa hyvältä. Mutta koska asun vuokrarivarissa, en voi tietää, onko sokkelikiveyksen alla juurimatto? Todennäköisesti ei. :?


      • rakentaja
        alkuper kirjoitti:

        Mansikka kuulostaa hyvältä. Mutta koska asun vuokrarivarissa, en voi tietää, onko sokkelikiveyksen alla juurimatto? Todennäköisesti ei. :?

        meillä ainakin tyroksi levyn verran sokkelin vieressä routa eristettä. En menisi sitä rikkomaan.


    • rakentaja

      Meillä myös styroksi routa eristeenä.Nyt olisi tarkoitus laittaa eri kokoisista kivistä sokkeli reuna. voithan elävöittää pihaasi yhdestä kohtaa muuallakin näyttävästi...siten,että näet sen ikkunasta ja patiolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      752
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      672
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      493
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      465
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe