Miten kerron vanhemmille masennuksesta?

Anonyymi

Moi. Oon 12v tyttö ja oon miettiny miten kerron vanhemmille että saatan olla masentunu? Nyt kun kesäloma on alkanu, niin en oo jaksanu oikeestaan tehä mitää. Kaverit ei tuu ulos, huonekkin pitäs siivota mutta lisää kertyy tavaraa lattialle. Pari päivää tästä kesäloman alusta oon ollu kyllä huvipuistoissa, mutta toisella kertaa menin kahteen laitteeseen. :/ Ruokakaan ei juurikaan maistu, syön ehkä kolme kertaa päivässä jotain pientä. Ja vieläpä lisäksi oon kokoajan kattomassa puhelinta päivät pitkät sängyssä peiton alla. Heti kun kesäloma alko oon ollu tälläinen..

7

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vanhemmille kertominen voi pelottaa ja jännittää, se on täysin ymmärrettävää.

      Jos et alkaisi heti puhua masennuksesta, vaan kertoisit, ettei sulla ole hyvä olla, mieli on alhaalla ja mikään ei huvita.

      Onko teidän perheessä mitään kokemuksia masennuksesta, jollain sukulaisella tai tutulla ? Sekin jo helpottaisi, kun olisi jotain tietoa pohjalla, mistä aloittaa.

      Varmasti vanhempasi ymmärtävät, kun alat puhua miltä tuntuu. Ajattelisin, että ovat ehkä jo ehtineet ihmetellä, kun et tee muuta kuin makaat, eikä ruokakaan tahdo maistua.

      Rohkeasti vain juttelemaan, älä jää yksin tuntemustesi kanssa, se vain pahentaa olotilaa.
      Kun saisit purettua pahaa mieltäsi, niin ehkä kesä ja lomakin vielä onnistuisi näyttäytymään jossain vaiheessa ihan kivalta. Tsemppiä ja kaikkea hyvää sulle!

      • Anonyymi

        Vastasit itsellesi 80 isoisä. Ilo huomata, että sekoilusi jatkuu ja syvenee.
        On vakava mt-häiriö uskotella olevansa tyttölapsi. Aika tekee tehtävänsä sun kohdallasi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vastasit itsellesi 80 isoisä. Ilo huomata, että sekoilusi jatkuu ja syvenee.
        On vakava mt-häiriö uskotella olevansa tyttölapsi. Aika tekee tehtävänsä sun kohdallasi.

        Mikäs häiriö sulla sitten on ?
        Alkaako vanhuus ottaa päähän ?


    • Anonyymi

      Veikkaan että syynä on päiväohjelman puuttuminen. Kontrasti koulun ja loman välillä on suuri. En lähtisi ensimmäisenä masennusta diagnosoimaan. Uskon, että kun koulu alkaa olet jälleen aikaansaava

    • Anonyymi

      En usko että kyseessä on masennus.Jos kerta kaverit kiinnostaa ja jaksaa puhelinta selailla.

    • Anonyymi

      Syöt kuitenkin.Jos sulla on fyysinen rasitus vähäsitä niin nälkä ei tule niin helposti koska energiaa ei kulu fyysiseen rasitukseen.Kerrot olevasi paljon puhelimelle ja jos mikä ei vie ihmisen fyysistä energiaa kun vertaa esim liikuntaan.

    • Anonyymi

      Puhelimella jatkuvasti oleminen tulsistyttää ihmisen ja päiväohjelman puuttuminen. Tuskin masennusta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      227
      17163
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12194
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      44
      5994
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4862
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4795
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3957
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3585
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      136
      3017
    9. 258
      1425
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1021
    Aihe