Tikka oli autotiellä nukkumassa

Anonyymi

Huomasin tumman möykyn asfaltoidulla autotiellä ja ajoin viereen. Tuuppasin hieman että kävelisi pois mutta ainoastaan nosti päätä ja vähän räpytteli. Sitten käänsi päänsä taas nukkuma asentoon pyrstöä kohti höyhenien alle piiloon.

Kauhaisin sen käteen ja se heti tarttuikin sormeen ja katseli vain. Nostelin ylös ja alas. Näytti olevan ihan elossa ja räpytteli siipiä ylöspäin nostaessa. Muutaman nostokerran jälkeen se räpytteli sitten viereiseen heinikkoiseen ojaan ja lähdin pois. Ajoin tunnin päästä uudestaan samasta paikasta ja lintua ei näkynyt.

Tuon näköinen nyssäkkä se oli:
http://www.kolumbus.fi/luontokuva/ALsivut/tikkaIMG_9403.htm

2

179

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olikohan tikka törmännyt autoon ja pökertynyt? Vai mitähän oli tapahtunut kun noin poikkeavasti käyttäytyi? Toivottavasti on toipunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      42
      4672
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2534
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1034
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1005
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      70
      926
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      118
      891
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      854
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      815
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      800
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      756
    Aihe